Satürn Yay Burcunda

pusula3 ay kadar Akrep burcuna dönüşünü saymazsak, Satürn önümüzdeki 3 yıl Yay burcunda olacak.

Satürn 5 Ekim 2012’den beri Akrep burcunda ilerliyor. 23 Aralık 2014’te ise Yay burcuna giriyor. Satürn Akrep’teyken duygusal ve psikolojik olarak en zayıf yönlerimizle karşılaştık, korkularımızla yüzleştik, sezgilerimize güvenmeyi öğrendik, büyümemizi ve olgunlaşmamızı sağlayan krizlerden sağ salim çıktık, kendimizi yeniledik, duygusal ve ruhsal olarak iyileştik ve içsel gücümüzü yeniden kazandık. Hem kendimizle hem de diğer insanlarla daha yakın ve derin ilişkiler kurduk. En iyisini düşünelim ve hepimiz elimizden geleni yaptık, yüklerimizden kurtulduk, atmamız gereken adımları attık, kurmamız gereken yapıları kurduk ve dersimizi aldık diyelim, zira Satürn’ün anlamı bu ve önümüzdeki 27 yıl, bir daha Akrep burcuna dönmeyecek.

Tabii, 2015’teki geri hareketini saymazsak. Satürn 2015 yılında Yay burcunda olacak ancak geri hareketi dolayısıyla 15 Haziran – 18 Eylül 2015 arasını yine Akrep burcunda geçirecek. Bu dönemde son 2 yılda yaşadığımız gelişmelerle ilgili konular tekrar ortaya çıkabilir ve bitmemiş işleri tamamlamak gerekebilir.

Satürn Yay burcunda ilerlerken ise hayata bakış açımızı oluşturan fikirleri, görüşleri ve inançları sorgulayacağız. Değişmesi gereken noktaları görüp değiştirerek bakış açımızı sağlam bir temele oturtmamız gerekiyor. Düşüncelerimizdeki boşlukları, yanlışları görebilir; felsefi, dini ve ruhsal konularla ilgilenebilir; ideallerimizi somutlaştırmak, hayata geçirmek isteyebiliriz. Fazla iyimser ya da idealist olduğumuz konularda gerçeklerle yüzleşmemiz ve ayaklarımızı yere basmamız gerektiğini göreceğiz. Bu, özellikle Neptün Yay burcunda iken (1970-1984) doğan kişiler için geçerli.

Hayata bakış açımız gerçeğe ne kadar yakınsa o kadar mutlu olduğumuzu, zor zamanlardan o kadar kolay geçtiğimizi ve kendimizi o kadar özgür hissettiğimizi söylemek yanlış olmaz. Gerçeklerden ne kadar uzaksa da o kadar zorlanıyoruz hayatta, diğer insanlarla olan ilişkilerimizde, sorunlarla baş ederken, vs. Hayatımız bir o kadar da sıkıcı oluyor o zaman.

Bizi engelleyen inançların, mutsuz eden beklentilerin, başarısızlığa uğratan alışkanlıkların farkında olmadığımızdan bunları değiştirmek kolay değil. Ancak eğer yeniliklere, yeni şeyler öğrenmeye ve değişime açık olursak, daha çok şey görüp deneyimleyebilir ve bir noktada bu yaklaşımın işe yaramasını, farkındalığımızı arttırmasını ve bakış açımızı genişletmesini umut edebiliriz 🙂 Böylelikle kalıplarımızı kırmak, bizi sabote eden alışkanlıklardan kurtulmak, hayatı ve kendimizi anlamak ve mutlu olmak da daha kolay olabilir. Fakat önce kabuğumuzdan çıkmamız gerek. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni şeyler öğrenmek, okumak, gezmek, çalışmak, yaşamak, hissetmek gerek.

Önümüzdeki 3 yılda din ve inançlarla ilgili konular daha fazla gündeme gelebilir. Maalesef, katı prensipler ve tutucu dini görüşler öne çıkabilir, baskı unsuru olabilir. Dar görüşlülük, yargılayıcılık, kibir ve fanatizm görülebilir, aslında hayatın nasıl yaşanması gerektiğine dair katı kurallardan ne kadar uzak durursak o kadar iyi. Hem bizim hem de başkalarının hayatında daha fazla acıya yol açmaktan başka bir işe yaramayan birçok fikir, inanç ve düşüncenin ego kaynaklı olduğunu görmemiz gerekiyor.

Satürn Yay burcunda ilerlerken eğitim aldığımız konular üzerinde ciddiyetle çalışmak, derin ve kapsamlı düşünmek, sorgulamak, araştırmak, etik değerler ve erdemler önem kazanıyor.

Hukuk, adalet, medya, turizm, dış ticaret, yüksek öğrenim ve yayıncılık alanlarında kısıtlamalar olabilir, sorunlar yaşanabilir, yeni düzenlemelere gidilebilir.

Hepimizin ego kaynaklı, korku bazlı, hayatı bize de başkalarına da dar eden fikir, görüş ve inançlardan kurtulduğumuz; hem içimizde hem dışımızda bilinmeyene, yeniye, farklı olana yer açtığımız; onlarla birlikte bizim de açıldığımız, genişlediğimiz, esnediğimiz; hayata başka açılardan bakmayı öğrendiğimiz ve katı kuralların yerine farkındalığı, yargılamanın yerine anlamaya çalışmayı koyduğumuz bir 3 yıl olması dileğiyle…

Satürn’ün Yay burcuna geçişinden hepimiz az ya da çok etkileneceğiz çünkü hepimizin yıldız haritasında Yay burcu var.

Kimler daha çok etkilenecek?

  • Güneş burcu ya da yükselen burcu Yay, Balık, İkizler ya da Başak olanlar
  • Doğum haritasında İkizler, Başak, Yay ya da Balık burçlarında çok sayıda gezegeni bulunanlar
  • Satürn Yay burcundayken doğmuş olanlar, yani Satürn dönüşü yaşayanlar

Eğer aşağıdaki tarihler arasında doğduysanız, haritanızda Satürn Yay burcunda yer alıyor.

  • 12 Ocak 1956 – 14 Mayıs 1956 tarihleri arasında
  • 10 Ekim 1956 – 5 Ocak 1959 tarihleri arasında
  • 17 Kasım 1985 – 14 Şubat 1988 tarihleri arasında
  • 10 Haziran 1988 – 12 Kasım 1988 tarihleri arasında

* Satürn 23 Aralık 2014’te Yay burcuna geçecek. Geri hareketi dolayısıyla 15 Haziran 2015’te Akrep burcuna geri dönecek ve 15 Haziran – 18 Eylül 2015 arasında Akrep burcunda olacak. 18 Eylül 2015’te ise tekrar Yay burcuna geçecek ve 20 Aralık 2017’ye dek Yay burcunda olacak.

** Burçlar kuşağındaki bir turunu 28-29 yılda tamamlayan Satürn her burçta yaklaşık 2,5 yıl kalıyor.

error: Content is protected !!