2020’de Yay Burcu ve yükselen Yay

Jüpiter Oğlak’ta: Bolluk, Bereket

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

Jüpiter 2 Aralık 2019’da yıldız haritanızda para ile ilgili 2. Eve girdi, eğlenceli bir yıldan sonra bazı şeyleri yerine oturtmanız ve gerçek dünyaya geri dönmeniz gerekiyor. Jüpiter risk almayı severken Oğlak sağlamcıdır, bu sene iyi hesaplanmış riskler size zenginlik getirebilir. 2019 Aralık ayı hayatınızda iş ve parayla ilgili bir dönüm noktasına işaret ediyor. 2020’de sizin için mükemmel yeni bir işe ya da pozisyona geçecek, iş kuracak ya da yeni gelir yolları bulacaksınız. Bu yıl maddi güvencenizi oluşturmak için bayağı yol kat edebilirsiniz.

26 Aralık 2019’da Oğlak’ta Güneş Tutulması var. 2020 yılı başında iş ve parayla ilgili kararlar ve değişimler gündeme geliyor. Karşınıza güzel fırsatlar çıkabilir, istediğiniz gibi bir iş bulmak ya da yeni bir iş kurmak söz konusu olabilir.

Geçtiğimiz yıl Jüpiter Yay’da, size şans ve birçok konuda yeni başlangıçlar getirdi. Bu sene ise bunlardan hangisinin hayatınızda kalıcı olacağına ve emek vermeye değeceğine karar vereceksiniz.

Daha tedbirli ve dikkatli olmanız gerekiyor fakat buna alışıksınız çünkü 2018’den beri Satürn, 2008’den beri ise Plüton Oğlak’ta. Bu sene özellikle maddi güvenliğinizi oluşturmaya ve gelecek için yatırım, tasarruf yapmaya odaklanacaksınız.

Sevdiğiniz rutinler yaratmak ve iş konularında disiplinli olmak istediğiniz noktaya gelmenizi sağlayacak. Ancak geçen yıla göre daha düzenli olmanız gerekiyor.

Yeteneklerinizi geliştirecek, takdir edilecek, kendi değerinizi fark edeceksiniz. Size hak ettiğiniz değeri vermeyen insanlardan uzaklaşıyor, diğer insanların hakkınızda ne düşündüğü ile daha az ilgileniyorsunuz.

Bu yıl güvenilir ve kalıcı ilişkiler arayacaksınız, özel hayatınız daha istikrarlı olacak. Para önemli bir gündem olabilir, eşinizle maddi hedefler hakkında konuşun ve birlikte plan yapın.

Satürn Oğlak’ta: Para, Değerler, Güvenlik

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

Satürn 2017’nin sonundan beri yıldız haritanızda para, değerler ve güvenlikle ilgili 2. Evden geçiyor. Para kazanma, harcama tarzınız ve finansal konulara yaklaşımınız değişiyor. Satürn zamanı ve uzun vadeli yatırımları gösteriyor, maddi durumunuzu sağlamlaştırdığınız ve finansal olarak güvende hissettiğiniz bir noktaya geliyorsunuz.

Parasal konuları sağlam bir temele oturtmanız gerekiyor. Değer verdiğiniz şeyleri gözden geçiriyor, hak ettiğiniz kadar kazanıp kazanmadığınızı sorguluyorsunuz. Çalışmanızın karşılığında daha fazlasını hak ettiğinizi düşünüyor ve gelirinizi arttırmak istiyorsunuz. Kazancınızda ani değişiklikler beklemeyin ancak yavaş ama istikrarlı bir şekilde gelirinizi arttırabilir ve maddi durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

Satürn 2018-19 yıllarında buradaydı dolayısıyla bu etkiye biraz alıştınız. Peki, 2020 sonunda parasal olarak nerde olmak istiyorsunuz? Düşünün, planlayın ve bundan sonraki adımlarınızı ona göre ayarlayın.

Sorumluluklarınız artabilir, çalışmanız, tutumlu olmanız ve para biriktirmeniz gerekebilir.

