Satürn Oğlak Burcunda 2018-20

23 Aralık 2014’ten beri Yay burcunda ilerleyen Satürn 20 Aralık 2017’de Oğlak’a geçiyor.

Satürn 22 Mart 2020’ye dek Oğlak’ta olacak. 22 Mart-2 Temmuz 2020 arasında Kova burcuna ilerleyecek. 2 Temmuz 2020’de Kova’dan Oğlak’a geri dönecek ve 17 Aralık 2020’de tekrar Kova’ya geçecek.

Satürn’ün Oğlak’a geçişi önemli çünkü bu burcun yönetici gezegeni. Burada güçlü ve olumlu yönlerini rahatça ortaya koyuyor.

Satürn Oğlak burcunda yüksek standartları; iş, kariyer, başarı, statü, sorumluluk, otorite, saygınlık, zaman kavramlarını ve yaşlıları gündeme getiriyor. Otoriteyle sorun yaşamak, otorite olma isteği, gücü ve otoriteyi kullanmakla ilgili sınavlar, kendi hayatımızın sorumluluğunu almakla ilgili dersler öne çıkıyor.

Oğlak burcu da Satürn de karamsar gerçekçiliği, ciddiyeti, kişisel bütünlüğü, yalnızlığı -zirvede tek başına-; dayanıklı, kararlı, sabırlı, sorumluluk sahibi ve hedef odaklı olmayı gösterir. Olumsuzda soğuk, hırslı, egoist, kuralcı, otoriter ve duyarsız özellikleri vardır. 2008 yılından beri Oğlak’ta ilerleyen Pluto tüm bunlara bir (ya da birden fazla) doz ekliyor.

Kendimizi rahatlıkla egosal hırslara kaptırabiliriz; güç, başarı, saygınlık, statü ya da zenginlik kazanmak çok önemli olabilir. Bilinçaltımızdaki yetersizlik, başarısızlık ve başarı korkuları su yüzüne çıkabilir.

Bu dönemde kısa ve kolay yollardan istediklerimizi elde etmek mümkün olmaz. Satürn bu konumda neyi hak ediyorsak onu elde edeceğimizi gösteriyor.

Azimli, kararlı, sabırlı olmak ve hedeflerimize odaklanmak başarı getirebilir, kariyerimizde ilerlemek için gereken eğitimi almak ve deneyimi kazanmak, düzenli, disiplinli bir şekilde çalışmak olumlu sonuçlar verecek.

Oğlak burcu gelenekçi ve muhafazakârdır, bu yönlerimiz de öne çıkacak. Kısıtlama ve sınırlamalar artabilir hayatımızda. Daha soğuk, hayatla ilgili gerçeklerin yüzümüze vurduğu ve bize pek de kaçış yolu bırakmadığı bir dönem olabilir. Yaşlılar ya da yaşlanmakla ilgili endişeler ve sorunlar gündeme gelebilir.

Bu dönemde suçlamadan, şikayet etmeden, bahanelere sığınmadan kendi hayatımızın ve mutluluğumuzun sorumluluğunu almayı öğreneceğiz.

Önümüzdeki 3 yıl boyunca Satürn Oğlak’ta ilerlerken diğer gezegenlerle -Pluto ile kavuşumu dışında- ters açı yapmayacak. (Bu iyi haber!)

2012-2015 yıllarında inanılmaz derecede önemli, zorlayıcı ve travmatik bir görünüm olan Uranüs-Pluto karesinden hayatta kalmayı başarmış bir nesil olarak önümüzdeki yıllarda kuşak gezegenleri Uranüs, Neptün, Pluto ve Satürn arasında böylesine zor açıların olmadığını görmek rahatlatıcı. (Uranüs ve Pluto arasındaki bundan önceki sert açı 1965-66 yıllarındaydı, bundan sonraki ise 2045-48 yılları arasında)

2012 Haziran ayında başlayan Uranüs Pluto karesi 2015 yılı Mart ayına dek 7 defa tekrar etti. 2015 Kasım-2016 Eylül ayları arasında yaşanan Satürn-Neptün karesinin de oldukça zor olduğunu ifade etmek gerek.

Satürn Oğlak’ta ilerlerken önümüzdeki 3 yılda;

 • 2018’de Boğa burcunda ilerleyen Uranüs ile üçgen açı yapacak (1 Ağustos-22 Eylül).
 • 2019’da Balık burcunda ilerleyen Neptün ile sekstil açı yapacak.
 • 2020 Ocak ayında Oğlak burcunda Pluto ile kavuşum yapacak. (Bu önemli!)

Kimler daha çok etkilenecek?

