Salgının Astrolojisi: Neler Oluyor?

Karantina günleriniz nasıl geçiyor? Ben bir an kendimi gayet iyi hissederken bir an sonra melankolik oluyorum. Bazen de korkuya kapılıyorum 🙁 Çoğu zaman canım bir şey yapmak istemiyor, kendimi zorlamıyorum.

2020 yılında dünya çapında böylesine büyük bir salgının/felaketin patlak vermesi 12 Ocak’taki Satürn-Plüton kavuşumu ile ilişkilendiriliyor. Bu kavuşum 20 Aralık – 5 Şubat arasında etkiliydi yani çoktan geçip gitti bile, fakat etkisi (sosyal/ekonomik) uzun yıllar sürecek.

Plüton 2008’de, Satürn ise 20 Aralık 2017’de Oğlak’a geçti, yani 2 yıldan fazla süredir iki gezegen de Oğlak’ta. (Plüton 12-30 yılda bir, Satürn yaklaşık 2,5 yılda bir burç değiştiriyor.)

6 Kasım 2018’de ise kadersel olayları ve denge kurmamız gereken yönleri gösteren Ay düğümleri de Yengeç/Oğlak aksına geçtiler. Tutulmalar Ay düğümlerinin yaklaşık 18 derece yakınında gerçekleştiğinden tutulmalar da Yengeç/Oğlak aksına kaydı.

Özellikle 6 Ocak 2019 Güneş Tutulması ile birlikte yoğun bir değişim/dönüşüm sürecine girdik, zira bu tutulma hem Satürn hem de Plüton ile kavuşumdaydı.

Korkum 2020 yılında Ortadoğu’da şu an olduğundan daha büyük bir savaş çıkmasıydı. (Hatırlayın 27 Şubat’ta İdlib’de 33 şehit verdik ve Mart başında gündemimiz buydu.) Zira, Satürn-Plüton kavuşumlarının geçmişte savaşlara denk geldiği sır değil.

Aşağıdaki yazı 2020 Ocak ayından,

Satürn ve Plüton’un kavuşum, kare ve karşıt açılarında geçmişte yaşanan bazı olaylar:

 • 1914 1. Dünya Savaşı
 • 1922 Sovyetler Birliği’nin kuruluşu
 • 1939 2. Dünya Savaşı
 • 1947 Soğuk Savaş dönemi
 • 1947 1. Hindistan-Pakistan Savaşı
 • 1965 2. Hindistan-Pakistan Savaşı
 • 11 Eylül 2001’de ABD’de ikiz kulelere saldırı

Satürn-Plüton kavuşumunun yansımaları devam edecek ve önemli ekonomik, kurumsal ya da politik yapıların sonunu getirecek. Borçlu bazı devletler ve şirketler iflas edebilir, bu yapılar etkili kalmaya ve güç kaybetmemeye çalışırken daha otoriter ve baskıcı olabilir.”

Satürn korku, Plüton ölüm demek, Satürn-Plüton kavuşumu ölüm korkusu ve bu korkuyla yüzleşmek. İki gezegen sert açı yaptığında dünyada yaşanan olaylar dehşete kapılmamıza neden oluyor. (Bkz: 11 Eylül 2001 İkiz kulelerin çöküşü) O zaman da şimdi olduğu gibi olanlara inanamamıştım. Sanki film sahnesiydi. Gerçek olamazdı.

Kadersel Satürn, Plüton ve Güney Ay Düğümü Oğlak’ta ne anlama geliyor?

Satürn kısıtlar, sorumluluk yükler, tedbirli, dikkatli, alçakgönüllü, tutumlu ve sabırlı olmanızı ister. 2020’de Satürn Oğlak’ta yönetici ve güçlü pozisyonda, yanına Plüton ve Jüpiter’i de aldı ve tüm dünyayı istediği gibi hizaya getirdi diye düşünüyorum. Hepimiz tedbirli, dikkatli, tutumlu ve sabırlı olmak zorunda kaldık. Hayat ne kadar kırılgan fark ettik, eğer dikkatli olmazsak hastalanabilir, ölebilir ya da başka birine virüs bulaştırabiliriz. Oğlak’ın ve yöneticisi Satürn’ün hakim olduğu (kurallar, korku, kısıtlama, gereklilikler) bu ortamda eğlence sektörü de bitti. İnanılır gibi değil ama tüm eğlence yerleri, cafeler, restoranlar kapandı, tiyatrolar, konserler, spor müsabakaları iptal edildi. Korku ve kısıtlama depresyona, paniğe ve paranoyaya da yol açabilir. Melankolik, depresif ve yalnız hissetmek, bencilleşmek, sadece kendi çıkarını düşünmek de mümkün, zira bunlar da Oğlak’la ilgili.