Hem kendi zamanınıza ve paranıza hem de başkalarının zamanına ve parasına saygı gösterin. Eğer geç kalmak, bütçenizi aşmak vb. huylarınız varsa Satürn burada sizi zorlayacak ve her şeyin bir bedeli olduğunu öğretecek: Fırsatları kaçırmak ve diğer insanların güvenini sarsmak gibi. Borç verirken ya da alırken 2 kere düşünün. Sakın, plansız hiçbir işe girmeyin.

Bu süreçte yaşadıklarınız para ile ilgili düşünce ve duygularınızı gözden geçirmenizi sağlayabilir. Kendinize verdiğiniz değer sonunda diğer insanların emeğinize biçtiği değer olarak size geri dönüyor. Ne kadar hak ettiğinizi düşünüyorsanız, o kadar kazanıyorsunuz. Eğer özgüveninizi aşağı çeken konular varsa, bunların üzerine gidin ve işinizle ilgili eksiklerinizi tamamlayın, kendinizi geliştirin.

Bazı yükselen Yaylar Satürn buradan geçerken iş ve para ile ilgili sorumluluklar dolayısıyla özgürlüklerinin kısıtlandığını hissedebilirler. En iyisi bu dönemi işinize ve geleceğe yatırım olarak düşünün ve dinlenmek ve eğlenmek için zaman yaratmayı unutmayın.

Sadeleşmek ve tüketim alışkanlıklarınıza dikkat etmek de iyi fikir. Daha bilinçli tüketerek sade ve basit bir yaşam kurabilir, kaynaklarınızı ve paranızı daha iyi değerlendirebilir, gelecek için tasarruf ve yatırım yapabilirsiniz.

İşle ilgili stresi azaltmak için meditasyon, yoga, spor ya da nefes egzersizleri yapmanız ve kendinize özen göstermeniz iyi olacak. Yediklerinize, uykunuza ve enerji seviyenize dikkat edin ve kendinize iyi bakın.

Satürn-Plüton kavuşumu: İçsel Dönüşüm

Aralık 2019 – Şubat 2020

2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, son 10 yılda değer verdiğiniz şeylerin ve maddi konulara yaklaşımınızın içten içe değiştiğini gösteriyor. Bilinçaltında parayla ilgili sizi engelleyen inanç ve korkuların farkına varabilir ve bunları değiştirebilirsiniz. Nerden para kazandığınız ya da ne kadar kazandığınız büyük değişim gösterebilir. Hayatta değer verdiğiniz şeyler kökten değişiyor. Paranızı, zamanınızı ve kaynaklarınızı verimli kullanmayı, maddi konuları daha iyi idare etmeyi öğreniyorsunuz.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi). Para, özdeğer ve başarıya ilişkin korkularınızla, gölgenizle, bilinçaltı engellerle yüzleşebilirsiniz. Parayla ilgili olumsuz inançları ve başarınızı engelleyen noktaları net bir şekilde görmeniz mümkün. Diğer yandan bunları fark etmek ilk etapta sizi zorlayabilir. 2008 yılından beri aslında bu konu üzerinde çalışıyorsunuz. 2018’de Satürn’ün de buraya geçmesiyle birlikte içten içe yaşadığınız değişim görünür hale geldi. 26 Aralık 2019’da Oğlak’ta bir de Güneş Tutulması gerçekleşti. Yaratıcı, farklı bir fikir oldukça iyi sonuçlar getirebilir, iş kurabilir, kârlı yeni bir pozisyona ya da işe geçebilirsiniz.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

2020 yılında hem Venüs hem de Mars geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

2020 yılında Venüs, 3 Nisan-7 Ağustos arasında 4 ay boyunca İkizler burcunda, yıldız haritanızda ikili ilişkileri gösteren 7. Evde olacak. Venüs İkizler burcunda, sizi ilişkiler, evlilik ve ortaklıkla ilgili destekliyor.

Venüs yılın üçte birinde ilişkilerle ilgili sizi etkilerken ilişkide uyum yaratmaya, uzlaşmaya ve işbirliği yapmaya odaklanacaksınız. Diğer yandan Venüs 13 Mayıs – 25 Haziran arasında geri gidiyor, bu dönemde bu pek kolay olmayabilir.

