2020’de Başak Burcu ve yükselen Başak

Jüpiter Oğlak’ta: Yaratıcılık ve Romantizm

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

Jüpiter 2 Aralık 2019’da ev, aile ve iç dünyanızla ilgili 4. Evden çıktı, kabuğunuza çekildiğiniz ve duygusal olarak iyileştiğiniz bir yıldan sonra kendinizi daha fazla ifade edip daha çok eğleneceğiniz, hayatın tadını çıkaracağınız bir dönem başlıyor. Jüpiter aşk, eğlence, hobi ve keyiflerle ilgili 5. Eve giriyor.

Aşk, romantizm, eğlence ve çocuklardan yana oldukça şanslısınız. Yaratıcılığınız ortaya çıkıyor, kendinizi daha açık ve özgürce ifade ediyorsunuz. Sosyal hayatınız canlanıyor, daha fazla dışarı çıkıyor, eğleniyorsunuz. Neşeli ve keyiflisiniz.

26 Aralık 2019’da ise Oğlak’ta Güneş Tutulması var. 2020 yılı başında kalbinizi ilgilendiren meselelerle ilgili bir dönüm noktasına geliyorsunuz. Bu ev yaratıcı çalışmaları ve çocuk sahibi olmayı da gösteriyor. Çocuk sahibi olabilir ya da üzerinde çalıştığınız bir projeyi tamamlamayabilirsiniz. Kendinizi güçlü bir şekilde ifade edip ortaya koyacağınız ve dikkat çekeceğiniz yaratıcı bir döneme giriyorsunuz. Eğer yalnızsanız, güçlü bir aşk, ciddi bir ilişki gündeme gelecek.

5. ev tiyatro, sahne, sanat ve oyunculuk ile de ilgili. Eğer bu alanlardan birinde çalışıyorsanız, 2020 sizin yılınız olabilir. Başarı, güç, hatta ün kapınızda… Yetenekleriniz ve çalışmalarınız beklemediğiniz bir ilgiyle karşılaşacak.

Satürn Oğlak’ta: Yaratıcılığınız Ortaya Çıkıyor

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

Hayatımızda kurduğumuz yapılar ve olgunlaşma ile ilgili Satürn yıldız haritanızda aşk, yaratıcılık ve kendini ifade ile ilgili 5. Evde 3. yıla giriyor. Satürn burada iken aşırı tepkiler vermek, dram yaratmak ya da şikâyet etmek yerine duygusal enerjinizi yaratıcı yönlere kanalize etmeyi ve yapıcı şekilde ifade etmeyi öğreniyorsunuz.

Bu ev aşk ve çocuk sahibi olmakla da ilgili. Son 2 yılda muhtemelen sizden daha olgun, otorite konumunda ya da yaşça büyük birine aşık oldunuz. Ya da eğer bir birlikteliğiniz varsa, birtakım sorunlarla, ayrılıkla, birlikte olmanızı engelleyen durumlarla karşılaştınız. Uzun süreli birlikteliklerde aşkın test edildiği bir dönemden geçiyorsunuz. İlişkinize özen göstermeniz ve sorunları çözmek için sorumluluk almanız gerek.

Eğer sanatçı ya da oyuncuysanız, yeteneklerinizi geliştirecek, yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak, alanınızda tanınacak ve başarılı olacaksınız. Ancak hızlı sonuçlar beklemeyin, yavaş ama emin adımlarla ilerleyin.

2018-20 arasında hobilerinizle ciddi şekilde ilgilenebilir, belki bir hobinizi işe dönüştürebilirsiniz. Sanatsal yetenekleriniz ortaya çıkabilir, dikkat çekebilir.

Satürn otorite ve korku ile ilgili olduğundan kendini ifade etmekle ilgili korkuları, geçmişle belki de babayla ilgili problemleri aşabilirsiniz.

Satürn burada çocuk sahibi olmayı ve çocuklarla ilgili sorumlulukları da gösteriyor. Son 2 yılda bazı yükselen Başaklar için çocuk sahibi olmayı ertelemek ya da bu anlamda bazı sorunlar yaşamak söz konusu olabilir. Çocuğunuz varsa eğer, onunla daha fazla ilgilenmeniz, dikkatli, disiplinli ve organize olmanız gerekti.

2020 yılında bu sorunlar çözülecek ve çocuklarla ilişkiniz yoluna girecek, çok daha iyi anlaşacaksınız.

