Neden Yükselen Burcumuzu Okuyoruz?

Aylık ya da yıllık burç yorumlarını yükselen burcunuza göre okuyun diyoruz. Peki, neden bu yorumları yükselen burca göre okuyoruz? Bu biraz teknik bir konu olsa da basitçe açıklamak istiyorum.

Bunun için öncelikle yıldız haritası ve transit kavramlarını anlamak gerekiyor.

Yıldız Haritası ve Evler

Yıldız haritası, (doğum haritası ya da horoskop) siz doğduğunuz anda gökyüzünde gezegenlerin konumlarını gösteren bir diyagram. 12 eve bölünmüş, üzerinde 12 burç yerleştirilmiş bir daire. 1. Ev yükselen burç ile başlıyor, 2. Eve bir sonraki burç yerleşiyor, 3. Eve bir sonraki ve bu şekilde 12 eve 12 burç yerleşiyor. (Evlerin başlangıç noktaları hangi ev sisteminin kullanıldığına göre değişir. Bazı sistemlerde 12 eve 10 burç da yerleşebilir. -kıstırılmış burçlar- Buradaki açıklamalar basitleştirilmiş ve yazılan genel yorumlara özel.)

Yani yükseleni Koç olan bir kişi için yıldız haritası şöyle bir şeyken;

Yükseleni Yay olan biri için şöyle bir şey:

Evler yaşam alanlarını gösterir, her bir evin hayatımızda temsil ettiği konular vardır.

Astrolojide Evler

 1. Ev – Kişilik, fiziksel görünüm, sağlık, alışkanlıklar, davranışlar
 2. ev – Maddi-manevi kaynaklar, değerlerimiz, sahip olunanlar, maddesel güvenlik
 3. ev – Konuşma, yazma, dinleme, akıl, öğrenme, öğretme, yakın çevre, kardeşler, komşular, kısa yolculuklar, ilköğrenim
 4. ev – Kökenler, soy, ev, yuva, vatan, aile, ebeveynler, çocukluktaki etkilenmeler, duygular, iç dünya
 5. ev – Yaratıcı ifade, aşk, romantizm, flört, zevkler, hobiler, eğlence ve oyunlar, sanatsal ürünler, çocuklar
 6. ev – Hizmet, çalışma gücü, gündelik iş yaşamı, rutin, çalışanlar, iş arkadaşları, işyeri, çalışma alanı, çalışma tarzı, hastalıklara yatkınlık, beslenme, diyet, egzersiz
 7. ev – İkili ilişkiler, ilişkimizde davranışlarımız/beklentilerimiz, eş, ortak, açık düşmanlar, rakipler, danıştığımız/görüş aldığımız kişiler
 8. ev – Ölüm ve yeniden doğuş, başkalarıyla duygusal ve cinsel birliktelik, içgüdüsel davranışlar, yenilenme, dönüşüm, bilinmeyen, sırlar, metafizik, miras, sigorta, vergiler, ortak kaynaklar, başkalarının kaynakları, duygusal güvenlik
 9. ev – Hayat görüşü, yabancı kültürler ve insanlar, üniversiteler, felsefe, inanç, din, yüksek öğrenim, uzun yolculuklar, hukuk
 10. ev – Sosyal statü, ün, itibar, meslek, kariyer, işveren, yönetici, yaşam amacı, toplum içindeki yer, başarı, popülerlik, statümüzü belirleyen meslek dışındaki etkenler
 11. ev – Amaçlar, planlar, umutlar, arkadaşlar, tanıdıklar, klüpler, organizasyonlar, gruplar, dernekler, idealler çevresinde gruplaşma, sosyal çevre, sosyallik
 12. ev – Kontrolümüz dışındaki alan, hayaller, korkular, kompleksler, hastaneler, akıl hastaneleri, hapishaneler, bilinçaltı, ruhsal yetenekler, fedakarlıklar, gizli düşmanlar, gizli konular, sırlar, inziva

Transit Gezegenler

Gökyüzünde gezegenler sürekli hareket eder, burçlar kuşağı (Zodyak) üzerinde ilerler (bazen dünyadan bakıldığında geri gidiyor gibi görünse de) ve bu evlerden geçer, gezegen o sırada hangi burçtan geçiyorsa o burç bizim yıldız haritamızda bir eve denk gelir.

