Satürn Oğlak Burcunda Sizi Nasıl Etkiliyor?

23 Aralık 2014’ten beri Yay burcunda ilerleyen Satürn 20 Aralık 2017’de Oğlak’a geçiyor.

Satürn 22 Mart 2020’ye dek Oğlak’ta olacak. 22 Mart-2 Temmuz 2020 arasında Kova burcuna ilerleyecek. 2 Temmuz 2020’de Kova’dan Oğlak’a geri dönecek ve 17 Aralık 2020’de tekrar Kova’ya geçecek.

Satürn 2018 yılında öncü burçların (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) ilk dekanında (ilk 10 gün) doğanları etkileyecek. Yükselen, Güneş, Ay ya da kişisel gezegenleriniz öncü burçların ilk 10 derecesinde ise 2018 yılında sorumluluklarınız artabilir; kısıtlanma, gecikme ve engellerle karşılaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen gösterin ve moralinizi yüksek tutmaya önem verin.

Satürn Boğa ve Başak burçlarını ise olumlu etkiliyor, sorumluluklarınız artsa da çalışmaktan keyif alacak, somut ve kalıcı sonuçlara ulaşacaksınız.

Yükselen burçları öncü burç (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) olanlarsa, hayatlarında önemli bir döneme giriyor. Yükselen Oğlak için sağlık, Yükselen Terazi için ev, aile, Yükselen Yengeç için ikili ilişkiler, evlilik, ortaklık ve Yükselen Koç için iş, kariyer konuları ön plana çıkıyor.

Satürn her burçta yaklaşık 2,5 yıl kalıyor ve bu süre zarfında doğum haritamızda o burcun yer aldığı alana önem vermemiz gerekiyor. Satürn formlar dünyası ve zamanla ilgili olduğundan getirdiği dersler de somut ve görünür olaylar şeklindedir. Sağlık sorunları, iş sorunları, ilişki sorunları, ayrılık, sorumluluk artışı veya çok çalışmayı gösterebilir.

Geçmişte yaptığımız hataların sonuçları ile karşılaşabilir, ihmal ettiğimiz sorunları çözmek durumunda kalabiliriz. Yanılgılarla yüzleşmemiz ve gerçekleri görüp kabul etmemiz gerekir. Böylelikle gerçekçi olmayan beklentileri bir kenara bırakıp yeni bir anlayış ve sorumluluk düzeyine ulaşabiliriz.

Satürn doğum haritamızda nereden geçiyorsa orada sorun, kısıtlama ve engeller olur, sabrımız test edilir, enerji ve dikkatimizi bu alana veririz. Düzenli, planlı ve disiplinli olmamız gerekir. Bu sayede yavaş ama istikrarlı bir ilerleme kaydedebilir ve kalıcı sonuçlara ulaşabiliriz.

Satürn Oğlak’ta sizi nasıl etkiliyor? Yükselen burcunuza göre yorumunuza bakmayı unutmayın.

Satürn bizi en çok uğraştıran gezegenlerden biri olduğundan burç değiştirmesi önemli. Satürn 20 Aralık’ta Oğlak burcuna geçiyor ve 2018-20 arasında bu burçta olacak. Bu süre zarfında hepimizi farklı konularda etkileyecek.

Eğer Satürn’ün Oğlak burcunda ilerlediği önümüzdeki 3 yıl boyunca yıldız haritanızdaki tüm gezegenler ve önemli noktalar ile yaptığı görünümleri, ne zaman sizi etkilediğini ve olumlu/olumsuz neler olabileceğini detaylı olarak öğrenmek isterseniz, bu formu doldurabilir ve Satürn Raporu talep edebilirsiniz. 2018-20 Satürn transitinin yıldız haritanızdaki natal ve progress gezegenler ve önemli noktalar ile açıları ve bunları tetikleyen yeni ay, dolunay ve tutulmalar incelenecektir.

Yükselen Koç

Önümüzdeki 3 yıl Satürn, yıldız haritanızda kariyer, başarı ve sorumlulukla ilgili alandan geçiyor. Uzun vadeli hedeflere ve iş hayatında başarılı olmaya odaklanıyorsunuz. Eğer sizin için doğru olan bir yolda ilerlemiş ve gereken çabayı sarf etmişseniz, çalışmanızın ödülünü alacaksınız. İşinizde yükselebilir, terfi edebilir, önemli bir pozisyona gelebilir, tanınabilirsiniz. Eğer alanınızda tanınan, başarılı biriyseniz, bilgi ve deneyiminizi paylaşmak için aranan bir konuma geleceksiniz. Büyük ihtimalle, sorumluluklarınız artacak ve çok çalışmanız gerekecek. Yine de, iş hayatında bazı engellerle karşılaşabilirsiniz ve işler sizin istediğiniz hızda ilerlemeyebilir. İşle ilgili sorumluluklar nedeniyle yorulabilir; iç dünyanızı, evinizi, ailenizi ihmal edebilirsiniz.

Diğer yandan, kariyer ve meslek hayatında yanlış seçimlerin, sorumlulukları yerine getirmemenin ve gereken çabayı sarf etmemenin sonuçları ile de yüzleşebilirsiniz. Eğer işiniz size ve yeteneklerinize uygun değilse, yön değiştirmeniz gerekebilir,  işinizden ayrılmaya karar verebilir ancak çalışmak istediğiniz alanda yeterince bilgi ve deneyiminizin olmadığını görebilirsiniz. Bu zor bir durum olsa da kabul etmeniz ve geleceğe bakmanız gerekiyor. Yeteneklerinizi geliştirin, bilginizi artırın, hedeflerinize ulaşmak için deneyim kazanın, gereken eğitimleri alın ve eksiklerinizi tamamlayın. Sabırlı olun ve uzun vadeli hedeflerinize odaklanarak gelecek için sağlam bir temel oluşturun.

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, bir süredir zaten kariyer ve meslek hayatınızda büyük bir dönüşüme işaret ediyor. 2008’den beri bir veya birden çok iş değiştirmiş, tamamen farklı bir sektör veya alana geçmiş olabilirsiniz. Ancak Pluto yavaş ve derin değişimleri gösteriyor. Satürn’ün Oğlak burcuna geçmesi ile birlikte bu değişim somut ve görünür hale gelecek. Kariyerinizde hırslı ve mücadelecisiniz ancak Satürn’ün Oğlak’a geçişiyle iş hayatınızdaki mücadele artıyor. İşle ilgili olarak geliştirmeniz gereken yönlerin üzerine gidin. Hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için başarı ile ilgili korkularınızı aşmanız gerekiyor. Bu dönemde, uzun çalışma saatleri gündeme gelebilir, hayatınızın diğer alanlarında bazı fedakârlıklar yapmanız gerekebilir.

