Satürn-Plüton Kavuşumu: Kaçınılmaz Son

2020 Satürn-Plüton kavuşumu, 2012-15 Uranüs-Plüton karesi ve 2015-16 Satürn-Neptün karesi sonrasında dış gezegenler arasında gerçekleşen en önemli açı.

Satürn-Plüton ters açılarının negatif görünümleri oldukça tehlikeli olabilir. Bu açılar sıkça savaş, terör, baskı ve gücün kötüye kullanılması ile ilişkilidir. Satürn-Plüton kavuşumu 12 Ocak 2020’de 22 derece Oğlak’ta gerçekleşti ve 20 Aralık 2019 – 5 Şubat 2020 arasında etkili.

Bu kavuşum ve 10 Ocak’ta Satürn-Plüton’un tam karşısında gerçekleşen Ay Tutulması geçtiğimiz haftanın oldukça olaylı ve riskli olduğunu gösteriyordu. 3 Ocak’ta ABD, İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürdü. 8 Ocak’ta İran, Kasım Süleymani’nin intikamını almak için Irak’taki ABD askerlerini 22 füze ile vurdu, füzelerden biri Ukrayna yolcu uçağına çarptı ve uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmadı, İran uçağı “yanlışlıkla” düşürdüğünü kabul etti.

Satürn ve Plüton’un kavuşum, kare ve karşıt açılarında geçmişte yaşanan bazı olaylar: 1. Dünya Savaşı’nın başlaması, Sovyetler Birliği’nin kurulması, 2. Dünya Savaşı, 1. ve 2. Hindistan-Pakistan Savaşları, Kıbrıs harekatı, ABD’de Watergate skandalı, Çekoslavakya’nın ikiye bölünmesi, 11 Eylül 2001’de ikiz kulelerin bombalanması ve Tunus’taki olaylarla başlayan Arap baharı.

Satürn Plüton kavuşumunun yansımaları devam edecek ve önemli bazı ekonomik, kurumsal ya da politik yapıların sonunu getirecek. Borçlu bazı devletler ve şirketler iflas edebilir, bu yapılar etkili kalmaya ve güç kaybetmemeye çalışırken daha da otoriter ve baskıcı olabilir.

Bu dönemde ortaya çıkan gelişmelerden sonra ortalığı toparlama ve yeni sistemler kurma görevi 14 Şubat – 10 Haziran 1988 ve 13 Kasım 1988 – 6 Şubat 1991 arasında doğan son Satürn Oğlak nesline düşüyor. Bu nesil 2020’de 30’lu yaşlara geliyor.

Satürn-Plüton kavuşumu sizi nasıl etkiliyor? Yükselen burcunuza göre burç yorumunuzu okumayı unutmayın.

Yükselen Koç

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, kariyer, başarı ve sorumluluklarla ilgili büyük bir değişim süreci içinde olduğunuzu gösteriyor. 2008’den beri bir veya birden çok iş değiştirmiş, tamamen farklı bir sektör veya alana geçmiş olabilirsiniz. Ancak Plüton yavaş ve derin değişimleri gösteriyor. 2018’de Satürn’ün Oğlak’a geçmesi ile birlikte iş hayatınızdaki mücadele arttı. 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. 11 yıldır içten içe devam eden değişim hem iç hem de dış dünyada somutlaşacak. Temeldeki kalıplar açığa çıkacak, güç dengeleri değişecek. Bu dönemde önemli bir pozisyona geçebilirsiniz.

Plüton gizli konuları ve gölge yanımızı gösterdiğinden güç mücadelelerine girebilir ve yapmanız gereken içsel dönüşümlere ayna tutan zor insanlarla karşılaşabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için oldukça kaba ve acımasız bir şekilde davranmanız mümkün. Böyle davranan, karşınızdaki de olabilir! Bu kişi size ya sesinizi çıkarmanız gerektiğini öğretecek ya da kendi bencilliğinize ayna tutacak.

10.Ev annenizi gösterdiğinden (bazı kaynaklarda baba) annenizle ilgili zorluklar ortaya çıkabilir. Geçmiş travmalar gündeme gelebilir ve tepki duyabilirsiniz. Öfkeyle yüzleşmek ve geçmiş yaraları iyileştirmek için adım atmak en iyisi. Öfkeli olabilir, bu dönemde size baskı yapan bir kişiye karşı gelebilirsiniz.

