2020’de Boğa Burcu ve yükselen Boğa

Uranüs Boğa’da: Kendime Yeni Bir Ben Lazım

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

2018-19 yıllarında Uranüs Koç ve Boğa arasında gelip gitti ancak bu yıl temelli (2026’ya dek) burcunuz Boğa’ya yerleşiyor.

15 Mayıs 2018’den beri yani Uranüs burcunuza geçtiğinden beri, hayatınız bir miktar kaos ve değişim sürecinde… Uranüs herhangi bir burcu 84 yılda bir ziyaret ediyor ve en son 1934-41 yılları arasında Boğa burcundaydı, yani bu hayatınız boyunca sadece bir kere yaşayacağınız bir transit. 2026 yılına dek hayatınızın birçok alanında, iş, kariyer, ilişkiler ve dış görünüşünüzde önemli değişiklikler yapacaksınız.

Özgürlük sizin için önem kazanıyor, eski kalıp ve kısıtlamalardan kurtuluyorsunuz. Beklenmedik tavırlarla çevrenizi şaşırtabilir, ani çıkışlar yapabilirsiniz. Kendinizi özgürce ifade etmeye ve risk almaya yatkınsınız. Muhtemelen dış görünüşünüzü yeniliyor ve tarzınızı değiştiriyorsunuz. Bu, Uranüs Yükselen derecenizin üzerinden geçerken daha belirgin olacaktır. Yenilik ve değişim heyecan veriyor, hiç olmadığı kadar özgür hissediyorsunuz.

Özgürleşecek, gerçekten ne istiyorsanız, neye inanıyorsanız, nasıl yaşamak istiyorsanız, bu yönde adım atacaksınız. Bu inişli çıkışlı olsa da heyecan verici ve canlandırıcı bir süreç olacak.

Değişim, yenilik ve özgürlük gezegeni Uranüs Boğa’yı pek sevmez, güven ve konfor arayan, rahatına düşkün ve değişimden hazzetmeyen Boğa’yla uyuşmaz, burada kendisini tam olarak ortaya koyamaz.

Bu yıllarda “Hayat, siz plan yaparken başınıza gelenlerdir.” sözünü sık sık hatırlayabilirsiniz, plan, düşünce ve tavırlarınız beklenmedik şekilde değişebilir. Uranüs burcunuzdayken size yeni yollara girmeniz ve yeni şeyler denemeniz için cesaret verecek. Garantici, tedbirli, mevcut durumu korumaya önem veren ve risk almayı pek sevmeyen bir burç olsanız da hayatınızda değişim enerjisine yer açmanız gerekiyor.

Jüpiter Oğlak’ta: Yeni Ufuklar

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

Jüpiter 2 Aralık 2019’da yıldız haritanızda eğitim, seyahat ve yurtdışı ile ilgili 9. Eve geçiyor. Bu önemli bir transit, zira Satürn ve Plüton da burada ilerliyor. Satürn 2018-20, Plüton ise 2008-23 arasında Oğlak burcunda 9. Evinizde. Son yıllarda hayata bakış açınızı değiştiren birçok olayla karşılaştınız. Görüşlerinizin derinden değiştiği bir süreçten geçiyorsunuz. 2020 yılı bu sürecin tepe noktasını işaret ediyor. Hayat felsefeniz, inançlarınız ve idealleriniz yerli yerine oturuyor. Uzun süredir hiç bu kadar kendinden emin olmamıştınız. Fikirlerinizi gözden geçirdiniz, hatalı ya da eksik noktaları düzelttiniz ve 2020 yılında dünyayı olduğunuz gibi değil, olduğu gibi görmeye başlıyorsunuz. Bu da daha doğru kararlar vermenize ve adımlar atmanıza neden olacak. Bu süreci 26 Aralık 2019’da Oğlak burcundaki Güneş Tutulması da destekliyor.

2020 fikirlerinizi ifade etmek, düşüncelerinizi yaymak ve öğretmek için mükemmel bir yıl. Seminer, eğitim, sosyal medya, youtube vb. araçlarla bildiklerinizi aktarmanın tam sırası.

