2020’de Koç Burcu ve yükselen Koç

Şanslı Jüpiter, disiplinli Satürn ve güçlü Plüton’a katılıyor ve 3 gezegen de yıldız haritanızda iş hayatı ve kariyeri gösteren 10. Evde ilerliyor. Bu yıl iş hayatında büyük disiplin, sabır ve dayanıklılık göstereceksiniz. Sizin için gerçekten önemli olan bir ya da iki hedef belirleyin ve onlara odaklanın. Eğer halihazırda işinizde mutlu değilseniz, mutlu olabileceğiniz ve kendinizi gerçekleştirebileceğiniz bir iş bulmaya odaklanın. Eğer zaten size uygun bir işte, doğru yolda iseniz, yükselebilir, tanınabilir, alanınızda bilinen biri olabilirsiniz. Eğer kendi işinizi yapıyorsanız, işinizi büyüteceksiniz.

2020 yılında iş-özel hayat dengesini kurmanız zor olabilir. Ocak ve Temmuz’da Yengeç-Oğlak aksında gerçekleşecek 3 tutulma, ailenize vakit ayırmanız gerektiğini size hatırlatacak.

Diğer yandan 22 Mart-2 Temmuz arasında Satürn Kova’ya yıldız haritanızda sosyal hayat ve arkadaşları gösteren 11. Eve geçiyor. İş hayatından biraz uzaklaşıp sosyalleşebilir, sorumlulukların dışına çıkarak geleceğe dair hayallerinizi, ideallerinizi düşünebilirsiniz.

19 Aralık 2020’de Jüpiter de Kova’ya geçiyor ve 29 Aralık 2021’e dek Satürn ile birlikte burada olacak. Yıl sonunda popülariteniz artıyor, sosyal hayatınız canlanıyor, iş ve kariyer konuları yerini grup çalışmalarına bırakıyor.

2020’de aşk ve ikili ilişkilerde yeni bir dönem başlıyor, zira 2012 yılında başlayan 8 yıllık Venüs döngüsü bu yıl sona eriyor. 13 Mayıs 2020’de yeni bir döngü başlayacak. Venüs 13 Mayıs-25 Haziran arasında İkizler burcunda geri gidecek. (Venüs 1,5 yılda bir geri hareket ediyor.) Ve Nisan-Temmuz arasında yıldız haritanızda yakın çevre, kardeş, akraba ve komşularla ilgili 3. Evde olacak. Yakın çevrenizde biri ilginizi çekebilir ancak dikkatli olun, zira Venüs geri giderken beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir. Olumlu açıdan, eski bir aşk canlanabilir veya eğer biriyle birlikteyseniz, iletişim problemlerini çözebilirsiniz.

Yılın 2. yarısında ise Mars Koç burcuna geçecek (28 Haziran) ve 7 Ocak 2021’e dek burada olacak. Enerjiniz, karizmanız ve çekiciliğiniz artıyor ancak acelecilik ve fevri tavırlar da olası. Mars geri giderken (10 Eylül-14 Kasım) sakarlık ve kazalara dikkat etmek gerek.

Jüpiter, Satürn ve Plüton Oğlak’ta

2 Aralık 2019 – 22 Mart 2020, 2 Temmuz 2020 – 17 Aralık 2020

Şans, genişleme ve büyümeyi gösteren maceracı Jüpiter bu yıl çalışkan Satürn ve stratejik Plüton’a katılıyor ve bu 3 gezegen de Oğlak’ta yıldız haritanızda kariyeri gösteren 10. Evde yer alıyor. Jüpiter yaklaşık 12 yılda bir aynı yere geliyor, dolayısıyla 2020 son 10 yılda yaşadığınız en parlak yıl olacak.

Satürn 20 Aralık 2017’den beri Oğlak’ta ilerliyor, son 2 yılda kariyerle ilgili sizi oldukça zorladı. Plüton ise 27 Kasım 2008’den beri burada. Son 12 yılda iş hayatında büyük değişimler yaşadınız. Fakat şimdi Jüpiter’in buraya geçmesiyle birlikte işler hiç beklemediğiniz şekilde yoluna giriyor. Hızla yükselebilir, iyi bir işe geçebilir, iş hayatında taşların yerine oturduğunu görebilirsiniz.