Satürn ve Plüton 2020 yılı başında elinize önemli bir güç geçeceğini gösteriyor. Bunu herkesin hayrına kullanın.

Yükselen Boğa

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, bir süredir hayata ilişkin görüşlerinizin değiştiğini hatta zaman zaman sarsıldığını gösteriyor. Hayatla ilgili anlayışınız derinleşiyor. Yaşama ilişkin temel görüşlerinizin yüzeysel ya da geçersiz olduğunu fark edebilir, yeni inanç ve görüşler benimseyebilirsiniz.

2020 yılında bir takım dini, felsefi ya da spritüel çalışmaları takip edebilirsiniz. 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve inançlarınız, fikirleriniz somutlaşacak. Bunun sonucunda hayatınızda faklı seçimler yapmanız ve yön değiştirmeniz mümkün.

Yükselen İkizler

2008-2024 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, ortak finansal konular ve yakın ilişkilerle ilgili önemli değişimlere işaret ediyor. Metafizikle ilgileniyor, hayatın anlamı üzerine düşünüyorsunuz. 2018-20 arasında Satürn de Oğlak’ta ve 2019 sonunda iç dünyanızda büyük bir dönüşümün eşiğine geliyorsunuz. 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu nadir kavuşum (bir önceki 1982’deydi) size büyük bir dönüşüm ve yenilenme getirecek. Derinlerde gömülü korkular yüzeye çıkacak. Aile dizimi, hipnoz, psikanaliz ya da regresyon gibi çalışmalardan faydalanmak, duygusal problemleri ve bağımlılıkları çözmek için yardım almak iyi olabilir.

Yoğun duygular ve sırlar ortaya çıkabilir, hayatınızı tümden değiştirecek kararlar alabilirsiniz. Satürn- Plüton kavuşumu belirsiz ya da gizli konuları açık hale getirecek. İki gezegen de karma ile ilgili olduğundan, bu dönemde ortaya çıkan olayların kadersel olduğunu söyleyebiliriz.

Uzun süredir devam eden bir sorunla ilgili harekete geçmeye karar vereceksiniz, bu psikoterapiye başlamak, dava açmak, işten ayrılmak ya da bir ilişkiyi bitirmek olabilir.

Yükselen Yengeç

Plüton zaten 2008-2024 arasında karşıt burcunuz Oğlak’ta ilerliyor, 2018’de Satürn de ona eşlik etmeye başladı, bu ilişkiler açısından oldukça önemli. Geçtiğimiz yıllarda hayatınızda önemli ilişkiler bitmiş, bazı ilişkilerin dinamiği ise tamamen değişmiş olabilir. Bu dönemde güç mücadelesine girmeye ve karşınızdakine müdahale etmeye yatkınsınız. Partnerinize baskı yapabilir ya da ondan baskı görebilirsiniz. Kıskançlık problem olabilir. Güçlü ve gizemli insanlarla birlikte olabilir ya da karşı karşıya gelebilirsiniz. İlişkileriniz vasıtasıyla en derin, gizli yönlerinizle ve korkularınızla yüzleşiyorsunuz.

İlişkilere bakışınız, yaklaşımınız tamamen değişiyor. 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu nadir kavuşumla (bir önceki 1982’deydi) duygusal yaralarınızı diğer insanlara nasıl yansıttığınızı görecek, ilişki kalıplarınızı anlayacaksınız. Muhtemelen yaralarınızı tetikleyen biri bu anlayışa ulaşmanızı sağlayacak. Zor, manipulatif, sizi kullanmaya çalışan ya da size zarar veren biriyle ilişkinizi bitirebilirsiniz. İkili ilişkilerde yaşadığınız derin bir kalıbı kırmak veya toksik bir durumun dışına çıkmak söz konusu olacak. İki gezegen (Satürn, Plüton) de karma ile ilgili olduğundan, bu dönemde ortaya çıkan olayların kadersel olduğundan bahsedebiliriz.