Girişimcilik ve kendi işini kurmak isteyenler için de güzel, harekete geçebilir, risk alabilir ve yeni bir maceraya atılabilirsiniz. Üniversiteye dönmek, yüksek lisans ve doktora yapmak için de uygun. 2020 yılında akademik alanda başarılı sonuçlar elde edecek ve kendinizi geliştirebileceğiniz eğitimlere katılacaksınız.

Sizden farklı kültüre, geçmişe, altyapıya sahip insanlarla bir araya gelecek, belki de yabancı bir dil öğrenmeye başlayacaksınız. Yurtdışına seyahat edebilir, iş ya da özel hayatınız dolayısıyla yabancılarla temas kurabilirsiniz.

Öğretmek ya da yazmakla uğraşıyorsanız, daha üretken olacaksınız. Yazdıklarınızı yayınlayabilirsiniz. Felsefe ya da dinle ilgilenmeniz olası. Davalar lehinize sonuçlanabilir, yasal problemler çözülebilir. Hayata bakış açınız genişliyor, önyargılardan kurtuluyorsunuz. Bildiğinizden çok başka hayatların var olduğunu görüyor ve hayatın akışına güven duyuyorsunuz.

Jüpiter en son 18 Aralık 2007-5 Ocak 2009 arasında Oğlak’taydı. Bu tarihlerde yaşadıklarınızı gözden geçirin, 2020’de aynı temalarla karşılaşabilirsiniz.

Satürn Oğlak’ta: Görüşler, Gerçekler, İdealler

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

Yükselen Boğalar için Satürn 2018-20 arasında, eğitim, seyahat ve ideallerle ilgili 9. Evden geçiyor. Kendinizi geliştirmeniz, bilgi ve deneyiminizi artırmanız ve düşüncelerinizi sağlam bir temele oturtmanız gerekiyor. Yavaş ama emin adımlarla ilerleyecek, iyi hesaplanmış riskler alarak düşüncelerinizi gerçeğe dönüştüreceksiniz. Bu nispeten daha kolay bir transit, (eğer Satürn Oğlak’ta yıldız haritanızla çok sayıda ters açı yapıyor ise durum değişebilir) kendinizi geliştirecek ve daha rahat ilerleme kaydedeceksiniz.

2020 yılında özgürlük ve macera duygusu ile sorumlulukları ve yapmanız gerekenleri dengelemeniz gerekiyor. Son 2 yılda Satürn Oğlak’taydı ve muhtemelen idealleriniz, görüş ve inançlarınız test edildi. Belki biraz karamsarlığa kapıldınız. 2020 hayalleriniz ve idealleriniz doğrultusunda adım atmak için önemli bir yıl olabilir.

Üniversiteye dönebilir, akademik çalışmalar yapabilir, eğitim alabilirsiniz. Ya da siz eğitim vermeye, öğrendiklerinizi aktarmaya başlayacaksınız. Yazabilir, sosyal medya vb. den yazdıklarınızı paylaşabilirsiniz. İş için seyahat edebilirsiniz ya da işiniz dolayısıyla başka bir şehre/ülkeye taşınmanız gerekebilir. Uzun seyahatlere çıkabilir, yasal meselelerle uğraşabilirsiniz.

Din, felsefe ya da ruhsal konular ilginizi çekiyor ancak somut sonuçlara daha çok önem veriyorsunuz. Gerçekçisiniz ve sorunlara pratik çözümler bulmak istiyorsunuz. İdeal, inanç ve motivasyonlarınızı gözden geçirin. Farklı görüşlere açık olun. Hayatın akışına güvenmeyi öğreniyor ve vizyonunuzu yeniden oluşturuyorsunuz.

Felsefe ile ilgilenebilir, yaşadıklarınıza daha geniş bir açıdan bakmaya başlayabilirsiniz.

Satürn-Plüton kavuşumu (12 Ocak 2020)

Aralık 2019 – Şubat 2020

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, bir süredir hayata ilişkin görüşlerinizin değiştiğini hatta zaman zaman sarsıldığını gösteriyor. Hayatla ilgili anlayışınız derinleşiyor. Yaşama ilişkin temel görüşlerinizin yüzeysel ya da geçersiz olduğunu fark edebilir, yeni inanç ve görüşler benimseyebilirsiniz.