2018 yılında Satürn, yükselen Koçlar’ın yanı sıra Mart doğumlu Koçları da etkileyecek. Sorumluluk artışı, bazı sınırlamalar ve otorite ile sorunlar gündeme gelebilir.

Yükselen Boğa

Son 3 yıldır önemli bir dönüşüm döneminden geçtiniz ve hem duygusal hem de finansal olarak zor günler geçirdiniz. Satürn 2015-17 arasında yıldız haritanızda ortak finansal konular ve yakın ilişkilerle ilgili 8. Evden geçti. Bu süreçte yakın ilişkilerle ilgili önemli dersler aldınız, hayatı sorguladınız, korku ve bağımlılıklarınızla yüzleştiniz. Belki de, bazı ilişkiler sona erdi, duygusal ya da finansal olarak sizi destekleyen kişiler geri çekildi.

20 Aralık’ta ise Satürn burcunuzla uyumlu olan Oğlak’a giriyor ve 2020 yılının sonuna dek burada olacak. Satürn burada yükselen Boğa’nın yanı sıra Nisan ayında doğan Boğa’ları olumlu etkiliyor, emeklerinizin karşılığını alacak, başarılı sonuçlar elde edeceksiniz.

Yükselen Boğalar için Satürn önümüzdeki 3 yılda, eğitim, seyahat ve girişimlerle ilgili 9. Evden geçiyor. Kendinizi geliştirmeniz, bilgi ve deneyiminizi artırmanız ve düşüncelerinizi sağlam bir temele oturtmanız gerekiyor. Yavaş ama emin adımlarla ilerleyecek, iyi hesaplanmış riskler alarak düşünce ve ideallerinizi gerçeğe dönüştüreceksiniz. Bu nispeten daha kolay bir transit (eğer Satürn Oğlak’ta ilerlerken yıldız haritanızla çok sayıda zorlayıcı açı yapıyor ise durum değişebilir) kendinizi geliştirecek ve daha rahat ilerleme kaydedeceksiniz.

Bu dönemde idealleriniz, görüş ve inançlarınız test edilecek. Üniversiteye dönebilir, akademik çalışmalar yapabilir, eğitim alabilirsiniz. Ya da siz eğitim vermeye, öğrendiklerinizi aktarmaya başlayacaksınız. Yazabilir, sosyal medya vb. den yazdıklarınızı paylaşabilirsiniz. İş için seyahat edebilirsiniz ya da işiniz dolayısıyla başka bir şehre veya ülkeye taşınmanız gerekebilir. Uzun seyahatlere çıkabilir, yasal meselelerle uğraşabilirsiniz.

Din, felsefe ya da ruhsal konular ilginizi çekiyor ancak somut sonuçlara daha çok önem veriyorsunuz. Gerçekçisiniz ve sorunlara pratik çözümler bulmak istiyorsunuz. İdeallerinizi, inançlarınızı ve motivasyonlarınızı gözden geçirin. Farklı görüşlere açık olun. Hayatın akışına güvenmeyi öğreniyor ve vizyonunuzu yeniden oluşturuyorsunuz.

Eğer halen geçtiğimiz yıllarda yaşadığınız üzücü bir olayın etkisindeyseniz, felsefe ile ilgilenmek yaşadıklarınıza daha geniş bir açıdan bakmanızı sağlayabilir. Benzer deneyimleri yaşayan insanlara yardım etmeniz ve yol göstermeniz de mümkün.

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, bir süredir inanç, ideal ve hayata ilişkin görüşlerinizin değiştiğini hatta zaman zaman sarsıldığını gösteriyor. Yaşama bakışınız değişiyor ve hayatla ilgili anlayışınız derinleşiyor. Yaşama ilişkin temel görüşlerinizin yüzeysel ya da geçersiz olduğunu fark edebilir, yeni inanç ve görüşler benimseyebilirsiniz. Satürn’ün de buraya geçmesi hayata bakış açınızın yerli yerine oturmasına ve görüşlerinizin netleşmesine neden olacak. Hayatı sorgulamanız anlam kazanıyor.

Yükselen İkizler

Önümüzdeki 3 yıl Satürn, yıldız haritanızda yakın ilişkiler ve finansal ortaklıklarla ilgili 8. Evden geçiyor. Burası Akrep burcunun doğal evi, yani derinleşmeniz gerekiyor. Yakın ilişkilerde varsa partnerinizle yaşadığınız sorunlar görmezden gelemeyeceğiniz bir noktaya gelecek ve bunları çözmek durumunda kalacaksınız. Kendi başınıza bu sorunları çözmek kolay olmayabilir, evlilik ya da ilişki terapisi almayı düşünebilirsiniz.

Satürn 8. Evde hayatınızda büyük değişimleri ve diğer insanlarla daha yakın ilişkileri, ortaklıkları gündeme getirebilir. Partnerinizle birlikte yaşamaya, evlenmeye, aile kurmaya ya da finansal bir ortaklığa girmeye karar verebilirsiniz. Acele etmeyin ve önünüzdeki zorlukları olduğu gibi görmeye çalışın. Maddi-manevi sorumluluklarınızın artacağını göz önünde bulundurun. Başka bir insanla hayatınızı birleştirirken farkında olmadığınız korkular su yüzüne çıkabilir ve bu korkularla yüzleşmeniz gerekebilir.

Eğer kafanızda partneriniz ya da ortağınızla ilgili soru işaretleri varsa tedbirli olmak ve bunları çözmeye odaklanmak, önümüzdeki yıllarda daha büyük sorunlar yaşamanızın önüne geçecek. Sevdiklerinize açık davranmakta zorlanabilir, başkalarıyla duygusal olarak bütünleşmek ya da finansal konularda başkalarına güvenmekle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Duygusal ya da finansal olarak sizi destekleyen kişiler geri çekilebilir. Sevdiğiniz ve bağlandığınız insanlardan beklentilerinizi yeniden düşünün. Onların değer verdiği şeylere özen göstermek ve ortak değerlerinizi tanımlamak ilişkilerinizin daha iyi olmasına neden olabilir.

