2020’de Yengeç Burcu ve yükselen Yengeç

Jüpiter Oğlak’ta: İlişkilerde Mutluluk

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

2 Aralık 2019’da iyimser Jüpiter bir süredir ikili ilişkiler ve ortaklıklarla ilgili 7. evinizde ilerleyen Satürn ve Plüton’a katılıyor ve buradaki ağır, kasvetli havayı dağıtıyor. Bu sene neyse ki son yıllarda ilişkilerde yaşadığınız sorunlar çözülecek ve dengeler yerli yerine oturacak. 26 Aralık 2019’da Oğlak’ta gerçekleşen Güneş Tutulması bu süreci başlatıyor ve evlilik, nişan ya da uzun süredir birlikte olan çiftler için mutluluk getiriyor.

2020 yılında sizi gerçekten anlayan ve tamamlayan, birlikte iyi bir ikili olacağınız kişilerle karşılaşacaksınız, dostluk, ortaklık ya da romantik ilişkiler gündeme gelecek.

Normalde tipiniz olmayan, farklı kişilerle bir araya gelebilirsiniz, kültür, yaş ya da yaşam tarzı olarak farklı bir insan size yeni ufuklar açabilir. Farklı şehirlerde hatta ülkelerde ilişki yürütmeniz mümkün.

Bir süredir birlikte olan çiftler bu yıl nişanlanmaya, beraber yaşamaya ya da evlenmeye karar verebilirler.

Eğer ilişkinizde artık yaşanacak ve öğrenecek bir şey kalmadıysa, Jüpiter burada partnerinizle yollarınızı ayıracağınızı da gösterebilir ancak bu dostça olacak. Eğer ayrılık olursa, kısa zamanda çok daha uyumlu olacağınız biriyle tanışacaksınız.

Jüpiter en son 18 Aralık 2007-5 Ocak 2009 arasında Oğlak’taydı. Bu tarihlerde yaşadıklarınızı gözden geçirin, 2020’de aynı temalarla karşılaşabilirsiniz.

Satürn Oğlak’ta: İlişkilerde Denge

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

Sınırlar, sorumluluklar ve olgunlaşmayla ilgili Satürn, yıldız haritanızda ikili ilişkilerle ilgili 7. evde 3. yıla giriyor. 2018 ve 2019’da da buradaydı ve size zorlu dersler getirdi. Belki sevdiğiniz kişilerden uzaklaştınız, yalnız kalmaya ihtiyaç duydunuz, belki de ilişkilerde dengeler bozuldu ve problemler su yüzüne çıktı. Büyük ihtimal, kendinizi yalnız hissettiniz.

İlişkinizde alma-verme dengesi ne durumda? Karşınızdaki kişiye bağımlı mısınız? Yoksa yakın ilişkilere kapalı mısınız? vb. sorularla yüzleşmek zorunda kalmış olabilirsiniz. Belki de tavırlarınızı ve duruşunuzu değiştirdiniz, istediğiniz ilişkileri yaratmak için daha fazla sorumluluk aldınız ve kendinizi tarafsız bir gözle değerlendirip hataların farkına vardınız. Bu sene Jüpiter’in de desteği ile ilişkileriniz daha dengeli ve mutlu olacak. Son 2 yılda fark ettiğiniz sorunları çözecek, daha sağlam ve yakın ilişkiler kuracaksınız.

2018-20 arasında Satürn, partneriniz, yakın dostlarınız ya da iş ortağınızla ilişkilerinizi sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor. Bazı ilişkiler ciddiye binebilir, nişanlanmaya, evlenmeye, birlikte yaşamaya ya da ortaklık kurmaya karar verebilirsiniz. Beklenmedik bir hamilelik ya da işle ilgili bir zorunluluk gibi elinizde olmayan nedenler sizi böyle bir karara itebilir.

Bu dönemde uzun süreli bir ilişkiyi bitirmeye karar verebilirsiniz ancak gerekli çabayı gösterdiğinizden emin olmadan bu kararı almayın. Bazı yükselen Yengeçler geçici bir ayrılık yaşayabilir, daha fazla tek başlarına vakit geçirmeye ihtiyaç duyabilir ya da iş, seyahat, ailevi ya da başka sorumluluklar nedeniyle eşlerinden ayrı kalabilir.

Eğer bir birlikteliğiniz yoksa sizden yaşça büyük ya da küçük biriyle bir araya gelebilir veya iş hayatında biriyle tanışabilirsiniz. Yüzeysel ilişkilerden uzaklaşacak, ciddi ve kalıcı bir ilişkiye girmek isteyeceksiniz.

