Venüs Fazları

Venüs, Dünya’ya en yakın ve parlak gezegen. Güneş’in ışığını yansıtıyor ve bu da tıpkı Ay Fazları gibi Venüs Fazları’nın oluşmasına neden oluyor.

Venüs, güzellik ve sevgi Tanrıçası olarak bilinse de parasal konuları da etkiliyor, ilişkilerimizi (ilişkilerimizde ne kadar mutlu ve başarılıyız), zevklerimizi, değerlerimizi de (nelerden keyif alıyoruz, hayatta neye değer veriyoruz) gösteriyor.

Venüs yıldız haritasında güçlüyse, kişi ilişki kurmaktan yana şanslı ve popüler olur. Bu kişilerin estetik duyarlılığı yüksektir, hem güzelliğe önem verirler hem de değdikleri şeyi güzelleştirirler. Bu konum maddi açıdan şans ve bereketi de gösterir.

Venüs’ün güçsüz ya da zararlı olduğu konumlar ilişkilere önem vermemeyi, manipulatif ya da bencil olmayı gösterebilir. Bu konumda dinlenmek, keyif almak, şükretmek zordur. Kısaca, bu kişiler kıymet bilmez 🙂

Venüs yaklaşık 19 ayda bir (584 gün) geri gider. Geri giderken Güneş’le birleşir (inferior conjunction) ve her 19 ayda bir yeni bir Venüs döngüsü başlar. (Bunu Ay’ın Yeni Ay fazına benzetebiliriz.) Yaklaşık 9,5 ay sonra Venüs tekrar Güneş’le birleşir. (superior conjunction) (Ay’ın Dolunay fazı gibi) Venüs her iki durumda da gökyüzünde görünmez.

İlkinde (inferior conjunction) Venüs, Dünya ve Güneş arasındadır ve geri giderken biz Venüs’ün karanlık yüzünü görürüz. Bu dönemde ilişkilerde geçmişten gelen konular gündeme gelir, bazen de ilişkiler sarpa sarar.

İkincisinde (superior conjunction)  Güneş, Venüs ve Dünya arasındadır. Biz Güneş’i görürüz ve arkasındaki Venüs’ü göremeyiz. İlişkiler egonun etkisinde kalabilir ya da kendimizi yalnız hissedebiliriz.

Geçtiğimiz hafta Venüs Güneş’le birleşti ve 26 Ekim 2018’de başlayan Venüs döngüsünün ortasına geldik.

Venüs’ün geri hareketi takip edildiğinde 8 yılda oluşan 5 geri hareket zodyakta yıldız şeklini oluşturur.

2012 yılında başlayan 8 yıllık Venüs döngüsü bu yıl sona eriyor. 13 Mayıs 2020’de yeni bir döngü başlayacak.

Son 8 yıldaki 5 Venüs döngüsünün başlangıç tarihleri:

  • 6 Haziran 2012
  • 11 Ocak 2014
  • 15 Ağustos 2015
  • 25 Mart 2017
  • 26 Ekim 2018

2012’de başlayan döngü ilişkilerimizde yeni temaları ve sorunları gündeme getirdi. 8 yıldır bunlarla uğraşıyoruz ve artık bunlar geride kalıyor. 13 Mayıs 2020’de yeni bir döngü başlayacak. Yeni temalar ve farklı sorunlarla…

error: Content is protected !!