Bu süreçte iç dünyanızda güvenle ilgili problemler ve geçmiş travmalar açığa çıkabilir, hayatı daha fazla sorgulayabilir, ruhsal konulara ve metafiziğe ilgi duyabilirsiniz. Bir terapistle çalışmak, korku ve bağımlılıklarla yüzleşmek için iyi bir dönemdesiniz. Kontrol edemeyeceğiniz şeyleri ya da çevrenizdeki insanları kontrol etmeye çalıştığınızı fark ediyor, bağımlılık, korku ve takıntılarınızı anlamaya başlıyorsunuz. Hayatı sorgulamanız gücünüze sahip çıkmanıza, korkulardan arınmanıza ve olgunlaşmanıza neden olacak.

Satürn, 2018-20 arasında, ortak finansal konuları sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor. Kredi, yatırım, hisse, ortaklık, vergi ya da sigorta işlemleri sizi uğraştırabilir. Eşinizin mali durumu, borç, alacak, vergi, miras, sigorta ve kredilerle ilgili sorun, engel ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Finansal konularda tedbirli davranmalısınız. Satürn burada iken sağlam ve uzun vadeli yatırımları değerlendirebilir, iş dışında size gelir getirecek alanlar bulabilirsiniz ancak hızlı sonuçlar beklemeyin.

2008-2024 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, ortak finansal konular ve yakın ilişkilerle ilgili önemli değişimlere işaret ediyor. Metafizik konularla ilgileniyor, hayatın anlamı üzerine düşünüyorsunuz. Satürn’ün de Oğlak’a geçmesiyle birlikte iç dünyanızda büyük bir dönüşümün eşiğine geleceksiniz. Derinlerde gömülü korkular yüzeye çıkacak. Reiki, hipnoz, psikanaliz ya da regresyon gibi çalışmalardan faydalanmak, duygusal problemleri ve bağımlılıkları çözmek için yardım almak iyi olabilir.

Yükselen Yengeç

Önümüzdeki 3 yılda hem iş hem de özel hayatınızda ilişkiler önem kazanıyor. Satürn, partneriniz, yakın dostlarınız ya da iş ortağınızla ilişkilerinizi sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor. Eğer bir beraberliğiniz varsa, sorumluluklar öne çıkacak ya da ilişkiniz ciddileşecek ve bir karar vermeniz gerekecek. Sevgilinizle birlikte yaşamaya karar verebilir, nişanlanabilir ya da evlenebilirsiniz. Beklenmedik bir hamilelik ya da işle ilgili bir zorunluluk gibi elinizde olmayan nedenler sizi böyle bir karar vermeye itebilir.

Eğer bir birlikteliğiniz yoksa sizden yaşça büyük ya da küçük biriyle bir araya gelebilir veya iş hayatında biriyle tanışabilirsiniz. Yüzeysel ilişkilerden uzaklaşacak, ciddi ve kalıcı bir ilişkiye girmek isteyeceksiniz. İlişkiler hakkında daha fazla düşünecek ve ne istediğinizi sorgulayacaksınız.

Pluto zaten 2008-2024 arasında karşıt burcunuz Oğlak’ta ilerliyor, 2018’de Satürn de ona eşlik etmeye başlıyor, bu ilişkiler açısından oldukça önemli olacak. Geçtiğimiz yıllarda hayatınızda önemli bazı ilişkiler bitmiş, bazı ilişkilerin dinamiği ise tamamen değişmiş olabilir. Bu dönemde güç mücadelesine girmeye ve karşınızdakine müdahale etmeye yatkınsınız. Partnerinize baskı yapabilir ya da ondan baskı görebilirsiniz. Kıskançlık problem olabilir. Güçlü ve gizemli insanlarla birlikte olabilir ya da karşı karşıya gelebilirsiniz. İlişkileriniz vasıtasıyla en derin, gizli yönlerinizle ve korkularınızla yüzleşiyorsunuz.

Karşınızdaki kişi size ayna tutabilir, ilişkilerde yaşadığınız zorluklar kendinizi tanımanıza ve geliştirmenize yarayabilir. Partneriniz, yakın bir dostunuz ya da ortağınız bilinçaltında farkında olmadığınız yaraları, korku ve kalıpları tetikleyebilir, bu sayede bunları fark edip iyileştirebilirsiniz. Önümüzdeki 3 yılda ikili ilişkilerde sizi engelleyen ve kendi kendinizi sabote etmenize sebep olan korkuları, ilişkilerinizi uzun yıllardır baltalayan kalıpları fark edecek ve bunların dışına çıkacaksınız.

Bir birlikteliği olan ya da evli yükselen Yengeçler’in ise birliktelikleri sınavdan geçecek. Artık hayata eşinizle aynı pencereden bakmıyor olabilirsiniz ya da bazı sorunlar görmezden gelemeyeceğiniz bir boyuta gelebilir. Bu sorunları aşmanız ve birlikteliğinizin daha da güçlenmesi mümkün. Ancak ilk etapta biraz zorlu bir süreçten geçebilirsiniz. İş, seyahat, ailevi ya da başka bazı sorumluluklar nedeniyle eşinizden bir süre ayrı kalmanız da olası.

2018-20 arasında hayatınızdaki önemli insanlarla ilgili bazı testler olacak, eşinizle ilgili problemler, sorumluluklar ve talepler gündeme gelebilir. Bu dönemde sağlam ilişkiler güçlenecek, sağlam olmayanlarsa bitecek. Diğer insanların beklentileri ile kendi beklentileriniz, sizden istenenler ile sizin verebilecekleriniz arasında denge kurun. İlişkilere odaklanın, beklentileri netleştirin ve sorumlulukları yerine getirin.

2018 yılında Satürn yükselen Yengeç’in yanı sıra 22 Haziran-6 Temmuz arasında doğan Yengeçler’i de etkiliyor ve bazı zorlukları gündeme getiriyor. İlişkilerle ilgili sınavlar, zor insanlar, sorumluluk artışı, çok çalışmak, yorgunluk ve otoriteyle ilgili sorunlar olabilir.

Yükselen Aslan

Şimdi hayatınızda öncelikleri belirleme ve odaklanma zamanı. Aynı anda birçok şeyle uğraşıyor olabilirsiniz, fakat önümüzdeki 3 yılda bazı işleri devretmek ve bir ya da iki şeye odaklanmak iyi olabilir. Satürn, iş ortamınız, görevler ve sağlıkla ilgili konuları sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor. İşyerinde sorumluluklarınız artıyor. Zor ya da sıkıcı bir iş ya da iş ortamı, işten bunalmak, kötü çalışma koşulları, çok çalışmak, işle ilgili endişeler söz konusu olabilir. İşteki performansınızla ilgili baskı hissedebilirsiniz.

