Satürn Balık Burcunda

satürn balık “Hayal etmekle başlar her şey.”

7 Mart 2023- 25 Mayıs 2025

1 Eylül 2025- 14 Şubat 2026

Satürn uzun bir süre -1781’de Uranüs keşfedilene kadar- güneş sistemindeki son gezegen olarak biliniyordu. Limitlerimiz ve madde dünyası, dünya üzerinde etkili bir şekilde var olmak Satürn’le ilgili.

Satürn hayatın gerçeklerini gösterir, tüm insanlar Satürn’ün sınırları ve engelleri ile karşılaşır. Satürn ile baş etmenin yolu çaba ve disiplindir. Dikkat, sınırlarını bilme, ciddiyet ve kararlılık ister.

Satürn transitleri olumlu yönüyle başarıyı ve somut sonuçlar ortaya koymayı getirir. Bu süreçte yaşadığımız sorunlar, karşımıza çıkan zorluk ve engeller bizi olgunlaştırır.

Satürn olmasaydı, herhangi bir konuda bir şey kuramaz, inşa edemez, yaptıklarımızın sorumluluğunu alamaz ve hayatın zorlukları ile baş edemezdik.

Satürn, 28-29 yılda tüm burçları geçiyor, dolayısıyla 29 yaş civarında natal (doğum) haritamızda bulunduğu yere geliyor. Bu, yetişkinliğe geçişi gösteren 1. Satürn dönüşü. 2. Satürn dönüşü ise 58 yaş civarında. Olgunluk diyebileceğimiz, çevremize mentörlük yapmamız beklenen dönem 2. Satürn dönüşü ile başlıyor.

2023 başlarken Satürn Kova’da…

Satürn, 28-29 yılda tüm burçları geçiyor ve bir burçta yaklaşık 2,5 yıl kalıyor.

Satürn özgürlüğü, teknolojiyi ve grup bilincini sembolize eden Kova’da ilerlerken, 2020- 23 arasında küresel salgın ilan edildi, özgürlükler kısıtlandı, istesek de istemesek de dijital dönüşüme uyum sağlamak zorunda kaldık, eğitimler “online” oldu, sosyal medyaya sardık.

Pandemi, iklim krizi ve ekonomik krizin ortasında hayatlarımızın görünmez iplerle birbirine bağlı olduğunu fark ettik, kolektife yönelik kaygılar arttı. Hayatta kalmamız sadece bize değil, diğerlerine de bağlı.

İki yıldan fazla süredir Kova’da olan Satürn, 7 Mart 2023’te Balık burcuna geçiyor. 25 Mayıs 2025’e dek Balık’ta olacak. 25 Mayıs 2025’te Koç’a geçecek. 1 Eylül 2025’te tekrar Balık’a dönecek. 14 Şubat 2026’ya dek.

Satürn Balık burcunda sizi nasıl etkiliyor?

Satürn Balık’ta iken neler olacak?

Hayaller, idealler

Balık hayaller, idealler, mistik, fantastik konular, psikoloji, ruhsallık, din, sanat ve yaratıcılıkla ilgili.

Satürn Balık burcunda iken hayallerimiz gerçeklik testine tabi tutulacak. Hayallerimizi, ideallerimizi gerçeğe dönüştürmek için pratik ve disiplinli olmak, adım adım ilerlemek, çalışmak gerek.

Fazlasıyla hayalci ya da gerçeklerden kopuk olduğumuz noktalarda bir yerlere çarpabilir, gerçeklerle yüzleşip ayaklarımızı yere sağlam basmak durumunda kalabiliriz.

Başkalarına yardım etmek; hoşgörü, şefkat, anlayış geliştirmek; yaratıcılığımızı ortaya çıkarmak ve belirsizlikle barışmak, yeni bir düzenin kurulabilmesi için bazen kaotik bir dönemden geçmek gerektiğini kabul etmek iyi olabilir.

İçe dönmek için de mükemmel bir zaman.