Yükselen Aslan

2008-2024 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, son 10 yılda günlük rutin, iş ortamı, çalışma şekli, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızda büyük değişimlere işaret ediyor. Olumsuz alışkanlıklardan kurtuluyor, sağlıklı ve verimli rutinler oluşturuyorsunuz. Bu süreçte belki de bir ya da birden çok iş değiştirdiniz. Muhtemelen sağlığınızla ilgili sebepler yaşam tarzınızı ve işinizi değiştirmenizi gerektirdi. Size uygun, mutlu olduğunuz işi bulmaya çalıştınız. 2018’de Satürn de Oğlak’a geçti ve 2018-20 arasında Oğlak’ta olacak. Eğer sevdiğiniz ve karakterinize uygun bir iş yapıyorsanız, çok çalışabilir, yeteneklerinizi geliştirebilir, sağlam adımlar atarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer işinizi değiştirmek istiyorsanız, bunun için harekete geçebilirsiniz ancak eğitim almanız ve deneyim kazanmanız da gerekebilir.

2019 sonunda iş hayatınız yoğunlaşıyor, 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu nadir kavuşumla (bir önceki 1982’deydi) sağlığınız, iş ilişkileriniz ve günlük rutininizde yapmanız gereken değişimleri tam olarak anlayacaksınız. İş hayatında önemli değişimler olabilir. Bir süredir devam eden sağlık problemlerinin sebepleri ortaya çıkabilir ve bunları çözmek için yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz. İş hayatında kimin gerçekten dostunuz olduğunu kimin farklı motivasyonlarla size yaklaştığını açıkça göreceksiniz. Bu dönemde güçlü, otorite konumundaki insanlarla çalışmanız mümkün. Bu üzerinizde baskı ve stres yaratıyor ancak size çok şey katacak. Eğer bir süredir ihmal ettiğiniz sağlık problemleri varsa durum kritik hale gelebilir. 2 gezegen (Satürn, Plüton) de karma ile ilgili olduğundan, ortaya çıkan olayların kadersel olduğundan bahsedebiliriz.

İş hayatında zor, kontrolcü, sizi kullanmaya çalışan ya da size zarar veren biriyle çalışmanızı bitirebilirsiniz. İş ortamında rekabet, çekişme ve bazı olumsuzluklar mümkün.

Yükselen Başak

Plüton 2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerliyor, son 10 yıldır kendinizi ifade etme şekliniz ve aşka yaklaşımınız derinden değişiyor. Tutkularınız canlanıyor. Plüton iç dünyanızda olan biteni ister istemez dışarı vurduğunuzu gösteriyor. 2018’de Satürn’ün de buraya geçmesiyle birlikte yaratıcılığınız ortaya çıkıyor, kendinizi sınırladığınız noktaları fark ediyorsunuz ve özgüveniniz artıyor. Diğer insanların sizi onaylamasını beklemeden kendinizi sevmeyi, olduğunuz gibi ifade etmeyi ve kendinizle gurur duymayı öğreniyorsunuz.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu nadir kavuşumla (bir önceki 1982’deydi) aşk hayatınızda ve kendinizi ifade şeklinizde büyük değişimler olacak. Hem sizi hem de hayatınızı dönüştüren bir aşk gündeme gelebilir. Eğer bir süredir çocuk sahibi olmakla ilgili gecikme yaşıyorsanız, 2020 yılının gelmesiyle birlikte güzel haberler alabilirsiniz. Yaratıcı çalışmalarınız birçok kişinin ilgisini çekebilir, bir anda hiç beklemediğiniz kadar popüler olabilirsiniz.

Bu aylarda aşkta duygularınız çok önemli olacak. Eğer ilişki size zarar veriyorsa ve ne kadar çaba gösterirseniz gösterin düzelmiyorsa, ayrılık kararı alabilirsiniz. 2 gezegen de (Satürn, Plüton) karma ile ilgili olduğundan, ortaya çıkan olayların kadersel olduğundan bahsedebiliriz.