Satürn 2018-20 arasında sağlık, gündelik işler ve günlük rutininizi gösteren 6. Evde olacak. Günlük hayatınızda artan sorumluluklar, yapılması gereken işler var. Gününüzü iyi planlamanız ve zamanınızı iyi kullanmanız gerekiyor. Bu ev yardımcıları da gösteriyor. Zamanınızı alan bazı işleri belirlemek ve bunları delege etmek verimliliğinizi artırabilir. Siz de asıl odaklanmanız gereken işlere daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Eğer düzensiz bir hayat sürüyor ve sürekli bir şeyleri erteliyorsanız, Satürn burada hayatınızı düzene sokmakla ilgili bazı dersler getirecek.

İş hayatında artan sorumluluklar ve yaptığınız çalışmalar yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlayacak. Daha üretken, planlı ve düzenli olmayı öğreneceksiniz. Vaktinizi ve enerjinizi boşa harcamayın. Günlük hayatınızı organize edin ve size en çok fayda sağlayacak işlere yoğunlaşın. Bu dönemde çalışmanız ve işinizde ustalaşmanız, ilerki yıllarda kariyerinizde yükselmenize ve amaçlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacak.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve egzersiz yapmaya başlamak için de iyi bir dönemdesiniz. Sağlığınıza özen gösterin, dinlenmeye zaman ayırın ve kontrollerinizi aksatmayın. Eğer sağlık sorunları gündeme gelirse, ihmal etmeyin ve gecikmeden doktora gidin.

Evinizi ve eşyalarınızı düzenlemek, kullanmadığınız eşyaları elden çıkarmak ve hayatınızı sadeleştirmek de iyi fikir. Enerjinizi düşüren negatif insanlardan da mümkün olduğu kadar uzak durun.

6.ev evcil hayvanları da gösteriyor, evcil bir hayvanın bakımını üstlenebilirsiniz ancak bunun getirdiği sorumluluklar da olabilir.

2008-2024 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, son 10 yılda gündelik hayat, iş ortamı, çalışma şekli, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızda büyük değişimlere işaret ediyor. Günlük rutininiz, iş ve sağlıkla ilgili konulara yaklaşımınız değişiyor. Olumsuz alışkanlıklardan kurtuluyor, sağlıklı ve verimli rutinler oluşturuyorsunuz. Bu süreçte bir ya da birden çok iş değiştirmiş olabilirsiniz. Belki de sağlığınızla ilgili sebepler yaşam tarzınızı ve işinizi değiştirmenizi gerektirdi. Size uygun, mutlu olduğunuz işi bulmaya çalıştınız. Satürn’ün de Oğlak’a geçişiyle birlikte iş hayatında önemli değişimler yapabilirsiniz. Eğer sevdiğiniz ve karakterinize uygun bir iş yapıyorsanız, çok çalışabilir, yeteneklerinizi geliştirebilir, sağlam adımlar atarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer işinizi değiştirmek istiyorsanız, bunun için harekete geçebilirsiniz ancak eğitim almanız ve deneyim kazanmanız da gerekebilir.

Yükselen Başak

Önümüzdeki 3 yılda Satürn yıldız haritanızda aşk, çocuklar, yaratıcılık ve kendini ifade ile ilgili 5. Evden geçiyor.

2015-17 yılları arasında Satürn Yay burcunda iken zor bir dönemden geçtiniz. Hayatınızda yeni bir temel attınız, ev, aile ve iç dünyanızla ilgilendiniz. Bu dönemde kendinizi güvende hissetmemiş olabilirsiniz; bilinçaltı korkular ve bastırdığınız duygular ortaya çıktı; duygusal sorunlarla yüzleşmek, olgunlaşmak ve büyümek durumunda kaldınız. Satürn’ün 4. Evden geçişi hiç kolay bir transit değil, 2018 yılında bu dönem geride kalıyor ve nispeten rahatlıyorsunuz. 2018 Kasım’da Jüpiter de 4. Evinize geçiyor, ev alabilir ya da çocuk sahibi olabilirsiniz. Aileniz genişleyecek, daha huzurlu ve güvende hissedeceksiniz.

2018-20 arasında Satürn, sizi aşk, eğlence, hobiler/keyifler ve çocuklarla ilgili olarak etkiliyor. Yaratıcı enerjinizi odaklamanız gerekiyor. Eğer sanatçı ya da oyuncuysanız, yeteneklerinizi geliştirebilir, yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilir, alanınızda tanınabilir ve başarılı olabilirsiniz. Ancak hızlı sonuçlar beklemeyin, yavaş ama emin adımlarla ilerleyin, öncelikle eksikleri tamamlayıp çalışmalarınızı mükemmelleştirmeniz gerekiyor.

Bu dönemde hobileriniz ile daha ciddi bir şekilde ilgilenebilir, belki bir hobinizi işe dönüştürebilirsiniz. Hayatı çok ciddiye alabilir, eğlenmeyi unutabilirsiniz. Aşkta bazı zorluklar olabilir, eğer yalnızsanız, kalıcı bir ilişkiye girmek isteyebilirsiniz. Sizden daha olgun, otorite konumunda ya da yaşça büyük birine aşık olmanız mümkün. Eğer bir ilişkiniz varsa, ilişkiniz sağlam bir temele oturabilir. Ya da birtakım sorunlarla, ayrılıkla, birlikte olmanızı engelleyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sevdiğinizden soğumanız da olası.

Satürn burada çocuk sahibi olmayı ve çocuklarla ilgili sorumlulukları da gösterebilir. Bazı yükselen Başaklar için çocuk sahibi olmayı ertelemek ya da bu anlamda bazı sorunlar yaşamak söz konusu olabilir. Çocuğunuz varsa eğer, onunla daha fazla ilgilenmeniz, daha dikkatli, disiplinli ve organize olmanız gerekiyor.

Pluto 2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerliyor, son 10 yıldır kendinizi ifade etme şekliniz ve aşka yaklaşımınız derinden değişiyor. Tutkularınız canlanıyor. Pluto iç dünyanızda olan biteni ister istemez dışarı vurduğunuzu ve kendinizi daha güçlü bir şekilde ifade ettiğinizi gösteriyor. Satürn’ün de buraya geçmesiyle birlikte yaratıcılığınız ortaya çıkacak, kendinizi ifade etmenizi sınırladığınız noktaları fark edeceksiniz ve özgüveniniz artacak. Diğer insanların sizi onaylamasını beklemeden kendinizi sevmeyi, olduğunuz gibi ifade etmeyi ve kendinizle gurur duymayı öğreniyorsunuz.