Ruhsal gelişim, din, maneviyat

Balık, bilincin sembolü. Olumlu ifadesiyle Balık burcu kendi zihnini gözlemler ve bilincini yükseltir, farkındalığını arttırır. Kendini başkalarına adar, egosunu aşmaya çalışır. İnanmakta zorlanmaz, ilahi sisteme ve akışa güvenir, kendini bırakabilir. Her şeyin mükemmel olduğunun, aktığının, her işte bir hayır olduğunun farkındadır. Dünyayı olgunlukla izler, olduğu gibi kabul eder.

Son yıllarda dikkatimizi dış dünyadan iç dünyaya yöneltmenin, meditasyon ve iç gözlemin önemini fark ediyoruz. Bunu kolaylaştıran çalışmalar -mindfulness gibi- popülerleşiyor.

2011’de Neptün Balık burcuna geçtikten sonra yoga, meditasyon, reiki, nefes, biyoenerji, manifesting (herhangi bir şeyi bir fikirden, düşünceden gerçeğe dönüştürmek), çekim yasası gibi konular, astroloji, tarot ve şifa çalışmaları gittikçe daha popüler oldu. Zira, Neptün Balık burcunun yönetici gezegeni ve bu burçta güçlü durumda.

7 Mart 2023’te Satürn Balık burcuna geçiyor ve Neptün’e eşlik etmeye başlıyor. İki gezegen de 2025-26’ya dek mistik ve duygusal Balık’ta olacak, sonra ikisi birlikte savaşçı ve lider Koç’a geçecek. (2026’ya dek Covid-19 devam edebilir.)

Satürn Balık burcunda iken spiritüel uygulamalarda oluşan balon patlayabilir, neyin gerçek neyin fantezi olduğu ortaya çıkabilir. Spiritüel konular, şifa ve enerji çalışmaları ya da astroloji ile uğraşanlar olan biteni daha fazla sorgulayabilir ve bu konuları maddi çıkar amaçlı kötüye kullananlar önemli dersler almak durumunda kalabilir.

Toksik pozitivite (sürekli pozitif duygular içinde olma, pozitif görüntü verme, negatif duyguları bastırma ve ifade etmeme) ve gerçeklerden kopuk spiritüellik gitgide daha fazla insanı huzursuz edebilir ve bu tavırları sorgulamaya itebilir.

Spiritüel konulara, çalışmalara şüpheyle yaklaşabilir, neyin gerçekten bize yardım ettiğini neyin ise yanılsama olduğunu ayırt etmek durumunda kalabiliriz.

Gerçeklerden ya da sorumluluktan kaçmak için spiritüel çalışmalara ya da bilgilere sarılanlar zorlanabilir, spiritüel bypassing (spiritüel öğretileri, çözülmesi gereken sorunlardan kaçmak için kullanmak) yaptığını ya da boş hayaller kurduğunu fark edebilir.

Amerikalı psikolog John Welwood pek çok kişinin çözülmemiş duygusal sorunlar ve psikolojik yaralarla yüzleşmekten kaçınmak için manevi fikirleri ve uygulamaları kullandığını gördü ve bu durumu “spiritüel bypassing” olarak tanımladı. (1984)

Bunun pek çok hali olabilir, bir guruya, ruhani lidere tutunma, aydınlanmaya tutunma, astrolojik haritamıza tutunma, meditasyona tutunma, yogaya tutunma, acıdan, olumsuz duygulardan kaçma…

Zira, Balık burcu olumsuz ifadesiyle günlük hayatın gerçekleriyle yüzleşmekte ve olaylara objektif yaklaşmakta zorlanır. Kafası karışabilir, sorumluluktan, yapması gerekenlerden kaçabilir. Etki altında kalabilir, insanları gözünde fazla büyütebilir ve daha sonra hayal kırıklığı yaşayabilir.

Spiritüel uygulamalar, şifa ve enerji çalışmaları işe yarar olsa da kontrol etmek istediğimiz her şeyi kontrol edemeyiz, değiştirmek istediğimiz her şeyi değiştiremeyiz ve bazı şeyleri de iyileştiremeyiz.