Son 2 yıl birçok yükselen Koç için oldukça zorlu geçti çünkü Satürn iş hayatında kendinizi geliştirmeniz, sorumluluk almanız ve çok çalışmanız gereken bir dönemi gösteriyordu. Uzun mesailer veya 2 ya da 3 kişinin işini tek başınıza yapmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Belki işinize yatırım yaptınız, belki de işinizi büyütmek için arkadaşlarınıza, ailenize vakit ayıramadınız ya da kendinize ayırdığınız zamandan vazgeçtiniz.

20 Aralık 2017’den beri iş hayatına gerçekçi ve pragmatik yaklaştınız ve eğer hızlı gitmek istediyseniz, engellerle karşılaştınız.

Jüpiter Oğlak’ta: Zafere Doğru

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

Jüpiter 2 Aralık 2019’da yıldız haritanızda iş hayatı, kariyer ve toplumdaki rolünüzle ilgili 10. Eve geçiyor ve kariyer açısından en şanslı yıllarınızdan biri başlıyor.

Özellikle 26 Aralık 2019’daki Güneş Tutulması ile birlikte iş hayatında önemli bir aşama atlayabilir ve bambaşka bir noktaya gelebilirsiniz.

Uzun zamandır süregelen çabalarınızın sonuçlarını almaya başlıyor, işinizde istediğiniz noktaya geliyorsunuz. Karşınıza güzel fırsatlar çıkıyor. Terfi edebilir ya da üstlerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Buna bağlı olarak sorumluluklarınız artabilir ve çok çalışmanız gerekebilir. Jüpiter burada evliliğe de işaret edebilir. (Özellikle kadınlar için)

Şans gezegeni Jüpiter kariyer evinde ilerlerken çalıştığınız sektördeki en iyi şirketlerden teklif almanız mümkün. Şimdiki işinizle ilgili fırsatlar da olabilir. Çalıştığınız şirket yeniden yapılanabilir ve sizi yeni bir pozisyona atayabilir veya farklı bir yere gönderebilir.

Diğer yandan iyimser Jüpiter tedbirli Oğlak’ta pek rahat değil, bir yandan ileri gitmek isterken diğer yandan risk almak istemeyebilirsiniz. Bu ikisini dengelemeniz gerekiyor.

Jüpiter Yay’da iken kendinizi geliştirdiniz, ufkunuzu genişlettiniz, şimdi öğrendiklerinizi ve girişimlerinizi hedefe odaklama ve elle tutulur, somut sonuçlar, başarılar elde etme zamanı. Önemli bir pozisyona geçebilir, yönetici, lider/öncü ya da otorite konumuna gelebilirsiniz. İster başka bir yerde ister kendiniz için çalışın bu sene amaçlara odaklanacak, sağlam adımlar atmak ve planlı gitmek isteyeceksiniz. Sizden tecrübeli, yaşça büyük kişilerden çok şey öğrenebilir, otoriteye saygı duyabilir, başarı ve saygınlık elde etmek için çok çalışabilirsiniz. 2020’de her zamankinden daha azimli olacaksınız. Ancak etik değerlere ve kurallara uymaya dikkat edin, başarı hırsı sizi yoldan çıkarmasın. İş dolayısıyla seyahat etmeniz veya taşınmanız mümkün.

Uzun süreli bir birlikteliğiniz varsa, partnerinizle yeni hedeflere odaklanabilir, birlikte iş kurabilir, seyahat edebilir ya da eğitim alabilirsiniz.