Satürn 2018’de yükselen Başak’ın yanı sıra 23 Ağustos-7 Eylül arasında doğan Başaklar’ı da olumlu etkiliyor. Verimli çalışacak, sorumlulukları yerine getirecek ve başarılı sonuçlar elde edeceksiniz.

Yükselen Terazi

Önümüzdeki 3 yılda duygusal olarak olgunlaşacağınız bir sürece giriyorsunuz. Çocukluktan gelen koşullanma ve bağımlılıkların dışına çıkacak, hayatınızda yeni bir temel oluşturacaksınız. Bu çok kolay bir transit değil. Satürn ev, aile ve iç dünyanızla ilgili 4. Evden geçiyor. Buna benzer bir dönemi 2010-12 yılları arasında yaşadınız, o zaman Satürn Terazi burcundaydı, hayatınızda yeni bir dönem başladı ve kendinizi daha iyi tanıma sürecine girdiniz, şimdi bu yeni siz için yeni bir temel oluşturma zamanı.

Taşınabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir, evde yaşlı bir kişiye bakmak, ebeveynlerinizin sorunları ile ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Kendinizi güvende hissedeceğiniz bir temel oluşturmanız, çocukluktan gelen bazı koşullanmaları aşmanız, olgunlaşmanız ve büyümeniz gerekiyor. Satürn burada iken erken çocukluk döneminde oluşmuş duygu ve inançlar su yüzüne çıkacağından bunlar üzerinde çalışmak iyi fikir. Ancak bu zaman zaman sizi duygusal olarak zorlayabilir. Geçmişten gelen bazı duygular ve kızgınlıklar su yüzüne çıkabilir, anne babanızla ilişkinizi etkileyebilir.

Bu dönemde ailenize daha fazla vakit ayırmanız gerekebilir. Aile ile ilgili meseleler ön plana çıkacağı için işinize odaklanmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Evde rahat hissetmeyebilir, bunalabilirsiniz. Ev, aile ile ilgili sorumluluklar artıyor. Evinizi yeniden düzenleyebilir, tadilat yapabilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişiklikler düşündüğünüzden daha çok zaman alabilir.

Belki çocuklarınız evden ayrılabilir ve zamanın ne çabuk geçtiğini düşünebilirsiniz. Anne babanızın sağlık sorunları ya da ailenizde sizi duygusal olarak zorlayan durumlar olabilir.

Satürn 4. Evde iken kendinizi ihmal ettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu dönemde kendinize iyi bakın, iç dünyanıza, duygu ve düşüncelerinize vakit ayırın, yazın, konuşun, gerekirse bir terapistle çalışın. İç dünyanızda büyük bir değişim yaşıyorsunuz. Bilinçaltı korkular, bastırdığınız duygular yüzeye çıkıyor, duygularınıza ve iç dünyanıza yönelme, kulak verme gereği var. Sizi engelleyen inançlar ve korkularla yüzleşiyorsunuz. İç dünyanız, eviniz ya da ailenizde katlandığınız, görmezden geldiğiniz, kendinize güveninizi aşağıya çeken problemleri çözme sürecindesiniz. İç dünyanızdaki güvensizlikler yüzeye çıktığından, cesaretiniz kırılabilir, dış dünyadan geri çekilmek, sorumluluklardan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Kariyerinizle ilgili sorunlar ve gecikmeler olabilir.

2008-24 yılları arasında Pluto Oğlak burcunda ilerliyor ve son 10 yılda eviniz, aileniz ve iç dünyanızda önemli değişimler yaşadığınızı gösteriyor. Köklerinizi ve çocukluk koşullanmalarını keşfetmek önem kazanıyor. Güvende hissetmek istiyorsunuz. Satürn’ün de Oğlak burcuna geçmesiyle birlikte önemli bazı meselelerin çözüleceği, ev ve aileyle ilgili taşların yerine oturacağı önemli bir dönüm noktasına geliyorsunuz. Bu kolay bir dönem olmayabilir ancak bu sürecin sonunda kendinizi daha iyi tanımış, kendinize güveninizi aşağıya çeken problemleri çözmüş, fiziksel ve psikolojik olarak hayatınızda yeni bir temel oluşturmuş olacaksınız. Başka bir ülkeye, şehre ya da eve taşınabilir, evinizde tadilat yapabilirsiniz. Aile içi ilişkilerde güç mücadeleleri, sorumluluk ve rollerde değişim yaşanabilir. Anne-babanızla ilişkinizde önemli değişiklikler var. İç huzurunuzu korumakta zorlanabilirsiniz çünkü istek, duygu ve düşüncelerinizi derinden inceliyor ve bazı şeyleri tamamen geride bırakıyorsunuz. İçsel gücünüzün farkına varma sürecindesiniz.

Satürn 2018’de yükselen Terazi’nin yanı sıra Güneş burcu Terazi olanları da zorlayacak, sorumluluklarınız artabilir, otorite ile sorun yaşayabilir, üzerinizde baskı hissedebilirsiniz. Bu özellikle 23 Eylül-6 Ekim arasında doğan Teraziler için geçerli.

Yükselen Akrep

2015-17 arasında Satürn finansal konularda sizi etkiledi, bütçe yapmanız, harcamalarınıza dikkat etmeniz ve tutumlu olmanız gerekti. Bazı yükselen Akrepler yavaş ama istikrarlı bir şekilde gelirini arttırdı, maddi durumunu iyileştirdi. Ancak eğer kazandığınızdan fazla harcayıp bütçenize dikkat etmediyseniz, maddi sorunlar yaşamış olabilirsiniz. Bu dönemde para ile ilgili korkularla yüzleştiniz. Neyse ki Satürn 20 Aralık’ta bu alandan çıktı ve finansal konularda sizi rahat bırakıyor.

2018-20 arasında Satürn yıldız haritanızda iletişim, fikirler ve yakın çevreyle ilgili 3. Evden geçiyor. Bu son 5 yıla kıyasla (Satürn’ün 1. ve 2. Evden geçişi) nispeten daha rahat bir dönem. Eğer yazar, öğretmen, öğrenci ya da konuşmacı iseniz yeteneklerinizi geliştirebilir ve çevrenizde etkili olabilirsiniz. Günlük hayatınızdaki iletişimleri ciddiye alacak, zihninizin çalışma şeklini, düşünce biçimi ve iletişiminizi sağlam bir temele oturtacaksınız. Yakın çevrenizde daha ciddi, çalışkan kişilerle bir araya gelebilirsiniz. Ayaküstü sohbetlerden sıkılıyor, gün içinde yaptığınız ufak tefek işleri zaman kaybı olarak görüyorsunuz. Zamanınızı daha verimli kullanmak istiyor, dinlemeyi ve kendinizi etkili bir şekilde ifade etmeyi öğreniyorsunuz.