Ne kadar çok dua etsek ya da olumlu düşünsek de bir noktada bazen bir sorunu çözebilmek ya da bir şeyi değiştirebilmek için kollarımızı sıvayıp işe girişmemiz, çevremizdekilere sınır koymamız ya da zor konuşmalar yapmayı göze almamız gerekebilir.

Bu dönemde sahte gurular açığa çıkabilir. Eğer Satürn dönüşü yaşıyorsanız, inançlarınızı sorgulayabilir, bazı konularda hayal kırıklığına uğrayabilir, mesela takip ettiğiniz gurunun manipülasyonlarının açığa çıkması ve gözden düşmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Dini liderler ve kendilerini batıl inançlara, komplo teorilerine fazlaca kaptıranlar için de zor zamanlar.

Satürn Balık burcundan geçerken ayaklarımızı yere sağlam basarak, gerçeklerden kopmadan spiritüel ya da dini inançlara ya da uygulamalara hayatımızda yer vermenin yollarını bulabiliriz.

Gönülden inanmak ve iman etmek, dini inançlar da Balık burcu ile ilgili. Satürn Balık’tan geçerken dini otoriteler, dini kötüye kullananlar, kendi çıkarlarına alet edenler önemli derslerle karşılaşabilir.

Dini ya da spiritüel inançları sorgulamak, hayal kırıklığına uğramak hatta inanmaktan toptan vazgeçmek söz konusu olabilir.

2023 Mart ayında Satürn Balık burcuna, dönüşüm gezegeni Plüton ise asi, isyankâr ve toplumcu Kova burcuna geçecek. Plüton, 23 Mart- 11 Haziran 2023 arasında Kova’da olacak. 11 Haziran’da Oğlak’a geri dönecek ancak 21 Ocak 2024’te tekrar Kova’ya geçecek. 2023’ün ilk yarısında şans gezegeni Jüpiter de savaşçı Koç’ta olacak.

Yani, 2023’te de toplumsal tepkiler, ayaklanmalar devam edebilir. Dini inançları sömüren, halkı bastırmak için kullanan otoriteler konumlarını devam ettirmekte, iktidarlarını sürdürmekte zorlanabilir.

Örneğin, 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin baş örtüsü hükümet standartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle Ahlak Polisi tarafından tutuklandıktan sonra öldürülmesine tepki olarak 16 Eylül 2022’de İran’da başlayan ve hala devam eden hükümet karşıtı eylemler 2023’te de sürebilir.

Plüton, 2024-44 arasında Kova burcunda olacak. Bireysel hak ve özgürlük arayışı önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek.

Bağımlılıklar

Balık burcu olumsuzda hayatın karmaşasından ve sorunlarla baş edemeyeceğinden korkar. Objektif olmakta zorlanır. Hayal kurar. Hissizleşir. Kendini uyuşturur.

2011’de Neptün Balık burcuna geçtikten sonra antidepresan ve uyuşturucu kullanımı arttı.

2019 yılı verilerinin yer aldığı “2021 Dünya Uyuşturucu Raporu”na göre, dünya genelinde 275 milyon kişi uyuşturucu kullanıyor ve son 10 yılda uyuşturucu kullanımı her kıtada ve yaş aralığında artmış durumda.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (UNODC) hazırladığı raporda, en fazla uyuşturucu ele geçirilen ülkeler İran ve Türkiye, en fazla kokainin yakalandığı ülke ise 20 ton ile Türkiye oldu.

Türkiye’de antidepresan kullanımı da her sene artıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın verileri, 2020’ye kadarki 11 yılda antidepresan kullanım miktarının yaklaşık yüzde 70 arttığını gösteriyor. Türkiye’de 2017’de 48 milyon kutu antidepresan satılırken, 2020’de bu sayı yaklaşık 55 milyona, 2021’de ise yaklaşık 60 milyona çıktı.

Satürn Balık burcundan geçerken alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklar ve ruhsal sorunlar artabilir, bunlarla daha ciddi bir şekilde ilgilenmek ve önlem almak gerekebilir.

error: Content is protected !!