Satürn- Uranüs Karesi: Kırılma Noktası

17 Şubat, 15 Haziran, 24 Aralık

Dünya ekonomik ve sistemsel anlamda önemli bir dönüşümün eşiğinde.  

2021’in en zorlayıcı transiti Satürn- Uranüs karesi. Otoriter, kuralcı Satürn Şubat, Haziran ve Aralık’ta asi, devrimci Uranüs’le sert açı yapacak ve etkisi tüm yıl boyunca hissedilecek. Küresel çalkantıların yanı sıra teknolojinin daha fazla hayatımıza girmesi ve gerçekliği değiştirmesi söz konusu.

Satürn Kova’nın klasik yöneticisi, Uranüs ise modern yönetici. (1781’de Uranüs keşfedilmeden önce Satürn Kova’nın yöneticisiydi.) Üstelik Satürn Kova’da güçlü ancak Uranüs Boğa’da güçsüz durumda.

Bu iki gezegenin çekişmesi az çok hepimizi etkileyecek. Dünyada kaos, karmaşa, huzursuzluk; bireysel hayatlarımızda ise ani ve dramatik değişimler ortaya çıkabilir.

2021’de kurallara ve kısıtlamalara tahammül etmekte zorlanabiliriz ancak belli sınırlar çizilmezse de hayat kaosa dönecek. Bireysel isteklerin ve özgürlüğün peşinden giderken ait olmak ve güvende hissetmek kolay olmayacak. Fakat isteklerimizden vazgeçmek de bizi mutlu etmeyecek.

Bizi eski alışkanlıklardan kurtulmaya ve farklı davranmaya zorlayan ani ve beklenmedik olaylar olabilir.

Satürn ve Uranüs her 14 yılda bir sert açı yapıyor, bu dönemlerde toplumsal değişimler ve kırılmalar meydana geliyor.

Ekonomik Kriz

1930-31’de Satürn, Uranüs’le kare açıdayken yine dünya çapında bir ekonomik kriz vardı. (Büyük buhran)

1999’da Satürn Boğa’da ve Uranüs Kova’da iken Türkiye ekonomik açıdan son derece karamsar bir görünümdeydi. 17 Ağustos 1999 depremiyle birlikte durum daha da kötüleşti. 2000’de IMF’den borç alındı ancak 19 Şubat 2001 tarihinde daha büyük bir kriz çıktı.

2008 küresel ekonomik krizinde (mortgage krizi) ise iki gezegen karşı karşıya gelmişti.

2021’de Satürn Uranüs’le kare açıdayken var olan ekonomik krizin derinleşmesini görmek maalesef sürpriz olmayacak.

Para, kaynaklar ve maddi konularla ilgili değişiklikler, iniş-çıkışlar, kriz ve yeniliklerle karşılaşabilir, teknolojinin daha çok işin içine girmesini bekleyebiliriz.

Dijital paraların yükselişi ya da bildiğimiz anlamda paranın sonunun gelmesi ve farklı ödeme yöntemlerinin ortaya çıkması, yaygınlaşması söz konusu olabilir. Değiş tokuş, ikinci el eşya kullanımının artması ve bu tip durumların ekonomiyi değiştirmesi mümkün.

Bu süreç sancılı geçebilir ve kendimizi güvende hissetmekte zorlanabiliriz. Uranüs inatçı Boğa’da rahatlık alanından çıkmak için bizi zorlayacak.

2022 yılında Uranüs’le birleşen Boğa/Akrep aksındaki tutulmalar finansal sistemde radikal değişikliklere işaret ediyor. 2021 yılındaki Satürn- Uranüs karesi değişime giden yolda kırılma noktalarını gösterebilir. 2020’de Covid-19 salgını yüzünden duran ekonomiyi harekete geçirmek için tüm dünyada merkez bankaları devasa ölçülerde para bastı. 2008 krizinde batan finansal kuruluşları ve bankaları kurtarmak için para basan bankalar, şimdi de işleri duran şirketleri ve işten çıkarılan insanları desteklemek için para basıyor.