Örneğin, eğer bir gezegen Aslan burcundan geçiyorsa, yükselen burcu Aslan olan birinin 1. Evinden geçerken yükselen burcu Kova olan birinin 7. Evinden geçer. Dolayısıyla birinin sağlığını, kişiliğini, dış görünüşünü ilgilendirirken diğerinin hayatında ilişkilerle ilgili gelişmelere işaret eder.

Günlük, haftalık, aylık ya da yıllık yorumlar yazılırken herhangi bir transit gezegenin ilgili burç için hangi alandan geçtiği göz önünde bulundurulur. Söz konusu burç yükselene yerleştirilir ve transit gezegenin o burca göre hangi evden geçtiği belirlenir. (Bunun bir istisnası doğum gününe göre yapılan yorumlardır. Bazen bu tarz yazılarda Güneş’e uyumlu ya da zor açı yapan gezegen transitlerinden de bahsediliyor. Böyle bir durumda doğum tarihi aralığı da söyleniyor.)

Yani aslında okuduğunuz tüm genel yorumlar yükselen burca göre yazılmaktadır. (Susan Miller dahil) Astroloji eğitimi almış kişiler aylık, yıllık vb. genel yorumları okuduklarında, bu yorumların yükselen burca göre yazıldığını fark eder. Bazı astrologlar yorumları yükselen burca göre okumanız gerektiğini ifade etse de çoğu muhtemelen kafa karıştırmamak için ifade etmiyor. Hem yükselen burcunuzu hem Güneş burcunuzu okuyun da deniyor.

Peki, bütün bu karmaşa nerden çıktı?

Astrolojinin 17-18. yüzyıllardaki düşüşünden ve 20. yüzyılda tekrar popülerleştiğinden bahsetmiştim. Astrolojinin yeniden popüler hale gelmesinde gazetelerdeki burç köşelerinin etkisi çok. Bu burç köşelerinin astrolojik bilgilere dayanmadan yazılması durumu da var ancak konumuz bu değil.

İşte bu burç köşelerinde Güneş burçları yazıldığı için okuyan insanlarda da bu tip genel yorumların Güneş burçlarına göre yazıldığı algısı oluştu.

(Güneş burcu doğduğunuz tarihte Güneş’in yer aldığı burç. Hepimizin “burcumuz” olarak bildiği şey. Güneş, -dünyanın Güneş çevresindeki hareketi sebebiyle- tüm burçları yaklaşık 1 yılda geçer ve her burçta 30 gün kalır. Her haritada Güneş kadar önemli olan başka yerleşimler de vardır hatta Güneş’ten öne çıkan gezegenler de olabilir.)

Peki, burç köşelerinde neden Güneş burçları yazıyor? Eğer doğum gününüzü biliyorsanız, yıldız haritanızda Güneş’in hangi burçta olduğunu kolayca bulabilirsiniz fakat yükselen burcunuzu bulmanız o kadar kolay değil. Yükselen burcunuzu öğrenmek için hem hangi tarihte, nerde ve hangi saatte doğduğunuzu bilmeniz hem de bir astroloji programına bakmanız ya da efemeris (gök günlüğü) ve ev tablolarını kullanarak hesaplamanız gerek. Bu yüzden astroloji popüler hale getirilmeye çalışılırken Güneş burçları öne çıkarılmıştır.

Eskiden (before internet) yükselen burcunuzu öğrenmeniz çok da kolay değildi, fakat eğer doğum saatinizi biliyorsanız (yaklaşık olarak da olsa) şu an artık yükselen burcunuzu öğrenmeniz Güneş burcunuzu öğrenmeniz kadar kolay.

O yüzden aylık ya da yıllık genel yorumları okurken, yükselen burcunuzu okuyun. (Tabii eğer doğum saatinizi hiç bilmiyorsanız, yükselen burcunuzun belirlenmesi mümkün olmayabilir.)

error: Content is protected !!