Eğer mevcut işinizde öğrenecek, yapacak şey kalmadığını düşünüyorsanız, ya da işiniz size artık heyecan vermiyorsa dramatik değişiklikler yapabilir, tamamen farklı bir alana geçebilirsiniz. Bilgisayar programcılığını bırakıp pilates eğitmeni olmaya ya da eğer eğitiminizi yarıda bıraktıysanız üniversiteye geri dönmeye karar verebilirsiniz. Ben de finans sektöründeki işimi yıldız haritamda Jüpiter 10. Evdeyken bırakmış ve yıllardır ilgilendiğim ve eğitimini almış olduğum astrolojiye geçiş yapmıştım.

10.Ev uzun vadeli hedeflerle ilgili, “Hayatta ne yapmak istiyorum, hayat amacım ne?” gibi sorular kafanızı meşgul edebilir. Deneyimli kişilerden destek, koçluk alabilirsiniz. Eğer zaten alanında başarılı ve tecrübeli biriyseniz, daha fazla toplum önüne çıkmanız ve tanınmanız mümkün.

Jüpiter en son 18 Aralık 2007-5 Ocak 2009 arasında Oğlak’taydı. Bu tarihlerde yaşadıklarınızı gözden geçirin, ne tür olaylarla ya da fırsatlarla karşılaşmıştınız? Belki yeni bir işe geçtiniz, yükseldiniz ya da ailenizde yeni sorumluluklar aldınız.

Satürn Oğlak’ta: Odak Noktası Kariyer, İş, Başarı

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

Satürn’ün kariyer testinin 3. yılına giriyorsunuz. Satürn, 2018-20 arasında yıldız haritanızda kariyer, başarı ve sorumlulukla ilgili alandan geçiyor. Geçtiğimiz 2 yıl, bu transit sırasında bazı zorluklar yaşadınız. Çok çalışmak ve sabretmek durumunda kaldınız. Bu yıl çabalarınızın karşılığını almaya başlıyorsunuz. Uzun vadeli hedeflere ve iş hayatında başarılı olmaya odaklanıyorsunuz. Eğer sizin için doğru olan bir yolda ilerlemiş ve gereken çabayı sarf etmişseniz, çalışmanızın ödülünü alacaksınız. İşinizde yükselebilir, terfi edebilir, önemli bir pozisyona gelebilir, tanınabilirsiniz. Eğer alanında bilinen, başarılı biriyseniz, bilgi ve deneyiminizi paylaşmak için aranan bir konuma geleceksiniz.

Lider/yönetici konumuna gelebilir, kurumsal ve köklü bir yerde çalışmaya başlayabilirsiniz. İşinizle ilgili eğitim almak ve bilginizi sağlamlaştırmak, cv’nizi destekleyecek diploma/sertifikalar da iyi olacak. Eğer kendi işinizi yapıyorsanız, daha büyük bir şirketle çalışmaya başlayabilir ya da işinizle ilgili koçluk/mentorluk alabilirsiniz.

Zaman zaman zorlanabilirsiniz ancak sabırlı ve azimli olmak olumlu sonuçlar getirecek.

2020’de önceliklerinizi belirlemek, kendinizi ve enerjinizi dağıtmadan hedefe odaklanmak önemli. Satürn buradayken çok çalışmak, düzgün planlar yapmak ve adım adım ilerlemek gerekiyor.

Son 2 yılda bazı yükselen Koçlar iş hayatında büyük zorlukla karşılaştı, belki de işten ayrılmak durumunda kaldı. Zor bir yönetici ya da müşteri çileden çıkmanıza sebep olmuş olabilir.

Diğer yandan, kariyer ve meslek hayatında yanlış seçimlerin, sorumlulukları yerine getirmemenin ve gereken çabayı sarf etmemenin sonuçları ile yüzleşmiş de olabilirsiniz. Belki de başka bir alanda çalışmaya karar verdiniz. Şimdi geleceğe bakmanız gerekiyor. Eğer farklı bir alana geçtiyseniz, uzun vadeli düşünün. Yeteneklerinizi geliştirin, bilginizi artırın, hedeflerinize ulaşmak için deneyim kazanın, gereken eğitimleri alın ve eksiklerinizi tamamlayın. Sabırlı olun ve gelecek için sağlam bir temel oluşturun.