Plüton ise krize sokar ve acı verici bir şekilde değişmek zorunda bırakır. Doğum haritamdaki gezegenlerden herhangi biri Plüton’dan sert etki aldığında o kadar çok acı çekerim ki sonunda acıdan kurtulmak için tutunduğum, ısrar ettiğim, illa ki istediğim şeyi bırakmak zorunda kalırım.

Plüton özdeşleştiğimiz, kendimizi onunla tanımlayıp değerli hissettiğimiz şeylerden (ego) vazgeçmemizi istiyor. Oyun bitti diyor, back to the basics (temellere geri dön). Bugün tüm dünyada egomuz büyük ölçüde güç, iktidar, başarı ve paraya endeksli. Her şeyden çok bunlara değer veriyoruz gibi görünüyor. Plüton ise soruyor: Emin misiniz?

6 Kasım 2018’de Yengeç/Oğlak aksına geçen Ay düğümleri 5 Mayıs 2020’ye dek burada olacak.

Güney Ay Düğümü, -geçmişten gelen sorunlar, karma, rahatlık alanı, uzak durmamız gereken ancak bildiğimiz, rahat ettiğimiz, alışkanlık haline gelen ve uzak durmak istemediğimiz şeyler- Oğlak’ta yer alıyor. Hırs, başarı/iş odaklı olmak, çok çalışmak, materyalizm, üretim ve tüketim takıntısı (Oğlak temaları) tüm dünyayı sarmışken, hiç kurtuluş yokmuş gibi görünen bu sarmaldan bir anda çıkmak zorunda kaldık. Zira, hayat Güney Ay Düğümü yönünde ilerlemez.

Kuzey Ay Düğümü, -gelecek, potansiyel, gelişim alanı, bize iyi gelecek ancak yabancı olduğundan uzak durduğumuz şeyler- ise Yengeç’te. Ailemize dönmek, evde vakit geçirmek, sevdiklerimizi korumak, kollamak bir anda önceliğimiz/zorunluluğumuz oldu.

Güney Ay Düğümü’nün Oğlak’ta, Kuzey Ay Düğümü’nün Yengeç’te olması tüm dünyada terazinin Oğlak kefesinin (materyalizm, hırs, iş/güç, yalnız, hedef odaklı olmak) ağır geldiğini ve bu tarafı hafifletmemiz, Yengeç (ev, aile, manevi değerler, şefkatli, duyarlı olmak) ile dengelememiz gerektiğini gösteriyor.

Satürn-Plüton kavuşumu Oğlak burcunda tüm dünyayı krize sokmakla birlikte özellikle Oğlak burcunun simgelediği alanları hedefliyor: Yaşlılar, devletler, yöneticiler, şirketler ve ekonomik sistem. (Sanırım şu an kimse herhangi bir devlet başkanının yerinde olmak istemez.) Güney Ay Düğümü de Oğlak’ta, bu yapılar zaten zamanın gerisinde kaldı.

Sovyetler Birliği’nin dağılması (1990-91) komünizmin çöküşü ile ilişkilendirilir. Ne tesadüf ki 1990-91 yıllarında yine Satürn, bu sefer Uranüs ve Neptün’le beraber Oğlak’taydı. 2020 Satürn- Plüton kavuşumu ise kapitalizmin krizi olarak görülebilir. Aşağıdaki yazı 2017 sonundan,