Yükselen Terazi

2008-24 yılları arasında Plüton Oğlak burcunda ilerliyor. Son 10 yılda eviniz, aileniz ve iç dünyanızda önemli değişimler yaşadınız. Köklerinizi ve çocukluk koşullanmalarını keşfetmek önem kazandı. 2018’de Satürn’ün de Oğlak burcuna geçmesiyle önemli bazı meselelerin çözüleceği, ev ve aileyle ilgili taşların yerine oturacağı bir dönüm noktasına geldiniz. Çocukluk kalıpları, geçmişten gelen kalıplar kırılıyor. Son yıllarda iş ya da özel hayatınızda bu dinamikleri tekrar ettiğiniz ve acı çektiğiniz bazı durumlar yaşamış olmanız mümkün. Bu kolay bir dönem değil ancak bu sürecin sonunda kendinizi daha iyi tanımış, kendinize güveninizi aşağıya çeken problemleri çözmüş, fiziksel ve psikolojik olarak hayatınızda yeni bir temel oluşturmuş olacaksınız. Başka bir ülkeye, şehre ya da eve taşınmak, aile içi ilişkilerde güç mücadeleleri, sorumluluk ve rollerde değişim yaşanabilir. Anne-babanızla ilişkinizde önemli değişiklikler var. İç huzurunuzu korumakta zorlanabilirsiniz çünkü bazı şeyleri tamamen geride bırakıyorsunuz. İçsel gücünüzün farkına varma sürecindesiniz.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi). Ailenizden biriyle ilişkinizde kesin sınırlar çizmek, ilişkileri yeniden yapılandırmak ya da bir aile büyüğünün vefatı söz konusu olabilir. Ailevi bir sır, geçmişten gelen bir mevzu gün yüzüne çıkabilir. 2 gezegen de (Satürn, Plüton) karma ile ilgili olduğundan, bu dönemde ortaya çıkan olayların kadersel olduğundan bahsedebiliriz. Aile dizimi ya da regresyon gibi bir çalışma geçmişten gelen kalıpları kırmak için size yardımcı olabilir.

Yükselen Akrep

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, son 10 yıldır yıldız haritanızda iletişim, fikirler ve yakın çevreyle ilgili 3. Evden geçiyor. Düşünce biçimi ve iletişiminiz tamamen değişiyor. Kendinizi güçlü ve etkili bir şekilde ifade ediyorsunuz. 2018’de Satürn de Plüton’a eşlik etmeye başladı ve 2018-20 arasında içten içe yaşadığınız değişimler somut ve görünür hale geldi. Fikirleriniz netleşiyor, düşünceleriniz derinleşiyor. Yakın çevrenizde sorumluluk alabilir ve etkili olabilirsiniz. Çevrenizdeki insanları tanımak ve ilişkilerinizi geliştirmek için zaman ayırın.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi). Negatif düşünceler, korku ve endişeler tamamen kırılabilir ve tutsağı olduğunuz olumsuz inançlardan özgürleşebilirsiniz. Hayatınızı değiştirecek kitaplar, workshoplar, mentorlar, koçlarla çalışabilir, düşünce yapınızı dönüştürebilirsiniz. Ya da kendiniz eğitim, seminer hazırlayacak veya yazmaya başlayacaksınız.

Yükselen Yay

2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, son 10 yılda değer verdiğiniz şeylerin ve maddi konulara yaklaşımınızın içten içe değiştiğini gösteriyor. Bilinçaltında parayla ilgili sizi engelleyen inanç ve korkuların farkına varabilir ve bunları değiştirebilirsiniz. Nerden para kazandığınız ya da ne kadar kazandığınız büyük değişim gösterebilir. Hayatta değer verdiğiniz şeyler kökten değişiyor. Paranızı, zamanınızı ve kaynaklarınızı verimli kullanmayı, maddi konuları daha iyi idare etmeyi öğreniyorsunuz.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi). Para, özdeğer ve başarıya ilişkin korkularınızla, gölgenizle, bilinçaltı engellerle yüzleşebilirsiniz. Parayla ilgili olumsuz inançları ve başarınızı engelleyen noktaları net bir şekilde görmeniz mümkün. Diğer yandan bunları fark etmek ilk etapta sizi zorlayabilir. 2008 yılından beri aslında bu konu üzerinde çalışıyorsunuz. 2018’de Satürn’ün de buraya geçmesiyle birlikte içten içe yaşadığınız değişim görünür hale geldi. Yaratıcı, farklı bir fikir oldukça iyi sonuçlar getirebilir, iş kurabilir, kârlı yeni bir pozisyona ya da işe geçebilirsiniz.