Son 2 yıldır ilişkiler hakkında düşünüyor ve ne istediğinizi sorguluyorsunuz. Karşınızdaki kişiler size ayna tutuyor, ilişkilerde yaşadığınız zorluklar kendinizi tanımanıza ve geliştirmenize yardım ediyor. Partneriniz, yakın bir dostunuz ya da ortağınız bilinçaltında farkında olmadığınız yaraları, korku ve kalıpları tetikliyor, bu sayede bunları fark edip iyileştiriyorsunuz. İkili ilişkilerde sizi engelleyen ve kendi kendinizi sabote etmenize sebep olan korkuları, ilişkilerinizi uzun yıllardır baltalayan kalıpları fark ediyor ve bunların dışına çıkıyorsunuz.

Bu dönemde sağlam ilişkiler güçlenecek, sağlam olmayanlarsa bitecek. Diğer insanların beklentileri ile kendi beklentileriniz, sizden istenenler ile sizin verebilecekleriniz arasında denge kurun. İlişkilere odaklanın, beklentileri netleştirin ve sorumlulukları yerine getirin.

Satürn-Plüton kavuşumu: Yolunuz Açılıyor (12 Ocak 2020)

Aralık 2019 – Şubat 2020

Plüton zaten 2008-2024 arasında karşıt burcunuz Oğlak’ta ilerliyor, 2018’de Satürn de ona eşlik etmeye başladı, bu ilişkiler açısından oldukça önemli. Geçtiğimiz yıllarda hayatınızda önemli ilişkiler bitmiş, bazı ilişkilerin dinamiği ise tamamen değişmiş olabilir. Bu dönemde güç mücadelesine girmeye ve karşınızdakine müdahale etmeye yatkınsınız. Partnerinize baskı yapabilir ya da ondan baskı görebilirsiniz. Kıskançlık problem olabilir. Güçlü ve gizemli insanlarla birlikte olabilir ya da karşı karşıya gelebilirsiniz. İlişkileriniz vasıtasıyla en derin, gizli yönlerinizle ve korkularınızla yüzleşiyorsunuz.

İlişkilere bakışınız, yaklaşımınız tamamen değişiyor. 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu nadir kavuşumla (bir önceki 1982’deydi) duygusal yaralarınızı diğer insanlara nasıl yansıttığınızı görecek, ilişki kalıplarınızı anlayacaksınız. Muhtemelen yaralarınızı tetikleyen biri bu anlayışa ulaşmanızı sağlayacak. Zor, manipulatif, sizi kullanmaya çalışan ya da size zarar veren biriyle ilişkinizi bitirebilirsiniz. İkili ilişkilerde yaşadığınız derin bir kalıbı kırmak veya toksik bir durumun dışına çıkmak söz konusu olacak. İki gezegen (Satürn, Plüton) de karma ile ilgili olduğundan, bu dönemde ortaya çıkan olayların kadersel olduğundan bahsedebiliriz.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

Hem Venüs hem de Mars 2020 yılında geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından ya romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

13 Mayıs – 25 Haziran arasında Venüs geri gidiyor ve sizi duygusal iyileşme yönünde destekliyor. Venüs İkizler burcunda, yıldız haritanızda sınırlar, bilinçaltı ve affetmekle ilgili 12. Evde olacak, uzun süredir devam eden bir sorunun kökenine inebilirsiniz.

Eğer geçmişten gelen bir kırgınlık, üstesinden gelemediğiniz bir ayrılık, kayıp ya da hayal kırıklığı varsa, bunu çözmek ve acının içinden geçmek gerekecek. Bir süre yas tutmak ve olumsuz duygulara izin vermek iyi olabilir.

Eğer uzun süreli bir birliktelik içindeyseniz, halının altına süpürdüğünüz ve yüzleşmekten kaçındığınız sorunlar su yüzüne çıkacak, terapi vb. bir destek almak ve partnerinizle birlikte bu problemleri çözmek gerekecek.

Eğer bir birlikteliğiniz yok ise, sorunları olan ve yardım edebileceğiniz kişiler ilginizi çekebilir ya da eski sevgililer, eski aşklar aklınıza gelebilir. Yeni bir ilişkiye başlamak pek iyi değil, beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir.