Satürn-Plüton kavuşumu: Gitmek mi zor yoksa kalmak mı? (12 Ocak 2020)

Aralık 2019 – Şubat 2020

Plüton 2008-24 yılları arasında Oğlak burcunda ilerliyor, son 10 yıldır kendinizi ifade etme şekliniz ve aşka yaklaşımınız derinden değişiyor. Tutkularınız canlanıyor. Plüton iç dünyanızda olan biteni ister istemez dışarı vurduğunuzu gösteriyor. 2018’de Satürn’ün de buraya geçmesiyle birlikte yaratıcılığınız ortaya çıkıyor, kendinizi sınırladığınız noktaları fark ediyorsunuz ve özgüveniniz artıyor. Diğer insanların sizi onaylamasını beklemeden kendinizi sevmeyi, olduğunuz gibi ifade etmeyi ve kendinizle gurur duymayı öğreniyorsunuz.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu nadir kavuşumla (bir önceki 1982’deydi) aşk hayatınızda ve kendinizi ifade şeklinizde büyük değişimler olacak. 26 Aralık’taki Güneş Tutulması bu değişimleri tetikleyecek. Hem sizi hem de hayatınızı dönüştüren bir aşk gündeme gelebilir. Eğer bir süredir çocuk sahibi olmakla ilgili gecikme yaşıyorsanız, 2020 yılının gelmesiyle birlikte güzel haberler alabilirsiniz. Yaratıcı çalışmalarınız birçok kişinin ilgisini çekebilir, bir anda hiç beklemediğiniz kadar popüler olabilirsiniz.

Bu aylarda aşkta duygularınız çok önemli olacak. Eğer ilişki size zarar veriyorsa ve ne kadar çaba gösterirseniz gösterin düzelmiyorsa, ayrılık kararı alabilirsiniz. 2 gezegen de (Satürn, Plüton) karma ile ilgili olduğundan, ortaya çıkan olayların kadersel olduğundan bahsedebiliriz.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

2020 yılında hem Venüs hem de Mars geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

2020 yılında Venüs, 3 Nisan-7 Ağustos arasında 4 ay boyunca İkizler burcunda, yıldız haritanızda iş ve kariyerle ilgili 10. Evde olacak.

İş hayatında dikkat çekecek, popüler olacak, iyi ilişkiler kuracaksınız. Üstleriniz sizi destekleyecek, toplumda ya da kariyerde bir şekilde ön plana çıkacaksınız. İşle bağlantılı olarak yeni insanlarla tanışabilir, yeni bağlantılar kurabilirsiniz. Diğer insanlar üzerinde iyi bir izlenim oluşturuyorsunuz. Eğer iş değiştirmek istiyorsanız, görüştüğünüz kişileri etkileyebilirsiniz.

Ancak Venüs 13 Mayıs – 25 Haziran arasında geri gidiyor, ilişkileri gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu dönemde eski sevgililer, eski aşklar gündeme gelebilir. Yeni bir ilişkiye başlamak pek iyi değil, beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir.

Venüs geri giderken eski iş arkadaşlarıyla karşılaşabilir veya tekrar bir araya gelebilirsiniz. Bu dönemde iş ortamında ilişkilere dikkat edin. Müşteriler, üstlerle iyi ilişkiler kurun, diplomatik olun. Eğer iş değiştirmek istiyorsanız, eski iş arkadaşlarınız ya da yöneticilerinizle bağlantıya geçmek iyi fikir.

2020 yılında finansal konular da gündeminizde olacak, zira Mars yılın 2. yarısında Koç burcuna yıldız haritanızda 8. Eve geçiyor. Mars normalde bir burcu 2 ayda geçiyor ancak 2 yılda bir geri hareket ediyor ve bir burçta normalden daha uzun süre kalıyor. Mars 28 Haziran 2020-7 Ocak 2021 arasında (6 ay) Koç’ta olacak, 10 Eylül-14 Kasım arasında geri gidecek.

Bu dönemde ortak finansal konular, kredi, borç, alacak, miras, vergi ya da sigorta işleri ile ilgilenmeniz gerekiyor. Ortak harcamalar artabilir, parayla ilgili tartışmalar yaşanabilir. Ya da mal paylaşımı, miras paylaşımı, ayrılık, boşanma vb. gündeme gelecek.

İlişkilerde yoğun duygular ve tutkular ortaya çıkıyor ancak acele etmekten kaçının, partnerinizi ya da kendinizi bir karara zorlamayın.