Yükselen Oğlak

Aslında uzun bir süredir kendinizi arıyor ve içten içe büyük bir değişim geçiriyorsunuz. Zira dönüşüm gezegeni Plüton, 2008-24 arasında burcunuzda ilerliyor. Son 10 yıldır kişiliğiniz, dış görünüşünüz, alışkanlıklarınız, durumlara ve insanlara yaklaşım tarzınız tamamen değişiyor. Kendinizi yeniliyor ve kabuk değiştiriyorsunuz. 2017 sonunda Satürn’ün Oğlak’a geçmesiyle bu değişim somut ve görünür haldi. İradeniz güçlendi, kendinizi daha iyi tanıyor ve kontrol ediyorsunuz. Hem iç dünyanızda hem de çevrenizde güç kazandınız, kendinizi güçlü ve otoriter bir şekilde ortaya koyuyorsunuz. Kim olduğunuza ilişkin çok şey keşfediyorsunuz, buna bazen karanlık yönler de dahil. Etrafınızdaki insanları ve olayları kontrol etmek isteyebilirsiniz fakat en iyisi bu dürtüye karşı koyun, kendi hayatınıza odaklanın ve diğer insanlara karışmayın. Başkalarını ve hayatı kontrol edemeyeceğinizi öğreniyor, özgüveninizi tekrar kazanıyorsunuz.

Eski kalıpları ve doğru olmayan inançları geride bırakıyor, kimliğinizi yeniden oluşturuyorsunuz. 20 Aralık 2019- 5 Şubat 2020 arasında Satürn ve Plüton birleşiyor. Bu çok nadir bir kavuşum. (Bir önceki 1982’deydi.) 2020’de oldukça değişmiş olacaksınız.

Kim olduğunuzu, yetenek ve sınırlarınızı daha iyi göreceksiniz. 2018’den beri sorumluluklarınız artıyor, hayatınızda yeni başlangıçlar ve kararlar var. Sadeleşin, önceliklerinizi belirleyin ve yaratmak istediğiniz sonuçlara odaklanın. Sorumluluk almanız, çalışmanız ve sabırlı olmanız önemli. Gerçeklerle yüzleşiyor, bugüne dek yaptıklarınızı değerlendiriyor, hayatla ilgili beklentilerinizi gözden geçiriyorsunuz. Bu dönemde başladığınız iş, proje veya hobiler ilerleyen dönemlerdeki kariyerinizin, işinizin ilk adımı olacak.

Yükselen Kova

2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, zaten bir süredir bilinçaltınızın kaynayan bir kazan olduğunu gösteriyor. Kendinizden ve başkalarından gizlediğiniz, hoşlanmadığınız yönlerinizle yüzleşiyorsunuz. 2018’de Satürn’ün buraya geçmesi ile içten içe yaşadığınız değişimler somut ve görünür hale gelmeye başladı, farkındalığınız arttı ve iç dünyanızda köşe bucak temizliğe giriştiniz. Geçmişte olan ancak sizi halen etkilemeye devam eden olaylar geride kalıyor.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi). Bu dönemde korkularınızla, gölgenizle, bilinçaltı engellerle yüzleşebilirsiniz. Bilinçaltındaki olumsuz duygu ve düşünceler, kendi kendinizi sabote ettiğiniz kalıplar tamamen yıkılabilir. Eğer bir süredir bunlar üzerinde çalışıyorsanız, çabanızın meyvelerini göreceksiniz. Ve sezgileriniz size doğru yolu gösterecek. Bu dönemde ruh, zihin, beden bağlantısını daha fazla fark edebilirsiniz. Kendi sınırlarınızı korumanız ve “hayır” demeyi öğrenmeniz gerekiyor. Gizli konular ya da perde arkasında yaşananlar ortaya çıkabilir.

Yükselen Balık

2008-24 yılları arasında Oğlak’ta ilerleyen Plüton, geleceğe ilişkin hedefler, planlar ve sosyal çevreyle ilgili önemli değişimlere işaret ediyor. 2018’de Satürn’ün Oğlak’a girmesiyle bu değişim elle tutulur gözle görülür bir hale geldi. Bazı insanlar hayatınızdan çıkabilir, güçlü bazı insanlarla tanışabilir, gruplar içerisinde etkili olabilir ve diğer insanları bir araya getirebilirsiniz. Arkadaşlar, tanıdıklar, sosyal çevre ya da grup ve dernekler ideallerinizin değişmesinde rol oynayacak. Yüzeysel arkadaşlıklar bitecek, yeni arkadaşlıklar kurulacak.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi).

Güçlü insanlarla bir araya gelebilir, uzun zamandır düşündüğünüz bazı projeleri hayata geçirebilir, idealleriniz yönünde adım atabilir ve önemli işbirlikleri yapabilirsiniz.

Sosyal çevrenizde size dost görünen ancak arkanızdan iş çeviren kişiler açığa çıkabilir, bu insanların size zarar verdiğini fark edebilir ve ilişkinizi bitirebilirsiniz.

error: Content is protected !!