28 Haziran’da savaşçı Mars Koç’a, yıldız haritanızda başarı ve hedeflerle ilgili 10. Eve geçiyor. Normalde Mars bir burçta yaklaşık 2 ay kalıyor ancak bu yıl 10 Eylül-14 Kasım arasında geri gidecek ve yılın 2. yarısında Koç’ta olacak. Mars burada kariyerle ilgili sizi destekliyor.

İş hayatında yükselmek için çalışabilir ya da eğer kendi işinizi yapmak istiyorsanız, harekete geçebilirsiniz. Hedeflerinize odaklanacaksınız, Mars hayallerinizi gerçekleştirmek için size cesaret verecek.

Ancak 10 Eylül – 14 Kasım arasında biraz geri çekilmeniz ve olan biteni değerlendirmeniz gerekiyor zira, bu dönemde Mars geri gidiyor. Projeler durma noktasına gelebilir, gecikme ve aksaklıklar çıkabilir. Bugüne dek yaptıklarınızı gözden geçirmek, detaylarla uğraşmak ve eksikleri tamamlamak gerekebilir.

İş hayatında ilişkilere önem vermek gerek, beraber çalıştığınız kişiler ya da yöneticilerle anlaşmazlık çıkabilir. İşlerin yavaş ilerlemesi canınızı sıkabilir. Kendinizi ve çevrenizi zorlamaktan kaçının, 14 Kasım sonrasında işler hızlanacak ve hedeflerinize ulaşmak daha kolay olacak.

Satürn Kova’da: Değişim Zamanı

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda psikoloji, spritüel konular, yakın ve derin ilişkiler ve içsel dönüşümle ilgili 8. Eve geçiyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Satürn burada, ortak finansal konuları sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor. Eşinizin mali durumu, yatırımlar, borç, alacak, vergiler, miras, sigorta ve kredilerle ilgili sorunlar, engel ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz.

Hayatı daha fazla sorgulayabilir, ruhsal konulara ve metafiziğe ilgi duyabilirsiniz. Kontrol edemeyeceğiniz şeyleri ya da çevrenizdeki insanları kontrol etmeye çalıştığınızı fark edecek; bağımlılık, korku ve takıntılarınızı anlamaya başlayacaksınız.

Yakın ve derin ilişkilerde sevdiklerinize açık davranmakta zorlanabilirsiniz. Sevdiğiniz ve bağlandığınız insanlardan beklentilerinizi yeniden düşünün ve onların değer verdiği şeylere özen gösterin.

Hayatı sorgulamanız gücünüze sahip çıkmanıza, korkulardan arınmanıza ve olgunlaşmanıza neden olacak.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

İlişkilerle ilgili dersler aldığınız 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 28 Mayıs 2000’de Boğa’da birleşmişlerdi.

Jüpiter-Satürn kavuşumu yıldız haritanızda ortak finansal konular ve büyük değişimlerle ilgili 8. Evde. Yakın ilişkiler ciddiye biniyor, derinleşiyor, evlilik ya da ortaklık gündeme geliyor.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

2021’de hayatınızda önemli ve yakın bir ilişki kurmak, bağlanmak, biz olmak, maddi-manevi birleşmek söz konusu olacak. Finansal ortaklıklar, yatırımlar, borç, alacak, krediler, vergi, sigorta, miras konularıyla ilgili şansınız açık.

Yakın ve derin ilişkilerle ilgili, ruhsal iyileşme ve kişisel dönüşüm potansiyeli getiren olumlu koşullar var. Anlayışınız yükseliyor ve partnerinizle ilişkiniz derinleşiyor. Korkularınızla yüzleşiyor, duygusal olarak iyileşiyor, yenileniyorsunuz.

Yakınlarınız/partneriniz dolayısıyla finansal koşullarınız iyileşebilir. Partnerinizin geliri artabilir. Ortaklıklardan finansal kazanç sağlayabilirsiniz. Kredi çekebilir, borç alabilir, tahsil edemediğiniz alacakları tahsil edebilirsiniz. Miras olasılığı da var.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar sizi ilişkilerle ilgili olarak etkiliyor. Birlikteliğinizde dengeler değişiyor, kişisel olarak güçleniyor, ilişkilerde alma-verme dengesini yeniden kuruyorsunuz. 2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha olacak.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Dış görünüşünüzü yenileyebilir, önemli kararlar alabilir, kendi istek ve ihtiyaçlarınıza öncelik verebilirsiniz. Eğer diğer insanları memnun etmeye çalışıyor ve onlar için yaşayıp kendinizi ihmal ediyorsanız, buna bir son verecek hatta bu kişileri hayatınızdan çıkarmayı düşüneceksiniz. Tutulma Satürn ve Plüton’un karşısında, ikili ilişkilerde zorlanabilir, sevdiğiniz insanların direnciyle karşılaşabilirsiniz.