2018’de Jüpiter Akrep’te olacak, yapmak istediğiniz projelerde risk almak ve hemen harekete geçmek isteyebilirsiniz ancak ilk etapta küçük adımlar atarak bir şeylere başlamak daha iyi olabilir. Bu şekilde eksiklerinizi görüp tamamlayarak ilerleyebilirsiniz.

Bu dönemde alanınızda yeni bilgileri öğrenmek üzere eğitimlere katılabilir ya da bilgi birikiminizi paylaşacak seminerler düzenleyebilirsiniz. Zihinsel uğraşlar önem kazanıyor, çeşitli kurslara gidecek, disiplinli bir şekilde çalışacaksınız. Bazı konularda araştırma yapabilir, yazabilirsiniz.

Yakın çevrenizdeki bazı insanlardan uzaklaşabilir, artık fazla ortak noktanız kalmadığını düşünebilirsiniz. Kardeş/yakın akraba ve komşularla olan bazı ilişkilerde sorunlarla karşılaşacak, bazı ilişkilerin ise güçlendiğini göreceksiniz.

2008-2024 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, son 10 yıldır yıldız haritanızda iletişim, fikirler ve yakın çevreyle ilgili 3. Evden geçiyor. Düşünce biçiminiz ve iletişim şekliniz tamamen değişiyor. Kendinizi daha güçlü ve etkili bir şekilde ifade ediyorsunuz. 2018’de Satürn de Pluto’ya eşlik etmeye başlıyor ve içten içe yaşadığınız bu değişimler somut ve görünür bir hale geliyor. Fikirleriniz netleşiyor, düşünceleriniz derinleşiyor. Yakın çevrenizde yeni sorumluluklar alabilir ve etkili olabilirsiniz. Çevrenizdeki insanları tanımak ve ilişkilerinizi geliştirmek için zaman ayırın.

Yükselen Yay

Satürn son 3 yılda Yay burcundaydı. Bu hayatınızda yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Bu süreçte bazı yükselen Yaylar evlendi, çocuk sahibi oldu, bazıları yeni bir işe başladı ve yeni sorumluluklar aldı, bazıları boşandı ya da uzun süreli ilişkilerini bitirdi, bazıları ise işinden ayrıldı. Bazı yükselen Yaylar için ise sağlık problemleri gündeme geldi. Bu kolay bir transit değildi ancak bu süreçte kendinizi daha iyi tanıdınız ve kendinize güveninizi yeniden inşa ettiniz. Şimdi kim olduğunuzu, yetenek ve sınırlarınızı daha iyi görüyorsunuz. Satürn 20 Aralık’ta Yay burcundan çıktı ve uzun bir süre daha -yaklaşık 26 yıl- burcunuzu ziyaret etmeyecek.

Satürn önümüzdeki 3 yılda yıldız haritanızda finansal konular, özdeğeriniz ve değer verdiğiniz şeylerle ilgili 2. Evden geçiyor. Finansal konuları sağlam bir temele oturtmanız gerekiyor. Değer verdiğiniz şeyleri gözden geçiriyor, hak ettiğiniz kadar kazanıp kazanmadığınızı sorguluyorsunuz. Çalışmanızın karşılığında daha fazlasını hak ettiğinizi düşünüyor ve gelirinizi arttırmak istiyorsunuz. Finansal durumunuzda ani değişiklikler beklemeyin ancak yavaş ama istikrarlı bir şekilde gelirinizi arttırabilir, maddi durumunuzu iyileştirebilirsiniz. Bütçenize dikkat etmeniz ve harcamalarınızı kısmanız gerekebilir. Eğer parasal konularda bilinçsizce davranırsanız, işler kontrolden çıkabilir. En iyisi, gereksiz harcamaları azaltın, risk almaktan kaçının ve bütçe yapmaya başlayın. Şimdilik bazı lüksleri ve harcamaları ertelemek ve hayatınızda maddi olarak sağlam bir temel oluşturmaya odaklanmak daha iyi. Bu süreçte yaşadıklarınız para ile ilgili düşünce ve duygularınızı gözden geçirmenizi sağlayabilir. Kendinize verdiğiniz değer sonunda diğer insanların emeğinize biçtiği değer olarak size geri dönüyor. Ne kadar hak ettiğinizi düşünüyorsanız, o kadar kazanıyorsunuz.

Bu dönemde değerleriniz değişecek, sahip olduğunuz bazı şeyleri elden çıkarmak, tüketimden uzaklaşmak ve sadeleşmek isteyeceksiniz. Paranızı az ama öz kaliteli eşyalar ya da hayatınızı zenginleştirecek deneyimler için harcamayı düşünebilirsiniz.

2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, son 10 yılda değer verdiğiniz şeylerin ve finansal konulara yaklaşımınızın içten içe değiştiğini gösteriyor. 2018’de Satürn’ün de Oğlak’a geçmesiyle birlikte bu değişim somut ve görünür hale geliyor. Bilinçaltında parayla ilgili sizi engelleyen inanç ve korkuların farkına varabilir ve bunları değiştirebilirsiniz. Nerden para kazandığınız ya da ne kadar kazandığınız büyük değişim gösterebilir. Hayatta değer verdiğiniz şeyler kökten değişiyor. Paranızı, zamanınızı ve kaynaklarınızı verimli kullanmayı, maddi konuları daha iyi idare etmeyi öğreniyorsunuz.

Yükselen Oğlak

Satürn 1991 yılından beri ilk defa kendi burcu Oğlak’a giriyor ve 2020 yılının sonuna dek Oğlak’ta olacak. Bu hayatınızda yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Satürn zodyaktaki turunu yaklaşık 29 yılda tamamlıyor, dolayısıyla 29 yıllık bir döngünün başındasınız.