2020 yılında bir takım dini, felsefi ya da spritüel çalışmaları takip edebilirsiniz. 26 Aralık 2019’da Oğlak burcundaki Güneş Tutulması ile birlikte kişisel gelişiminizde önemli bir değişim ve farkındalık noktasına ulaştınız, anlayışınız netleşiyor. 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve inançlarınız, fikirleriniz somutlaşacak. Bunun sonucunda hayatınızda faklı seçimler yapmanız ve yön değiştirmeniz mümkün.

Satürn Kova’da: İş, Kariyer, Başarı

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda iş, kariyer ve hedeflerle ilgili 10. Eve geçiyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Satürn Kova’da, kariyerinizde, işinizde, mesleğinizde çabalarınızın karşılığını alacağınız ve sonuçlarını göreceğiniz bir dönemi gösteriyor. Sorumluluklarınız ve toplumsal imajınız önem kazanıyor. Eğer sizin için doğru olan bir yolda ilerlemiş ve gereken çabayı sarf etmişseniz, çalışmanızın ödülünü alacaksınız. İşinizde yükselebilir, terfi edebilir, önemli bir pozisyona gelebilir, tanınabilirsiniz. Büyük ihtimalle, sorumluluklarınız artacak ve çok çalışmanız gerekecek. İşinizle ilgili sorumluluklar sizi zorlayabilir. İç dünyanızı, evinizi, ailenizi ihmal edebilirsiniz.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

Hayata bakışınızın netleştiği 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 28 Mayıs 2000’de Boğa’da birleşmişlerdi.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

Jüpiter ve Satürn yıldız haritanızda 10. Evden geçerken iş dolayısıyla seyahat edebilir ya da uluslararası bir firmada işe girebilirsiniz. Jüpiter yüksek öğrenimi gösterdiğinden, yeni bir eğitime başlayabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. 2021’de hem Jüpiter hem de Satürn iş ve kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmek için sizi destekliyor.

Uzun zamandır süregelen çabalarınızın sonuçlarını almaya başlıyor, işinizde istediğiniz noktaya geliyorsunuz. Üstlerinizin dikkatini çekebilir ve terfi edebilirsiniz. Kariyeriniz/işinizle ilgili gelişmeler işinizde daha mutlu olmanızı ve özgür hissetmenizi sağlayacak. İyi bir iş teklifi alabilir, alanınızda tanınabilir, ödül alabilirsiniz.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

Hem Venüs hem de Mars 2020 yılında geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

Venüs 3 Nisan’da İkizler burcuna geçiyor, 13 Mayıs – 25 Haziran arasında geri gidecek ve 7 Ağustos’a dek İkizler’de olacak. Venüs normalde bir burcu yaklaşık 25 günde geçiyor, ancak geri hareketi nedeniyle 2020 yılında 4 ay kadar İkizler burcunda.

Venüs Boğa burcunun yönetici gezegeni olduğundan Venüs’ün geri hareketi sizi diğer burçlardan daha çok etkiliyor. 13 Mayıs – 25 Haziran arasında kendinize dikkat edin, sağlığınıza özen gösterin.

İkizler burcu yıldız haritanızda 5 duyuyu gösteren 2. Evde yer alıyor, kendinizi iyi hissedeceğiniz aktivitelere zaman ayırın, sevdiğiniz müzikleri dinleyin, güzel yemekler yapın, sevdiklerinizle bir araya gelin ve hayattan tat almak için fırsat yaratın. 13 Mayıs’a dek kendinizi şımartın, zira 13 Mayıs-25 Haziran arasında buna ihtiyacınız olacak.

Venüs geri harekete geçtiğinde terkedilme korkusu, mantıksız endişeler ve değersizlik duygusu ortaya çıkabilir. Bu nedenle partnerinizin üstüne düşebilir ve onu kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. İnatçı ve yargılayıcı olmaktan kaçının, ilişkinizde huzur kalmayabilir. Karşınızdakini iyi dinleyin ve hisleriniz için onu suçlamadan önce bu hislerin geçmişle bağlantılı olup olmadığına bakın.

Finansal durumunuza da dikkat etmeniz gerekiyor. Bütçe yapın, tutumlu olun ve harcamalarınıza dikkat edin, zira parayla ilgili gecikmeler olabilir.