Bütün bu gelişmeler hiperenflasyona, paranın pul olmasına, merkez bankalarının çöküşüne ve küresel bir merkez bankası (IMF?) ve yeni bir rezerv para birimi (kripto?) oluşturulmasına kadar gidebilir. 3 Ocak 2009 tarihinde yine Satürn Uranüs’le sert açıdayken ilk Bitcoin çıkmış ve kripto paralar hayatımıza girmişti.

2021 ve 22’de astrolojik göstergeler ekonomik krizi ve finansal sistemde radikal değişiklikleri gösteriyor. Tam olarak ne olacağını öngörmek ise mümkün değil, bunu zaman ne gösterecek.

Başkaldırı ve Kaos

2020’de polis şiddeti ile öldürülen George Floyd’un ardından ABD’de başlayan ırkçılık karşıtı protestolar, Tayland’da hükümet ve monarşi karşıtı gösteriler, Bulgaristan’da Temmuz’da çıkan isyan, Beyaz Rusya’da (Belarus) Avrupa’nın “son diktatörü” Lukaşenko’ya karşı ayaklanmalar, Kasım’da Fransa’da Merkez Bankası’nın ateşe verilmesi…

Bu ve benzeri olaylar 2021’de de devam edebilir. Önümüzdeki iki yıl dünya tarihinde kritik yıllar olabilir, kaos ve belirsizliğin içinden yeni bir sistem doğabilir.

1861’de Amerikan iç savaşı çıktığında yine Satürn Uranüs’le kare açıdaydı.

2008’de Gazze Savaşı’nda Satürn Uranüs’le karşı karşıya gelmişti.

İklim Değişikliği & Doğal Afetler

İklim değişikliği giderek daha bariz hale gelirken, sel, fırtına, yangın gibi doğal afetler de artıyor.

Uranüs doğayı, toprağı sembolize eden Boğa’da, Satürn- Uranüs karesi kıtlık, deprem ya da doğal afetleri gösterebilir.

17 Ağustos 1999 depreminde Satürn, Uranüs’le kare açıdaydı. Üstelik yine Boğa ve Kova burçlarında. (11 Ağustos 1999 Tam Güneş Tutulması da depremle ilişkili.)

Toprak burçlarından Boğa kendi kendine yetmeyi, gıda ve çiftçiliği gösteriyor; bu alanda önemli değişiklik ve yenilikler, devrim niteliğinde gelişmeler olabilir. Genetiği değiştirilen gıdalar, topraksız tarım gibi yöntemler yaygınlaşabilir. Tarım endüstrisi büyük bir değişim geçirebilir.

Çevre kirliliği ve iklim değişiklikleri hızla kötüye gidebilir ve birtakım önlemler alınması gerekebilir. Sel, hortum, deprem, tsunami, kuraklık gibi afetler meydana gelebilir.

2021-22’de büyükşehri bırakıp daha küçük bir şehre, sahil kasabasına ya da köye yerleşen, daha sade bir yaşam kuranlar da çoğalacak.

Gelecek

Önümüzdeki dönemde toplumun tüm kesimlerini içeren, bireyi güçlendiren/destekleyen, dezavantajlı kesimleri gözeten, ayrımcılığı sona erdiren yenilikçi yapılar oluşacak. Bu anlamda bazı yasalar, kurallar, düzenlemeler ve sistem değişikliği gündeme gelecek.

Uranüs Boğa’da ilerliyor, 2021 Satürn- Uranüs karesi finansal sistemle ilgili sorunların daha da artacağını gösteriyor. 2022’de ise tutulmalar da Boğa ve Akrep aksına geçecek ve Uranüs’le irtibat kuracak. 2022 yılında yeni bir finansal sistem için ilk adımlar atılabilir.

2021 Burç Yorumları

Her burç için yıllık yorum ve 12 aylık yorum “2021’de Neler Olacak?” içerisinde.

error: Content is protected !!