Eski bir aşk canlanabilir, eğer yalnızsanız, eski sevgiliniz/eşinizle tekrar bir araya gelebilirsiniz.

Eğer biriyle birlikteyseniz, Venüs geri giderken bazı zorluklar çıkabilir, geçmişten gelen konular tekrar gündeme gelecek.

Eğer yalnızsanız, Venüs geri giderken yeni biriyle tanışabilirsiniz ancak bir süre sonra beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir. Yaşananlar geçmişten gelen duygu ve güvensizliklerin su yüzüne çıkmasına sebep olacak.

Venüs düzeldikten birkaç ay sonra Mars Koç burcunda, yıldız haritanızda aşkla ilgili 5. Evde, geri gidecek. (10 Eylül – 14 Kasım arası) Dikkatli olun, savaşçı Mars Koç burcunda kendi yerinde, yoğun duygular, tutkulu bir birliktelik ya da ciddi kavgalar gündeme gelebilir.

Mars normalde bir burcu 2 ayda geçiyor ancak 2 yılda bir geri hareket ediyor ve bir burçta normalden daha uzun süre kalıyor. Mars 28 Haziran 2020-7 Ocak 2021 arasında (6 ay) Koç’ta olacak, 10 Eylül-14 Kasım arasında geri gidecek.

Mars Koç’ta iken dikkatlerin üzerinizde olacağını gösteriyor. Sahne sanatları ya da sosyal medya ile uğraşıyorsanız, ön plana çıkabilir, “fenomen” olabilir, tanınabilirsiniz. Risk almaktan, kendinizi göstermekten çekinmeyecek ve rekabetçi olacaksınız. Enerjiniz yüksek, spor yapmak iyi fikir ancak Mars geri giderken kendinizi zorlamamaya özen gösterin.

Mars Koç’ta iken çocuklarla aktiviteler gündeme gelebilir, tartışmalar yaşanabilir. Çocukların başına buyruk tavırları ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle Mars geri giderken çocuklarla ilgilenmek ve sabırlı olmak gerek.

Mars geri giderken egonuz kırılgan olacak, olumsuz eleştirilerden etkilenebilirsiniz. Aşkta işler sarpa sarabilir, hasıraltı edilmiş anlaşmazlıklar tekrar gündeme gelebilir. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ya da tepkisel davranabilirsiniz.

Satürn Kova’da: Zihinsel Çalışmalar, Derin Düşünceler

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda yakın çevre ve iletişimle ilgili 3. Eve geçiyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Satürn burada, günlük hayatınızdaki iletişimleri ve yakın çevrenizle ilişkileri ciddiye alacağınızı gösteriyor. Zihninizin çalışma şeklini, düşünce biçimi ve iletişiminizi sağlam bir temele oturtmanız gerek. Zihinsel uğraşlar önem kazanıyor, çeşitli kurslara katılabilir, disiplinli bir şekilde yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Yazı yazabilir, araştırma yapabilir, eğitim alabilir ya da siz eğitim vermeye başlayabilirsiniz.

Ayaküstü sohbetlerden sıkılacak, gün içinde yaptığınız ufak tefek işleri zaman kaybı olarak nitelendireceksiniz. Zamanınızı daha verimli kullanmak isteyecek, dinlemeyi ve kendinizi etkili bir şekilde ifade etmeyi öğreneceksiniz.

Kardeş/kuzen/akraba ve komşularla olan bazı ilişkilerde sorunlarla karşılaşabilir, bazı ilişkilerin ise güçlendiğini görebilirsiniz.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

Çalışmaya ve para kazanmaya odaklandığınız 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 2000 yılı Mayıs ayında Boğa’da birleşmişlerdi.

Jüpiter-Satürn kavuşumu yıldız haritanızda kardeş, kuzen, akraba ya da komşularla ilgili 3. Evde gerçekleşiyor. Bu ev eğitim, seyahat ve ticareti de gösteriyor.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

Gündelik iletişim, telefon ve e-mail trafiğiniz yoğunlaşıyor; yakın çevre, kardeş ve komşularla ilişkiler önem kazanıyor. Yeni şeyler öğrenmek ve öğretmek için olumlu koşullar var. Bir kursa yazılabilir ya da eğitim/seminer vermeye başlayabilirsiniz. Zihinsel çalışmalar yapacak, kendinizi iyi ifade edeceksiniz.