“2008 yılında Plüton Oğlak’a geçtikten hemen sonra Amerika’da 158 yıllık yatırım bankası Lehman Brothers’ın iflas etmesiyle başlayan ve Avrupa’ya da yayılan küresel ekonomik kriz halen devam ediyor. Satürn’ün Oğlak’a geçmesiyle birlikte krizin derinleşmesini, 2018 Mayıs ayında Boğa burcuna geçecek olan Uranüs ile birlikte ekonomide dalgalanmanın artmasını bekleyebiliriz. Mevcut durumda dünya ekonomik ve sistemsel önemli bir dönüşümün eşiğinde. Bu sürecin tepe noktası ise 2020-2021. (2020 Ocak Oğlak’ta Satürn-Plüton kavuşumu, 2020 yılı Oğlak’ta Jüpiter-Plüton kavuşumu, 2020 Aralık Kova’da Satürn-Jüpiter kavuşumu, 2021 Satürn-Uranüs karesi)

Satürn, Uranüs ve Plüton, toprak burçları Boğa ve Oğlak’ta sosyal ve ekonomik sistemler, devletler, büyük kurumlar ve organizasyonlar nezdinde değişim, dönüşüm ve dalgalanmaları gösteriyor. Bu durum depremler açısından da riskli.”

Küresel ekonomik krizin tepe noktasını (2020-21) gösteren işaretlerden (aşağıda sıraladım) henüz sadece ilkini yaşadığımıza dikkat edin. Bundan sonra neler olacak, o da başka bir yazının konusu.

 • 2020 Ocak Oğlak’ta Satürn-Plüton kavuşumu
 • 2020 Oğlak’ta Jüpiter-Plüton kavuşumu
 • 2020 Aralık Kova’da Satürn-Jüpiter kavuşumu
 • 2021 Satürn-Uranüs karesi

Kapitalizm Çöktü mü?

Nitekim, 2020 Mart ayında Mars, Satürn, Jüpiter, Güney Ay Düğümü ve Plüton Oğlak’ta iken kapitalizm çöktü (mü?) Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Neredeyse tüm uçuşlar durduruldu. İnsanlar evden çalışmaya başladığı için, ofisler kapandı. Şirketlerin ve ekonominin geleceği belirsiz. Kapitalizmin en esnek, en uyumlu ekonomik sistem olduğu ve gerekirse sosyalizmin yöntemlerini bile kendisine adapte edebildiği için ayakta kaldığı söyleniyor. Fakat büyüdükçe, yaygınlaştıkça esnekliğini kaybeden kapitalizm ilk kez çökme olasılığına bu kadar yakın.

Pandemi 26 Aralık 2019’da Oğlak’taki Güneş Tutulması ve 10 Ocak 2020’de Yengeç’teki Ay Tutulması ile tetiklendi.

26 Aralık 2019 Güneş Tutulması, Jüpiter ve Güney Ay Düğümü ile kavuşumdaydı, Güney Ay Düğümü’nün tehlikelere, kayıp, yenilgi ve üzüntülere işaret ettiğini bir kez daha görmüş olduk. Jüpiter iyicil ama Oğlak’ta güçsüz durumda, burada iyimserliği, geleceğe inancı ve hayata güveni kaybediyor ve Satürn + Plüton’la birlikte Oğlak temalarını güçlendiriyor.

10 Ocak 2020 Ay Tutulması ise oldukça zor durumdaydı, zira Satürn-Plüton kavuşumunun tam karşısında, Yengeç’teydi. Bu tutulmayı ruhlarımızın mevcut düzene, kapitalizme, materyalizme başkaldırısı olarak görüyorum bazen, sonra bu düşünceyi fazla romantik bulup vazgeçiyorum. Fakat itiraf edelim durmaya, dinlenmeye ve boş vermeye de ihtiyacımız vardı. Hep daha fazlasını isteyen egonun hâkim olduğu dünyamız ekonomik büyümeye tapıyor da, nereye kadar?

Tüm dünyada sahnenin nasıl değişeceğini görmek için bir sonraki tutulma mevsimine bakmak gerekiyor. Tutulmalar yaklaşık 6 ayda bir oluyor. Önümüzde 3 tutulma var:

 • 5 Haziran Yay burcunda Ay tutulması
 • 21 Haziran Yengeç’te Güneş Tutulması
 • 5 Temmuz Oğlak’ta yine Ay Tutulması

Hiç kuşkusuz tarihe tanıklık ediyoruz. Buna sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum.

error: Content is protected !!