Bu yıl aşk ve aile meseleleri de ciddiye biniyor. Nişanlanmaya, evlenmeye ya da ev satın almaya karar verebilirsiniz. İşle ilgili sorumluluklar nedeniyle yorulabilir; iç dünyanızı, evinizi, ailenizi ihmal edebilirsiniz.

Satürn-Plüton kavuşumu (12 Ocak 2020)

Aralık 2019 – Şubat 2020

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, kariyer, başarı ve sorumluluklarla ilgili büyük bir değişim süreci içinde olduğunuzu gösteriyor. 2008’den beri bir veya birden çok iş değiştirmiş, tamamen farklı bir sektör veya alana geçmiş olabilirsiniz. Ancak Plüton yavaş ve derin değişimleri gösteriyor. 2018’de Satürn’ün Oğlak’a geçmesi ile birlikte iş hayatınızdaki mücadele arttı. 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. 11 yıldır içten içe devam eden değişim hem iç hem de dış dünyada somutlaşacak. Hızlı gelişmeler olabilir çünkü 26 Aralık 2019’da Oğlak burcunda bir de Güneş Tutulması var. Temeldeki kalıplar açığa çıkacak, güç dengeleri değişecek. Bu dönemde önemli bir pozisyona geçebilirsiniz.

Plüton gizli konuları ve gölge yanımızı gösterdiğinden güç mücadelelerine girebilir ve yapmanız gereken içsel dönüşümlere ayna tutan zor insanlarla karşılaşabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için oldukça kaba ve acımasız bir şekilde davranmanız mümkün. Böyle davranan, karşınızdaki de olabilir! Bu kişi size ya sesinizi çıkarmanız gerektiğini öğretecek ya da kendi bencilliğinize ayna tutacak.

10. Ev annenizi gösterdiğinden (bazı kaynaklarda baba) annenizle ilgili zorluklar ortaya çıkabilir. Geçmiş travmalar gündeme gelebilir ve tepki duyabilirsiniz. Öfkeyle yüzleşmek ve geçmiş yaraları iyileştirmek için adım atmak en iyisi. Öfkeli olabilir, bu dönemde size baskı yapan bir kişiye karşı gelebilirsiniz.

Satürn ve Plüton 2020 yılı başında elinize önemli bir güç geçeceğini gösteriyor. Bunu herkesin hayrına kullanın.

Jüpiter-Plüton kavuşumu (5 Nisan, 30 Kasım, 12 Kasım)

2020’de Jüpiter Oğlak’ta 3 kez Plüton ile birleşiyor ve kariyerinize ilerlemek ya da işinizi dönüştürmek için büyük bir şans getiriyor. İlk olarak Jüpiter 5 Nisan’da Plüton ile birleşecek, 30 Haziran’da bu 2 gezegen tekrar yan yana gelecek ancak ikisi de geri hareket ediyor olacak. 12 Kasım’da ise Jüpiter ve Plüton ikisi de ileri harekette iken son kez birleşecek.

Biri şans, büyüme ve genişlemeyi gösteren diğeri ise güç, dönüşüm ve yenilenme getiren bu iki gezegenin birleşimi ile kariyerinizde büyük gelişim ve değişim olabilir. Önemli bir terfi alabilir, güçlü bir pozisyona gelebilir ya da kariyerinizi değiştirmek için cesur adımlar atabilirsiniz. Sorumluluklarınız artabilir, kendinize ayıracak zaman pek kalmayacak.

2008’in sonunda Plüton Oğlak’a geçtikten sonra geliştirdiğiniz yetenekler ya da yaptığınız işlere dikkat edin. Jüpiter’in Oğlak’a geçmesiyle birlikte bu yetenekleri ortaya çıkarabilir ve kendinizi gösterebilirsiniz. Bu yıl iş hayatında önemli bir kişi size destek olabilir, ön plana çıkmanızı sağlayabilir. Jüpiter yüksek öğrenimi gösterdiğinden okula dönebilir ve eğitim alabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Eğer kendi işinizi yapıyorsanız, işinizi ön plana çıkarmaya, imajınıza dikkat edin ve diğer insanların sizi fark etmesi ve keşfetmesi için gerekenleri yapın. Reklam ve pazarlamaya yatırım yapmak işinizin büyümesini sağlayabilir.