İşle ilgili seyahat, önemli bir anlaşma/sözleşme gündeme gelebilir.

Yakın çevrenizden biriyle birlikte çalışmak, işbirliği yapmak söz konusu olabilir.

Yazar, konuşmacı, öğretmen ya da eğitmenseniz, en verimli ve başarılı dönemlerinizden birine giriyorsunuz. Çok çalışacak, yaratıcı, yeni fikirler bulacak ve iyi sonuçlar alacaksınız.

Güney Ay Düğümü Yay Burcunda: Karma Sizi Çağırıyor

5 Mayıs 2020 – 18 Ocak 2022

5 Mayıs 2020’de Ay Düğümleri (14 Nisan 2003’ten beri ilk defa) İkizler/Yay aksına geçiyor. Kuzey Ay Düğümü karma, yaşam amacı ve kendini gerçekleştirmekle ilgili ve ruhsal açıdan ilerlemek için ne yöne gitmemiz gerektiğini gösteriyor. Kuzey Ay Düğümü İkizler’de, Güney Ay Düğümü’nün karşısında yer alıyor. Kadersel olaylara ve bizi büyüten, geliştiren koşullara işaret ediyor. 2003 yılından beri ilk defa Mayıs 2020’de İkizler’e geçiyor ve 18 Ocak 2022’ye dek burada olacak. Bu dönemde doğruları ifade edecek ve ideallerinizi savunacaksınız ancak söylediklerinizi uygulamaya dikkat edin, lafta kalmasın. Sizden farklı düşünen ya da sizden farklı bir geçmişi olan insanlarla bir araya gelecek, daha toleranslı ve esnek olmayı öğreneceksiniz. Uzlaşmaya açık olun, iletişime önem verin ve diğerlerinin söylediklerini dinleyin. Böylelikle ilişkileriniz de daha iyi olacak.

İhmal ettiğiniz bazı yönleriniz, hobiler ve ilgi alanları tekrar canlanabilir, kendinize özen göstermeniz ve iç dünyanızı beslemeniz gerekiyor. Size ilham veren şeyleri takip edin.

Kuzey Ay Düğümü İkizler burcunda, yıldız haritanızda ilişkiler, evlilik ve ortaklıkla ilgili 7. Evde, sizi ikili ilişkilerle ilgili destekliyor. Eğer yalnızsanız, yeni bir ilişkiye başlayabilir ve uyumlu bir beraberlik kurabilirsiniz. Eğer biriyle birlikteyseniz, nişanlanabilir, evlenebilir ya da birlikte yeni hedefler koyabilirsiniz.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları: Para, Para, Para

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar paraya bakış açınızın, para kazanma, harcama tarzınızın ve belki de işiniz ya da işyerindeki pozisyonunuzun değiştiğini gösteriyor.

2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha olacak. Para, özdeğer ve yakın ilişkilerle ilgili gelişmeler var. Hayatınızda bir dönem kapanıyor ve yeni bir dönem başlıyor.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Bu tutulma önemli bir ilişkiyi dönüm noktasına getiriyor, hamilelik, nişan, söz ya da finansal bir ortaklık gündeme geliyor. Yürümeyen bir ilişki ya da ortaklık ise, aniden bitebilir. Bir borcu ya da krediyi yeniden yapılandırmak, başkalarıyla kaynakları birleştirmek, paylaşmak ya da borçları, ödemeleri yoluna sokmak için kaynak bulmak gerekecek. Tutulma Satürn ve Plüton’un karşısında olacak, yoğun duygular ortaya çıkıyor ve içsel dönüşümünüz hızlanıyor.

21 Haziran’da Yengeç burcunda Güneş Tutulması var. Kredi, borç, tazminat, prim ya da miras gibi yüklü bir ödeme alabilirsiniz. Finansal yatırım, ortaklık veya yeni bir girişim gündeme geliyor.