Kendinizi daha iyi tanıyor, kim olduğunuzu, yeteneklerinizi, sınırlarınızı daha iyi görüyorsunuz. Sorumluluklarınız artabilir, yeni şeylere başlayabilir ve yeni kararlar alabilirsiniz. Ancak hızlı sonuçlar beklemeyin. Sadeleşin, önceliklerinizi belirleyin ve hayatınızda yaratmak istediğiniz sonuçlara odaklanın. Sorumluluk almanız, çalışmanız ve sabırlı olmanız önemli. Gerçeklerle ve sorumluluklarla yüzleşiyor, bugüne dek yaptıklarınızı değerlendiriyor, hayatla ilgili beklentilerinizi gözden geçiriyorsunuz. Kendinize güveninizi yeniden inşa ediyorsunuz. Kimliğinizi yeniden tanımladığınız, şekillendirdiğiniz bir dönemdesiniz. Bu dönemde başladığınız işler, projeler, hobiler ilerleyen dönemlerdeki kariyerinizin, işinizin ilk adımı olabilir. Uzun bir dönemin (28-29 yıl) başındasınız. Yaklaşık 7 yıl sonra hayatınızın, bu dönemde başladığınız şeyler etrafında şekillenmeye başladığını görebilirsiniz. Ancak henüz hazırlık evresinde olduğunuzdan hemen sonuç beklemeyin. Ne istediğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu anlamaya ve yeteneklerinizi gerçekçi bir şekilde değerlendirmeye odaklanın.

Satürn Oğlak’ta sorumluluk almayı, olgunlaşmayı ve büyümeyi gösteriyor. Bu dönemde sorumluluklarınızı ihmal etmek olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir, iş ya da özel hayatınızda size güçlük yaşatabilir. Halihazırda birlikte olduğunuz kişiler ya da işinizle ilgili problemler yaşıyorsanız, artan sorumluluklar işleri idare etmekte zorlanmanıza sebep olabilir. Satürn’ün 1. Evden geçişi kolay bir transit değil, hayatınızda bazı ayarlamalar yapmanız ve mesuliyetleri ciddiye almanız gerekiyor. Kendinizi daha iyi tanıyacağınız ve güçleneceğiniz bir döneme giriyorsunuz.

Eğer sabırlı olur ve gereken çabayı gösterirseniz, kendinden kuşkuyu aşabilir, ustalık geliştirebilir ve bu dönemin sonunda önemli bir pozisyona gelebilirsiniz.

2018’de sağlığınız ve bedeninizle ilgili konular da gündeme gelebilir. Yorgunluk, stres, enerji düşüklüğü ve karamsarlık söz konusu olabilir. Enerji seviyenizi yükseltmek ve kendinizi hem ruhsal hem de bedensel olarak beslemek için ne yapabilirsiniz? Beslenmenize dikkat edin ve üzerinizdeki baskıyı hafifletecek, iyi hissetmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın.

1.Ev dış görünüşle ilgili olduğundan kıyafetlerinizi elden geçirebilir, sadeleşebilir, daha kaliteli ve etkileyici bir tarz oluşturabilirsiniz. Satürn zamanı ve yaşlılığı sembolize ediyor, bu dönemde dış görünüşünüzde zamanın geçişinin izlerini daha fazla görmeniz mümkün.

2008 yılından beri Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, kişiliğiniz, dış görünüşünüz, alışkanlıklarınız, durumlara ve insanlara yaklaşım tarzınızın tamamen değişmekte olduğunu gösteriyor. Kendinizi yenilediğiniz ve kabuk değiştirdiğiniz bir dönemdesiniz. 2018’de Satürn’ün de Oğlak’a geçmesiyle bu değişim somut ve görünür hale gelecek. İradeniz güçleniyor, kendinizi daha iyi tanıyor ve kontrol ediyorsunuz. Hem kendi içinizde hem de çevrenizde güç kazanmak istiyor, kendinizi daha güçlü ve otoriter bir şekilde ortaya koyuyorsunuz. Kendiniz hakkında çok şey keşfediyorsunuz, buna bazen karanlık yönleriniz de dahil. Etrafınızdaki insanları ve olayları kontrol etmek isteyebilirsiniz fakat en iyisi bu dürtüye karşı koymak, kendi hayatınıza odaklanmak ve diğer insanlara karışmamak. Başkalarını ve hayatı kontrol edemeyeceğinizi öğreniyor, içsel gücünüzü tekrar kazanıyorsunuz.

Satürn 2018’de yükselen Oğlak’ın yanı sıra Güneş burcu Oğlak olanları da etkileyecek, sorumluluklarınız artabilir, çok çalışabilir, yorulabilir, zaman zaman karamsarlığa kapılabilirsiniz. Bu özellikle 22 Aralık-3 Ocak arasında doğan Oğlaklar için geçerli.

Yükselen Kova

20 Aralık 2017’de kendi burcu Oğlak’a giren Satürn, yıldız haritanızda son evden yani 12. Evden geçiyor. 12. Ev bitişler ve kapanışlarla ilgili ve bu transit 1992 yılında başlamış olan döngünün sonuna geldiğinizi gösteriyor. Satürn’ün Oğlak burcundan bir önceki geçişi 1988-91 yılları arasında idi, o dönemde neler olmuştu, eğer yaş olarak sizin için anlamlıysa geçmişe bakabilirsiniz, önümüzdeki dönemde benzer temalar ortaya çıkabilir, duygusal ve ruhsal gelişim gündeminizde olabilir.

Önümüzdeki 3 yılda günlük işlerden, koşuşturmadan uzaklaşmaya ve biraz yalnız kalmaya ihtiyacınız var. Yoga ve meditasyona başlayabilir, ruhsal ya da sanatsal çalışmalara katılabilirsiniz. Ne kadar meşgul olursanız olun, 2018’de kendinize zaman ayırın.

Zira Satürn, hayatınızda bir dönemin kapanmakta olduğunu gösteriyor. Kontrolünüzde olmayan gelişmeler var, akışa uymak en iyisi. Adını koyamadığınız korku ve endişeler kendinize güveninizi zayıflatabilir. Hayatınızda bazı şeyler bitiyor, değişiklik yapmanız gerektiğini hissediyor fakat ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Düşünce ve duygularınızı gözlemleyebilir, dış dünyadan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Kendi içinize dönebilir, bugüne dek yaptıklarınızı/yapmadıklarınızı sorgulayabilir, korkularınızla yüzleşebilirsiniz. Yeni projelere başlamak yerine yarım kalan işleri tamamlayın, iç dünyanızla ilgilenin. Bugüne dek yaptıklarınızı/yapmadıklarınızı kendinizi yargılamadan ve suçlamadan değerlendirin. Korku ve endişelerinizin çoğu bilinçdışından geliyor ve gerçekleşmeyecek. Bir döngünün sonuna geldiniz. Hayatınızda şu anda zamanını doldurmuş, artık sizin için geride kalmış olan şeyleri bitirme zamanı. Bu nedenle önemli bir geçiş dönemindesiniz. Ve bu geçiş sonrasında hayatınızda yeni bir dönem başlayacak.