Eğer zaten alanında başarılı ve tecrübeli biriyseniz, ödül alabilir, tanınabilir ve adınızı duyurabilirsiniz.

Bu yıl Satürn de Oğlak’ta olduğundan anne-babanızla ilişkiniz değişebilir, sorumluluklarınız fazla gelebilir ve anne babanızın sizden beklentilerini artık karşılamak istemeyebilirsiniz.

Zorlayıcı, sonuç odaklı aktivitelerle ilgilenebilir, ekstrem sporlara ya da yetenek ve odaklanma isteyen hobilere başlayabilirsiniz.

Satürn Kova’da: Sosyal Çevre ve Arkadaşlar

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda gruplar, sosyal çevre ve arkadaşlarla ilgili 11. Eve geçiyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak.

Sosyal hayatınız ve grup çalışmaları öne çıkacak, çevreniz genişleyecek. Ancak Satürn burada iken yüzeysel arkadaşlıklarla yetinmeyecek, az ama öz arkadaşlıklar kuracaksınız. Güçlü kişilerle bir araya gelebilir, değişim yaratmak için birlikte çalışabilirsiniz.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Bu dönemde çevrenizdeki kişilere, arkadaşlarınıza dikkat edin. Bu kişiler gerçekten sizin iyiliğinizi isteyen ve sizi destekleyen, size doğruları söyleyen kişiler mi? Yoksa sizi pohpohluyor ya da bir şekilde aşağı mı çekiyorlar? Satürn Kova’da iken geleceğinizin sorumluluğunu almalı ve sizi destekleyen, ulaşmak istediğiniz hedeflerle uyumlu gruplar içerisinde yer almalısınız.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

Oldukça yoğun ve iş odaklı bir yıl olan 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 28 Mayıs 2000’de Boğa’da birleşmişlerdi.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

Jüpiter ve Satürn yıldız haritanızda 11. Evden geçerken sosyal çevreniz, görüştüğünüz ve beraber takıldığınız kişiler, arkadaşlar önem kazanıyor. Jüpiter çevrenizi genişletmenizi isterken Satürn seçici olmanızı, hedeflerinize uygun olmayan ve sizi aşağı çeken kişilerden uzak durmanızı talep ediyor.

21 Aralık civarında arkadaşlarınıza karşı sorumluluklarınızı yerine getirmek ile kafanıza estiği gibi davranmak arasında kalabilirsiniz. 2021 yılında sosyal çevrenizde kendinizi ait hissedeceğiniz bir grup, dernek vb. ye girebilir, arkadaş çevrenizde daha etkili olabilir, diğer insanları organize edip bir araya gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

Hem Venüs hem de Mars 2020 yılında geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

Kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz ve karşınızdakileri ne kadar iyi dinliyorsunuz? 2020’de Venüs yıldız haritanızda sözel ifade ve iletişimle ilgili 3. Evde 4 ay kalacak ve bunları tekrar gözden geçireceksiniz. Venüs 3 Nisan’da İkizler burcuna geçiyor ve 7 Ağustos’a dek burada.

Venüs her 18 ayda bir geri gidiyor ve 13 Mayıs-25 Haziran arasında İkizler burcunda geri gidecek. Bu dönemde ilişkilerde problem yaşanabilir ve iletişime özen göstermek gerekebilir. Özellikle kardeşler, yakın çevrenizdeki insanlar ve komşularla ilişkilerde dikkatli olun.

3 Nisan-7 Ağustos arasında yakın çevrenizden biriyle romantik bir ilişki söz konusu olabilir fakat Venüs geri harekette iken (13 Mayıs-25 Haziran) beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir. Bu dönemde eski aşklar aklınıza gelebilir, eski sevgiliniz geri dönebilir ya da eski eşinizle karşılaşabilirsiniz.