Satürn 2018 yılında öncü burçların (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) ilk dekanında (ilk 10 gün) doğanları etkileyecek. Yükselen, Güneş, Ay ya da kişisel gezegenleriniz öncü burçların ilk 10 derecesinde ise 2018 yılında sorumluluklarınız artabilir; kısıtlanma, gecikme ve engellerle karşılaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen gösterin ve moralinizi yüksek tutmaya önem verin.

Satürn Boğa ve Başak burçlarını ise olumlu etkiliyor, sorumluluklarınız artsa da çalışmaktan keyif alacak, somut ve kalıcı sonuçlara ulaşacaksınız.

Yükselen burçları öncü burç (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) olanlarsa, hayatlarında önemli bir döneme giriyor. Yükselen Oğlak için sağlık, Yükselen Terazi için ev, aile, Yükselen Yengeç için ikili ilişkiler, evlilik, ortaklık ve Yükselen Koç için iş, kariyer konuları ön plana çıkıyor.

Satürn her burçta yaklaşık 2,5 yıl kalıyor ve bu süre zarfında doğum haritamızda o burcun yer aldığı alana önem vermemiz gerekiyor. Satürn formlar dünyası ve zamanla ilgili olduğundan getirdiği dersler de somut ve görünür olaylar şeklindedir. Sağlık sorunları, iş sorunları, ilişki sorunları, ayrılık, sorumluluk artışı veya çok çalışmayı gösterebilir.

Geçmişte yaptığımız hataların sonuçları ile karşılaşabilir, ihmal ettiğimiz sorunları çözmek durumunda kalabiliriz. Yanılgılarla yüzleşmemiz ve gerçekleri görüp kabul etmemiz gerekir. Böylelikle gerçekçi olmayan beklentileri bir kenara bırakıp yeni bir anlayış ve sorumluluk düzeyine ulaşabiliriz.

Satürn doğum haritamızda nereden geçiyorsa orada sorun, kısıtlama ve engeller olur, sabrımız test edilir, enerji ve dikkatimizi bu alana veririz. Düzenli, planlı ve disiplinli olmamız gerekir. Bu sayede yavaş ama istikrarlı bir ilerleme kaydedebilir ve kalıcı sonuçlara ulaşabiliriz.

Ekonomik – Politik Gelişmeler

2018-20 arasında devletler, hükümetler, liderler ve büyük kurumlar daha baskıcı bir hale gelebilir, çünkü Satürn onları zorlayacak, tehdit edecek, bazılarının düşüşüne ve dağılmasına yol açacak. Ekonomik kriz ve bunalım da söz konusu olabilir.

Nasıl ki Satürn Yay’da (2015-17) dini bazı kurum, lider ve oluşumların düşüşünü, saygınlığını ve gücünü kaybetmesini gösterdiyse Satürn Oğlak da gücü kötüye kullanan ve yolsuzluğa bulaşan bazı devletlerin, liderlerin, kurumların ve büyük şirketlerin düşüşünü, saygınlığını yitireceğini ve gücünü kaybedeceğini gösteriyor.

Satürn ve Oğlak güç sahibi olanları, otorite figürlerini, bizi yönetenleri gösteriyor. Büyük kurumlar, bankalar, devletler, hükümetler, şirket ve organizasyonları temsil ediyor.

Bu dönemde kurumlar, bankalar, devletler, Nato, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler gibi büyük organizasyonlarla ilgili sorunlar çıkabilir, bu kurumlara güven sarsılabilir, güvenilirlikleri sorgulanabilir.

Önümüzdeki dönemde sistemdeki yozlaşma iyice açığa çıkacak ve bu da sistemi oluşturan yapıların değişmek, dönüşmek durumunda kalmasına neden olacak. Farklı yollarla hak etmeden başarı, zenginlik ya da statüye ulaşan kişilerin düşüşü ile birlikte insanların hem otorite, başarı ve güç kavramlarına hem de bunları temsil eden kişi ve kurumlara bakışı değişecek.

2008 yılında Oğlak’a geçen Pluto, 24 Mart 2023’e dek bu burçta ilerliyor. 2008 yılında Pluto Oğlak’a geçtikten hemen sonra Amerika’da 158 yıllık yatırım bankası Lehman Brothers’ın iflas etmesiyle başlayan ve Avrupa’ya da yayılan küresel ekonomik kriz halen devam ediyor. Satürn’ün Oğlak burcuna geçmesiyle birlikte bu krizin derinleşmesini, 2018 Mayıs ayında Boğa burcuna geçecek olan Uranüs ile ekonomide türbülansın iyice artmasını bekleyebiliriz. Mevcut durumda dünya ekonomik ve sistemsel anlamda önemli bir değişim ve dönüşümün eşiğinde. Bu sürecin tepe noktası ise 2020-21 yılları. (2020 Ocak Oğlak’ta Satürn-Pluto kavuşumu, 2020 yılı Oğlak’ta Jüpiter-Pluto kavuşumu, 2020 Aralık Kova’da Satürn-Jüpiter kavuşumu, 2021 Satürn-Uranüs karesi)

2018’de Satürn, Pluto ve Uranüs’ün toprak burçları Oğlak ve Boğa’ya ilerleyecek olması sosyal ve ekonomik sistemler, devletler, büyük kurumlar ve organizasyonlar nezdinde değişim, dönüşüm ve dalgalanmaları gösteriyor. (Bu durum deprem açısından da riskli.)