2020 yılının Mart ayında Satürn Kova burcuna geçecek ve hayatınızda 29 yıllık yeni bir dönem başlayacak. Satürn Temmuz 2020’de Oğlak’a geri dönecek olsa da 2020 yılı Mart-Temmuz ayları arasında Kova’da olacak ve bu yeni dönemin ilk sinyalleri ile karşılaşacaksınız. Satürn 2020 yılı Aralık ayında tekrar Kova’ya geçecek.

12.Ev bilinçaltı ile ilgili olduğundan 2018-20 arasında varlığının farkında bile olmadığınız ancak sizi sabote eden düşünce ve kalıplarla yüzleşebilirsiniz. Bilinçaltı ile ilgili çalışmalara katılabilir, hipnoz, regresyon vb. den faydalanabilirsiniz.

Satürn 12. evden geçerken bazı problemler tekrar tekrar karşınıza çıkabilir, bu bilinçaltında farkında olmadığınız bir şeyle ilgili olabilir. Geçmişten gelen bazı kalıplar fobi ya da endişe olarak su yüzüne çıkabilir, hem iş hem özel hayatınızda aynı türden sorunlar ve benzer yapıda insanlarla karşılaşabilirsiniz. Ya da psikolojik olduğundan şüphelendiğiniz, fiziksel nedeni bulunamayan sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Duygusal ya da ruhsal problemler sağlığınızı etkileyebilir ve sağlığınıza kavuşmak için bunları çözmeniz gerekebilir. Eğer hayatınızda tekrar eden ve kendinizi çaresiz hissettiğiniz bir durumla karşılaşırsanız, bunu çözmeye çalışırken bilinçaltınız açığa çıkabilir. Bu sürecin sonunda güçlendiğinizi ve farkındalığınızın arttığını görebilirsiniz.

2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, zaten bir süredir bilinçaltınızın kaynayan bir kazan olduğunu gösteriyor. Kendinizden ve başkalarından gizlediğiniz, hoşlanmadığınız yönlerinizle yüzleşiyorsunuz. 2018’de Satürn’ün de buraya geçmesi ile içten içe yaşadığınız değişimler somut ve görünür hale gelecek, farkındalığınız yükselecek ve iç dünyanızda köklü bir temizlik yapacaksınız. Geçmişte kalan ancak sizi halen etkilemeye devam eden olaylar geride kalacak.

Bu dönemde ruh, zihin, beden bağlantısını daha fazla fark edebilirsiniz. Kendi sınırlarınızı korumanız ve “hayır” demeyi öğrenmeniz gerekebilir. Gizli konular ya da perde arkasında yaşananlar gündeme gelebilir.

Yükselen Balık

Önümüzdeki 3 yılda Satürn, geleceğe dair hedefler/idealler ile arkadaşlarınızla olan ilişkileri sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor.  Sosyal çevrenizde olan insanlar ve bu insanlarla ilişkiler önem kazanıyor. Uzmanlar arkadaş çevremizdeki insanların ortalaması bir gelir elde ettiğimizi ve benzer bir hayat sürdüğümüzü söylüyor. Çevrenizde kimler var? Sizinle aynı değerlere sahip kişiler mi? Kendi kendine yeten insanlar mı yoksa sizin onları motive etmeniz ve yönlendirmeniz mi gerekiyor? Bu dönemde yüzeysel çevrelerden ve arkadaşlardan uzaklaşacak, zamanınızı kiminle, ne için geçirdiğiniz konusunda seçici davranacaksınız. Arkadaşlarınızla ilgili sorunlar olabilir, bazı arkadaşlıklar güçlenebilir, bazıları bitebilir. Önem verdiğiniz arkadaşlarınıza ya da bir grup, dernek, organizasyona daha çok vakit ayırabilirsiniz. Sizden yaşça büyük, ciddi kişilerle arkadaş olabilir, onlardan çok şey öğrenebilirsiniz.

Arkadaşlık ilişkileriniz test edileceğinden ilişkilerinize özen göstermeniz gerekiyor. Aile, iş vb. sorumluluklar yüzünden arkadaşlarınızı ihmal ediyorsanız bazı sorunlar yaşayabilirsiniz ve arkadaşlarınıza daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

Satürn son 3 yılda, 2015-17 arasında, yıldız haritanızda iş ve kariyerle ilgili 10. Evden geçti. Bu süreçte sizi oldukça zorladı, muhtemelen çok çalıştınız, çok yoruldunuz ve iş hayatında bazı sorunlarla karşılaştınız. İşten ayrılmış da olabilirsiniz. Neyse ki Satürn 2017 sonunda 10. Evinizden ayrıldı ve arkadaşlar, grup ve ideallerle ilgili 11. Eve girdi. Bu daha kolay bir transit olduğundan rahatlayacaksınız (eğer Satürn Oğlak’ta ilerlerken yıldız haritanızla çok sayıda zorlayıcı açı yapıyor ise durum değişebilir). Gelecekle ilgili yeni hedefler ve planlar ufukta görünmeye başlayacak. 2015-17 arasında başladığınız işleri devam ettirmek ve bunlarla ilgili ekip çalışmaları da gündeme gelebilir.

Yeni gruplara girebilir, yeteneklerinizi ortaya koyabilir, sizinle aynı ideal ve hedefleri paylaşan insanlarla birlikte çalışabilirsiniz. 11. Ev insancıl Kova burcunun doğal evi, Satürn burada iken ön planda olmanız değil, diğer insanlarla birlikte çalışmanız ve işbirliği yapmanız önem kazanıyor. İdeallerinizi sorguluyor, hayatla ilgili beklentilerinizi gözden geçiriyorsunuz. Gelecek planlarınız ve ne yöne gitmek istediğiniz netleşiyor.

2008 yılından beri Oğlak burcunda ilerleyen Pluto, geleceğe ilişkin hedefler, planlar ve sosyal çevrenizle ilgili önemli değişimlere işaret ediyor. 2018’de Satürn’ün de Oğlak’a girmesiyle bu değişim elle tutulur gözle görülür bir hale geliyor. Bazı insanları hayatınızdan tamamen çıkarabilir, güçlü bazı insanlarla tanışabilir, gruplar içerisinde etkili olabilir ve diğer insanları bir araya getirebilirsiniz. Arkadaşlar, tanıdıklar, sosyal çevre ya da grup, dernek ve organizasyonlar ideallerinizin değişmesinde rol oynayacak. Yüzeysel arkadaşlıklar bitecek, yeni arkadaşlıklar kurulacak. Güçlü kişilerle arkadaş olacak, onlardan etkileneceksiniz. Geleceğe yönelik idealleriniz de netleşecek.

error: Content is protected !!