Venüs düzeldikten hemen sonra Mars, Koç’a yıldız haritanızda bitişler ve bilinçaltı ile ilgili 12. Eve geçecek. Mars, 10 Eylül – 14 Kasım arasında geri gidiyor, geçmişten gelen öfke ve kızgınlıklar su yüzüne çıkabilir. Öfkenizi içe atmayın ancak duygularınızı boşaltmak için sağlıklı yollar bulmanız gerek. Kendi başınıza uzun yürüyüşlere çıkmak hem duygularınızı hem de düşüncelerinizi yola sokmaya yardım edecek. Koşu, yoga, karate, vb. iyi gelebilir.

Mars, 28 Haziran 2020 – 7 Ocak 2021 arasında 6 ay kadar Koç burcunda geçirecek, yani yılın 2. yarısında Koç’ta olacak. Bu dönemde kendinizi geçmişi düşünürken, gözden geçirirken bulabilir, bundan sonra ne yapmanız gerektiğine karar vermeye çalışabilirsiniz. Hayatınızdan bazı şeyleri çıkaracak, bazı şeyleri geride bırakacak ve bir sayfayı kapatacaksınız. Bu nedenle üzülmek, yas tutmak ya da daha duygusal olmak ve hüzne kapılmak söz konusu olabilir.

Mars geri giderken, bilinçaltı duygu ve düşünceler açığa çıkacak, yalnız kalmaya ihtiyaç duyabilir, bilinçaltına yönelik çalışmalardan, psikoterapiden fayda sağlayabilirsiniz. Kendinizi sabote ettiğiniz noktaları fark edip geride bırakacak, yenileneceksiniz.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar yakın çevre ve iletişimle ilgili değişimleri gündeme getiriyor. 2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha olacak.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Yakın çevrenizdeki kişilerle ilgili düşünceleriniz netleşecek, kim dost kim düşman belli olacak. Karmik Satürn ve Plüton Ay’la karşı karşıya, komşularla ilgili gelişmeler, eşinizin ailesiyle ilgili zorluklar olabilir. Yazı ya da sosyal medya ile ilgili projeler gündeme gelebilir, hobi olarak başladığınız işler önem kazanabilir.

21 Haziran’da Yengeç burcunda Güneş Tutulması var. Yakın çevrenizle ilgili gelişmeler, seyahatler, kardeş, komşu ya da akrabalarla ilgili olaylar gündeme geliyor. Yeni bir eğitime ya da kursa başlayabilir ya da kendiniz eğitim/seminer verebilirsiniz.

5 Temmuz’da ise Oğlak’ta Ay Tutulması var. Bu tutulma hayatınıza geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getirecek. Kısa süreliğine de olsa farklı bir şehre, ülkeye gitmek ya da yerleşmek söz konusu olabilir. Akademik bir çalışmaya ya da eğitime başlayabilirsiniz. Gelecek planlarınızı şekillendirecek, ideallerinizi ve vizyonunuzu netleştireceksiniz. Yasal meseleler çözülüyor.

İkizler/Yay Tutulmaları

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçiyor ve 4 Aralık 2021’e dek sizi para ile ilgili olarak etkiliyor. Bu sene bu alanda 3 tutulma var, finansal konulara yaklaşımınız değişecek, işle ilgili değişimler olabilir, bazı gelirlerden vazgeçebilirsiniz ve yeni gelir kaynakları ortaya çıkabilir.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. Bonus, tazminat, miras gibi yüklü bir ödeme alabilirsiniz ancak uğraşmanız gereken bürokratik işlemler, vergi vb. konular var. Yakın ilişkilerde gerginlik ya da maddi anlaşmazlıklar yaşanabilir, sırlar ortaya çıkıyor.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. Yeni bir iş teklifi, terfi ya da gelir artışı gündeme geliyor. Yetenekleriniz takdir ediliyor, kendi değerinizi fark ediyorsunuz.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. İçsel anlamda güçlü bir değişim ve yenilenme yaşayacaksınız. Finansal açıdan olumlu gelişmeler, ortaklık, yatırım ya da yüklü bir ödeme söz konusu. Yakın ilişkilerde önemli bir karar, evlilik, nişan ya da hamilelik gündeme gelebilir.