Venüs İkizler’de iken hem sosyal hem de ikili ilişkilerde iletişime önem vermek ve karşınızdakileri dikkatle dinlemek gerek.

28 Haziran’da ise Koç burcunun yöneticisi Mars kendi burcuna geçiyor ve 7 Ocak 2021’e dek burada olacak. Yılın 2. yarısında projeler hızlanıyor, enerjiniz artıyor. Neyse ki, can sıkıntısındansa yoğun bir tempoda yaşamayı ve çalışmayı tercih ediyorsunuz.

Normalde Mars bir burçta yaklaşık 7 hafta kalıyor ancak 10 Eylül-14 Kasım arasında geri gittiğinden Koç’ta kalış süresi uzayacak ve 2020 yılının 2. yarısını Koç’ta geçirecek.

Eğer hayatınızda önemli değişiklikler yapmak istiyorsanız, Mars burada size ihtiyacınız olan cesareti verecek. Yeni şeylere başlayabilir, yeni bir yola girebilirsiniz. Ancak sevdiklerinizi kırmamaya dikkat edin. Koç Zodyak’ın en bağımsız burcu olduğundan, Mars burada aceleci ve fevri davranışlara, köprüleri atıp kendi yoluna gitmeye sebep olabilir.

10 Eylül’de Mars geri gitmeye başlayacak ve 14 Kasım’a dek daha güçsüz bir konumda olacak. Bazı projelerde frene basmanız gerekecek. Bu dönemde işler istediğiniz gibi gitmediğinde çabuk sinirlenebilirsiniz, canınız sıkılabilir. Ancak yavaşlamak ve ilerlemenizi değerlendirmek daha iyi. Bazı düzeltmeler yapabilir ve 14 Kasım’dan sonra daha hızlı ilerleyebilir, daha iyi karar alabilirsiniz.

Mars Koç burcundayken tarzınızı ve görünüşünüzü değiştirmek isteyebilirsiniz ancak 10 Eylül-14 Kasım arasında, Mars geri hareketteyken, büyük değişiklikler yapmayın, 14 Kasım sonrasını bekleyin.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar ev/aile ve iş hayatıyla ilgili değişimleri gündeme getiriyor. 2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha olacak. Çocuk sahibi olabilir, iş-özel hayat dengesini kurmaya çalışabilir, aile içi sorunlar ve dinamiklerle uğraşabilirsiniz.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Ailevi bir sorun sürpriz bir şekilde çözülebilir, geride kalabilir. Ya da uzun süredir görüşmediğiniz bazı aile üyeleriyle barışabilir, tekrar görüşmeye başlayabilirsiniz. Karmik Satürn ve Plüton Ay’la karşı karşıya olacak, aileyle ilgili karmik olaylar, geçmişten gelen konular gündeme gelebilir, kontrolünüz dışında bazı gelişmeler ve değişimler var. Geçmiş şartlanmalar, çocukluktan gelen anılar, travmalar açığa çıkıp çözülecek. Regresyon ya da aile dizimi gibi çalışmalardan fayda sağlayabilirsiniz. Aile köklerinizi keşfedebilir, çocuk sahibi olabilir, evinizde değişiklik yapabilir, taşınabilir ya da ev alabilirsiniz.

Yengeç’teki tutulmaların sonuncusu 21 Haziran’daki Güneş Tutulması. Ev ya da aileyle ilgili başlangıçlar, taşınmak, ev almak, evlenmek ya da çocuk sahibi olmak söz konusu olabilir.

5 Temmuz’da ise Oğlak’ta Ay Tutulması var. Bu tutulma kariyerinize geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getirecek. Yeni sorumluluklar, yeni bir iş, terfi ve bununla bağlantılı yer değişikliği gündeme gelebilir. İşle ilgili olumlu gelişmeler, ön plana çıkmak, tanınmak söz konusu olacak. Bu tutulma sizin için başarıyı gösterebilir ve istediğiniz pozisyona geçmenizi sağlayabilir.