10 Eylül – 14 Kasım arasında, Mars geri giderken, işler biraz sürüncemeye girebilir. Alacaklar gecikebilir, ödemelerde aksamalar yaşanabilir. Gizli konular, sevdiğiniz biriyle ilgili sırlar ortaya çıkabilir. Hızlı başlayan bir ilişki yavaşlayacak, biraz durup düşünmek ve olan biteni değerlendirmek iyi olacak. Öfke, kıskançlık gibi yoğun duygular hissedebilirsiniz, destek alın.

Satürn Kova’da: Çalışmak, Düzen, Rutin

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda iş hayatı, günlük rutinler ve sağlıkla ilgili 6. Eve geçiyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Satürn burada, iş ortamınız, görevler ve sağlığınızla ilgili konuları sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor. İş yerinde sorumluluklarınız artacak gibi görünüyor.

Zor ya da sıkıcı bir iş ya da iş ortamı, işten bunalmak, çok çalışmak ya da işle ilgili endişeler söz konusu olabilir. İşteki performansınızla ilgili baskı hissedebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla işbirliği yapmanız önemli. Günlük hayatınızda artan sorumluluklar, yapılması gereken işler var. Gününüzü iyi planlamanız ve zamanınızı iyi kullanmanız gerekiyor.

İş hayatında artan sorumluluklar ve yaptığınız çalışmalar yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlayacak. Daha üretken, planlı ve düzenli olmayı öğreneceksiniz.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve egzersiz yapmaya başlamak için de iyi bir dönemdesiniz. Sağlığınıza özen gösterin, dinlenmeye zaman ayırın ve kontrollerinizi aksatmayın.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

Yaratıcılığınızı ortaya çıkardığınız 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 28 Mayıs 2000’de Boğa’da birleşmişlerdi.

Jüpiter-Satürn kavuşumu yıldız haritanızda iş hayatı ve sağlıkla ilgili 6. Evde gerçekleşiyor. Sağlık ve fitness konuları her zamankinden çok ilginizi çekecek ve çalışma-dinlenme dengesini kurmaya çalışacaksınız.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

2021’de sağlığınızla ilgilenecek, sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya başlayacaksınız.

İşle ilgili eksikleri, günlük rutininizle ilgili verimsizlikleri fark edip düzeltebilirsiniz.

İşyerinde daha sistemli ve düzenli olacaksınız. İşleri daha iyi planlıyor, detayları daha çok fark ediyorsunuz. Geliriniz artabilir, yeni iş fırsatları karşınıza çıkabilir. Mesleki hedeflerinize ulaşmak için dikkatli, düzenli, planlı bir şekilde çalışabilir, pratik olabilirsiniz.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları: Kalbinin Sesini Dinle

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar sizi aşk, çocuklar, kendini ifade, yaratıcı çalışmalar ve sosyal hayatla ilgili olarak etkiliyor. Aşk ya da çocuklarla ilgili değişimler var. Kendinizi güçlü bir şekilde ifade etmeye ve ortaya koymaya başlıyorsunuz. Arkadaşlar, gruplar ve geleceğe yönelik hedefler önem kazanıyor. 2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha var.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Tutulma 12. Evde Satürn ve Plüton’un karşısında, bir arkadaşınız ya da ait olduğunuz bir grup veya dernekle ilgili sorunlar çıkabilir. Bu kişiyle ya da grupla/dernekle bağınızı koparmaya karar verebilirsiniz. Gelecek planlarınızda radikal değişiklikler olabilir, önümüzdeki yıllar için vizyonunuzu tamamen değiştirebilirsiniz.

21 Haziran’da Yengeç burcunda Güneş Tutulması var. Gelecekle ilgili planlarınız netleşiyor. Arkadaşlardan destek görecek, yeni gruplara katılacaksınız. Sosyal hayatınız hareketleniyor, yeni arkadaşlıklar kuruluyor. Grup içinde öne çıkıyorsunuz.

5 Temmuz’da ise Oğlak burcunda Ay Tutulması var. Yıldız haritanızda aşk, çocuklar ve yaratıcı çalışmalarla ilgili 5. Evde. Bu tutulma hayatınıza geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getiriyor. Eğer sanatla uğraşıyorsanız, başarılı olacak, dikkat çekeceksiniz. Ön planda olduğunuz bir dönem, gözler üzerinizde. Bir ilişki ciddiye binebilir ve nişanlanmaya ya da birlikte yaşamaya karar verebilirsiniz. Eğer evliyseniz, çocuk isteyebilir ya da hamile kalabilirsiniz.