Satürn 18 Nisan 2018’de 9 derece Oğlak’ta geri gitmeye başlayacak, 6 Eylül’de 2 derece Oğlak’ta düzelecek ve Ağustos-Eylül aylarında Uranüsle sekstil açı yapacak. Bunun yanı sıra 2018’de Akrep’teki Jüpiter Oğlak’taki Pluto ile sekstil ve Balık’taki Neptün ile üçgen yapacak. Bu rahat açılar iyi organize olmayı ve problemlere pratik ve yenilikçi çözümler bulmayı gösterebilir. Ekonomik/politik sistemlerin toplumdaki her kesimin iyiliğine yol açacak şekilde düzenlenmesi ve toplumsal adaletin sağlanması yönünde adımlar atılabilir.

Geçmişte Satürn Oğlak’ta iken

 • Tüm dünyada eknomik kriz yaşandı. (1929-33-büyük bunalım)
 • Bazı liderler ortaya çıktı ve güç kazandı. (Nazi Partisinin ortaya çıkışı ve Hitler’in Almanya’nın başına gelmesi, Mahatma Gandhi İngilizlere karşı bağımsızlık hareketi başlattı-1930, Küba devrimi ve Fidel Castro’nun başa gelmesi-1959)
 • Bazı devletler ve diktatörlükler yıkıldı. (Şile’de diktatör Pinochet’in sonu-1988-1990, Brezilya’da 1960’dan beri ilk defa genel seçim yapıldı, diktatörlük sona erdi-1989, Sovyetler Birliği dağıldı-1991)
 • Türkiye’de ilk askeri darbe oldu. (27 Mayıs 1960)
 • Doğu Avrupa’daki başkaldırı hareketleri komunizmin düşüşüne ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasına yol açtı. (1989)
 • World wide web (www) icat edildi (1990), ilk web sitesi kuruldu. (1991)
 • 1964’ten beri hapiste tutulan Nelson Mandela 71 yaşında serbest bırakıldı. (1990)
 • Satürn Oğlak’ta iken inşa edilen Berlin duvarı (1961) 29 yıl sonra yine Satürn Oğlak’a geldiğinde yıkıldı. (1989)

2020 Satürn-Pluto Kavuşumu

2020 Satürn-Pluto kavuşumu 2012-15 Uranüs-Pluto karesi ve 2015-16 Satürn-Neptün karesi sonrasında dış gezegenler arasında gerçekleşecek en önemli açı.

Satürn-Pluto ters açılarının negatif görünümleri oldukça tehlikeli olabilir. Bu açılar sıkça savaş, terör, baskı ve gücün kötüye kullanılması ile ilişkilidir. Satürn Pluto kavuşumu 12 Ocak 2020’de 22 derece Oğlak’ta gerçekleşecek ve 20 Aralık 2019 – 5 Şubat 2020 arasında etkili olacak. Satürn ve Pluto bu sefer sadece bir kez kavuşum yapacak.

Satürn ve Pluto’nun kavuşum, kare ve karşıt açılarında geçmişte yaşanan bazı olaylar: 1. Dünya Savaşı’nın başlaması, Sovyetler Birliği’nin kurulması, 2. Dünya Savaşı, 1. ve 2. Hindistan-Pakistan Savaşları, Kıbrıs harekatı, ABD’de Watergate skandalı, Çekoslavakya’nın ikiye bölünmesi, 11 Eylül 2001’de ikiz kulelerin bombalanması ve Tunus’taki olaylarla Arap baharının başlaması

Satürn Pluto kavuşumu önemli bazı ekonomik, kurumsal ya da politik yapıların sonunu getirecek. Borçlu bazı devletler ve şirketler iflas edebilir, bu yapılar etkili kalmaya ve güç kaybetmemeye çalışırken daha da otoriter ve baskıcı olabilir.

Bu dönemde ortaya çıkan gelişmelerden sonra ortalığı toparlama ve yeni sistemler kurma görevi 14 Şubat – 10 Haziran 1988 ve 13 Kasım 1988 – 6 Şubat 1991 arasında doğan son Satürn Oğlak nesline düşüyor. Bu nesil 2020’de 30’lu yaşlara geliyor.

error: Content is protected !!