İkizler/Yay Tutulmaları

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçiyor ve 4 Aralık 2021’e dek sizi iletişimle ilgili etkiliyor. Bu sene bu alanda 3 tutulma var, geleceğe dair vizyonunuz netleşiyor ve fikirlerinizi daha iyi ifade ediyorsunuz. Eğitim/seyahat gündeme geliyor, kendinizi geliştiriyorsunuz.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. Eğer hayatınız rutin ve sıkıcı bir hale geldiyse bu tutulma, yeni kapılar açabilir ve rutinin dışına çıkabilirsiniz. Yurtdışı seyahat ya da eğitim söz konusu olabilir.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. Yakın çevrenizle ilişkileriniz öne çıkıyor ya da kardeşlerle ilgili gelişmeler var. Okumak, yazmak, konuşmak, sosyal medyada ya da birebir görüşmelerde fikirlerinizi ifade etmek önem kazanıyor.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. Yurtdışına çıkabilir, seyahat edebilir, yeni bir eğitime ya da kursa başlayabilir, felsefe, din ya da yabancı kültürlerle ilgilenebilirsiniz. Bakış açınız genişleyecek, fikirlerinizi yaymak, öğrenmek ya da öğretmek söz konusu olacak.

Uranüs Boğa’da: Değerler Değişiyor

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

2018-19 yıllarında Uranüs Koç ve Boğa arasında gidip geldi ancak bu yıl temelli Boğa’ya, yıldız haritanızda maddi konular ve güvenlikle ilgili 2. Eve yerleşiyor.

Uranüs 2026 yılı Nisan ayına dek Boğa’da, değerlerinizi, para kazanma ve harcama şeklinizi değiştirecek.

Uranüs, para, gelir, maddi varlık ve kaynaklarla ilgili ani gelişmelere işaret ediyor. Bu yıllarda en büyük arzunuz özgürlüğünüzden ödün vermeden ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve kendinizi güvende hissedeceğiniz bir gelir elde etmek olabilir. Değerleriniz, para kazanma ve harcama şekliniz değişecek. Uzun saatler çalışmak ya da rutin işler yapmak size çekici gelmeyecek. Mevcut işinizde daha fazla özgürlük isteyeceksiniz. Uranüs teknolojiyi de gösteriyor, internet üzerinden -online- iş yapmaya ya da işinizde teknolojiyi daha fazla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Değişim, yenilik ve özgürlük gezegeni Uranüs değişime en çok direnen burç Boğa’da rahat değildir, bu burçta düşüşte kabul edilir. Hayatınızda iş, para ve özgürlük dengesini kurmak biraz zaman alabilir ve maddi olarak iniş-çıkış yaşayabilirsiniz. Para ile ilgili risk alırken dikkatli olun, tasarruf yapın, kenarda mutlaka bir miktar para bulundurun. 2018-20 arasında Satürn de yıldız haritanızda kariyer alanından geçiyor, iş, para ve kariyerle ilgili tedbirli olmakta fayda var. Sabırlı olun, değişim için acele etmeyin.

Uranüs değer verdiğiniz şeylerin ve finansal konulara yaklaşımınızın değişeceğini gösteriyor. Yeni gelir kaynaklarının ortaya çıkması mümkün. Belki de paranın değerinin farkında değilsiniz ve bu konuda bilinçsiz davranıyorsunuz. Ya da maddiyata gereğinden fazla önem veriyorsunuz ve bu da ufkunuzu daraltıyor, seçeneklerinizi kısıtlıyor. Her iki durumda da paraya bakış açınız değişecek. Daha az eşya ve daha az sorumluluğun olduğu bir hayat da keyifli olabilir. Belki de zaman akıp giderken araba taksitlerini ödemek için çalışmanın anlamını sorgulayacak ve tüketim alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Eğer öz değerinizi sahip olduklarınıza endeksliyorsanız, Uranüs bunu sorgulamanıza neden olacak.