21 Haziran’da Yengeç burcunda Güneş Tutulması var. Yeni kararlar ve başlangıçlar gündeme geliyor. Öne çıkabilir, dikkat çekebilir, gelişmelerin odağı haline gelebilirsiniz. Son 2 yılda Yengeç’te gerçekleşen tutulmalar kendi gücünüzü keşfetmenizi sağladı, bu Yengeç’teki son tutulma, gelişiminizin sonuçlarını görecek, yeni fırsatlarla karşılaşacaksınız.

5 Temmuz’da ise Oğlak burcunda Ay Tutulması var. Yıldız haritanızda ikili ilişkiler, ortaklıklar ve evlilikle ilgili 7. Evde. Bu tutulma hayatınıza geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getiriyor. Bazı ilişkiler bitebilir, ilişkilerde dengeler değişebilir ve ortaklıklar kurulabilir. Partnerinizin hayatında olumlu gelişmeler olabilir. Nişanlanmaya, evlenmeye ya da birlikte yaşamaya karar vermeniz mümkün.

İkizler/Yay Tutulmaları

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçiyor ve 4 Aralık 2021’e dek sizi hayatınızı düzene sokmak ve akışa uymak ile ilgili olarak etkiliyor. Bu sene bu alanda 3 tutulma var, günlük işlerinizi daha iyi organize edecek, sağlığınıza özen göstermeye başlayacak ve alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Geride bırakmanız gereken şeyleri bitirebilir, bazı sayfaları kapatabilirsiniz.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. Sağlığınıza önem vermeniz gerek, yorgunluk bir sorun olabilir, alışkanlıklarınızı ve yaşam biçiminizi gözden geçirin. İş hayatında yeniden organize olmanız, bazı işleri delege etmeniz ve yardım almanız gerek. İşleri tek başınıza halletmekte zorlanacaksınız. İş ortamında gerilim, sizin için çalışan birinin beklenmedik bir şekilde işi bırakması söz konusu olabilir.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. Bazı şeyleri geride bırakmanız ve bitirmeniz gerekebilir. Yalnız kalmaya ve düşünmeye ihtiyaç duyacaksınız. Bilinçaltı duygu ve düşünceleri fark edebilir, terapi, danışmanlık vb. den yardım alabilirsiniz.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. Sağlığınızla ilgili olumlu gelişmeler, iş hayatında yeni başlangıçlar var. İyi bir iş teklifi alabilir, istediğiniz şirkete ya da departmana geçebilir, gelirinizi arttırabilirsiniz. Günlük hayatınızı istediğiniz şekilde organize edeceksiniz.

Uranüs Boğa’da: Sosyal Çevreniz Değişiyor

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

2018-19 yıllarında Uranüs Koç ve Boğa arasında gidip geldi ancak bu yıl temelli Boğa’ya, yıldız haritanızda arkadaşlar, gruplar ve sosyal çevre ile ilgili 11. Eve yerleşiyor.

Uranüs (2026 yılı Nisan ayına dek Boğa’da) farklı insanlarla bir araya geleceğinizi, bu sayede hayatın farklı yönlerini görüp özgürleşeceğinizi gösteriyor. Belki de internet sayesinde yeni insanlarla tanışacak ya da online grup çalışmalarına katılacaksınız.

Arkadaş çevreniz değişecek, sizin gibi düşünen insanlarla bir araya gelecek, idealleriniz için harekete geçecek ve toplumsal sorunlar için çalışacaksınız.

Toplumsal konularla daha fazla ilgilenecek, grup, dernek vb. içerisinde yer alacaksınız. Sosyal medyada daha fazla var olabilir, görünür hale gelebilirsiniz. Teknoloji ile ilgili yetenek ve beceriler kazancınızı artırabilir, işinizi olumlu etkileyebilir. Gruplar içerisindeki rolünüz değişebilir, sıradışı, farklı ve özgür ruhlu kişilere çekilebilir, yeni gruplara girebilirsiniz. Arkadaş ilişkilerinde ani kopmalar, grup çalışmalarında gerginlikler olabilir. Arkadaşlarınızın sağı solu belli değil. Diğer yandan sosyal çevreniz, sosyal hayatınız heyecan ve ilham verici. Gelecek planlarınız ve idealleriniz de değişiyor.