5 Temmuz’da ise Oğlak burcunda Ay Tutulması var. Yıldız haritanızda para ile ilgili 2. Evde. Bu tutulma hayatınıza geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getiriyor. Yeni bir iş teklifi, terfi ya da zam alabilirsiniz. İşinizi geliştirmek için yeni yollar bulabilir, önemli bir satın alma gerçekleştirebilirsiniz. Bir gelir kaynağından ya da müşteriden vazgeçmek söz konusu olabilir.

İkizler/Yay Tutulmaları: İlişkilerde Denge

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçiyor ve 4 Aralık 2021’e dek sizi ilişkilerle ilgili olarak etkiliyor. Bu sene bu alanda 3 tutulma var, ilişkilere önem verecek, yeni dostluklar, ortaklıklar kuracaksınız.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. Bu tutulma ilişkiler açısından kritik görünüyor. Süregelen sorunlar canınıza tak edebilir ve ayrılmaya karar verebilirsiniz. Kendinize ve isteklerinize odaklanın.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. Önemli bir ilişki ya da ortaklık gündeme geliyor. Beraberliğinizi bir sonraki aşamaya taşımaya, birlikte yaşamaya, evlenmeye ya da eğer yürümeyen bir ilişki içindeyseniz, ayrılmaya karar verebilirsiniz.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. Ön plana çıkacak, dikkat çekecek ve diğerlerini peşinizden sürükleyeceksiniz. Cesur olacak ve istekleriniz doğrultusunda harekete geçeceksiniz. Önemli kararlar alabilir, yeni bir şeye başlayabilirsiniz.

Uranüs Boğa’da: Yeni Bir Rutin

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

2018-19 yıllarında Uranüs Koç ve Boğa arasında gidip geldi ancak bu yıl temelli Boğa’ya, yıldız haritanızda sağlık, günlük rutin ve işlerle ilgili 6. Eve yerleşiyor. Uranüs, sağlığınız, iş yeriniz, çalışma arkadaşlarınız ve size bağlı çalışanlarla ilgili ani gelişmelere işaret ediyor.

Uranüs 2026 yılı Nisan ayına dek burada olacak. Sağlık, iş ortamı ve gündelik hayata yaklaşımınız değişiyor. Uranüs herhangi bir burcu 84 yılda bir ziyaret ettiğinden bu hayatınızda sadece bir defa yaşayacağınız bir transit.

İş değişikliği yapabilir, alışılmadık saatlerde ya da farklı iş kollarında çalışabilirsiniz. İşinizde daha fazla heyecan, serbest zaman ve özgürlük arayacaksınız. İş yeriniz ve çalışma hayatınızla ilgili koşullar değişken ve huzursuz edici (ya da heyecan verici) olabilir. İşinizde, günlük hayatınızda teknolojiyi daha fazla kullanmanız gerekiyor. Günlük hayatınızda kural ve rutinlerden sıkılıyorsunuz, enerjiniz bir artıp bir azalıyor.

Uranüs dürtüsel ve öngörülemezdir, heyecan ve özgürlük arar, 6. Ev ise düzenli bir şekilde yapılması gereken rutin ve sıkıcı işlerle ilgili. Zorluk, bu ikisini bir araya getirmek. Hem spontane yaşamanın hem de günlük işleri ve görevleri yerine getirmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Gündelik hayatınız kaosa dönmeyecek kadar planlı, sıkıcı ya da yorucu olmayacak kadar esnek olmalı.

Bunun bir yolu bazı işleri devretmek ve kendinize serbest zaman sağlamak olabilir. Üzerinizde baskı yaratan ya da yapmak istemediğiniz rutin işleri başkalarına devredin. Uranüs burada iş hayatınızı yeniden organize etmenize sebep olacak.

Uranüs 6. Evde ilerlerken sağlığınıza dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gerekiyor. Tuhaf rahatsızlıklar, bir ortaya çıkıp bir kaybolan alerjilerle karşılaşabilirsiniz. İşle ilgili stres ve iş yoğunluğu sağlığınızı etkileyebilir. Sağlığınızı ihmal etme eğilimindesiniz. Dengeli beslenmeye, yeterince dinlenmeye ve iyi uyumaya özen gösterin. Kendinize iyi bakın. Kontrollerinizi aksatmayın ve sağlık sorunlarını ihmal etmeyin.