İkizler/Yay Tutulmaları

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçiyor ve 4 Aralık 2021’e dek sizi iş hayatı, kariyer ve ev, aileyle ilgili etkiliyor. Önümüzdeki yıl hayatınızda hem iş hem de evle ilgili değişimler var.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. Taşınabilir, evinizde değişiklik ya da tadilat yapabilirsiniz. Hızlı karar verip harekete geçeceksiniz. Ev ya da arsa satın almanız mümkün ancak karar vermeden önce iyice inceleyin. Yanılmanız ya da yanlış bilgi almanız olası. Evlenmek, çocuk sahibi olmak ya da anne-babanızla ilgilenmenizi gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Aile içerisinde ufak bir kriz çıkabilir.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. İş hayatıyla ilgili önemli gelişmeler var. Terfi edebilir ya da başka bir işe veya sektöre geçebilirsiniz. Üstlerinizden biri işten ayrılabilir, çalıştığınız yerde değişimler olabilir.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. Partnerinizle birlikte yaşamaya başlayabilir, evlenebilir, taşınabilir, şehir/ülke değiştirebilir ya da istediğiniz evi satın alabilirsiniz. Ev ve aileyle ilgili olumlu gelişmeler var. Kendinizi güvende hissedeceğiniz bir temel oluşturacaksınız.

Uranüs Boğa’da: Maceraya Hazır Mısın?

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

2018-19 yıllarında Uranüs Koç ve Boğa arasında gidip geldi ancak bu yıl temelli Boğa’ya, yıldız haritanızda özgürlük ve ilerleme ile ilgili 9. Eve yerleşiyor. Risk alabilir, maceraya atılabilir, karşınıza çıkan ani ve beklenmedik değişikliklere uyum sağlamak zorunda kalabilirsiniz. Eğer hayatınız durağanlaştıysa ve bir süredir yerinizde sayıyorsanız, bu durumu değiştirmek için özgür adımlar atacaksınız.

Uranüs 2026 yılı Nisan ayına dek burada olacak. Sizi şaşırtan ve hayatın farklı yüzlerini görmenize sebep olan olaylar, yurtdışı, seyahat ya da eğitim fırsatları ile karşılaşabilirsiniz. Uranüs herhangi bir burcu 84 yılda bir ziyaret ettiğinden bu hayatınızda sadece bir kere yaşayacağınız bir transit.

Bol bol seyahat edebilir, daha önce hiç gitmediğiniz yerlere gidebilir, hatta farklı bir şehre ya da ülkeye taşınabilirsiniz. Airbnb vb. seçeneklerle birçok ülkeyi gezebilirsiniz. Değişken bir burç olduğunuzdan adaptasyonunuz yüksek, eğer akışa uyarsanız yeni yerlerde heyecan verici deneyimler yaşayabilirsiniz. Sizden çok farklı insanlarla, daha önce var olduğunu bilmediğiniz hayatlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun sonucunda hayata bakış açınız, görüş ve inançlarınız değişecek.

Uranüs, görüşlerinizi değiştiren ani olaylarla karşılaşacağınızı gösteriyor. Astroloji, teknoloji ve bilimsel konularla ilgilenecek, yabancı kültürler, seyahatler, akademik çalışmalar, felsefe ve eğitim aracılığıyla yeni şeyler öğreneceksiniz. Bu sayede bakış açınız genişleyecek ve daha açık fikirli olacaksınız. Değişime uyum sağlıyor ve kendinizi özgür hissediyorsunuz. Yeni insanlar ve deneyimler büyümenize ve gelişmenize sebep oluyor. Geçmişi geride bırakıyor, anı yaşıyor, kendinizin ve hayatın farklı yönlerini keşfediyorsunuz. Daha cesur, yaratıcı ve özgün olabilirsiniz.

9. ev eğitimle ilgili olduğundan meraklı ve öğrenmeye açık olarak, farklı konularla ilgilenecek, çeşitli kurslara, eğitimlere ya da akademik çalışmalara katılacaksınız. Birçok farklı alana ilgi duyabilir ancak ilginizi kısa sürede kaybedebilirsiniz çünkü başka konular sizi cezp etmeye başlayabilir. Uranüs teknolojiyi gösteriyor, online eğitimler ilginizi çekebilir. Eğer öğretmen ya da eğitmenseniz online eğitim vermeye başlayabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Yazdıklarınızı yayınlayabilir, medyada daha çok yer alabilirsiniz.

9. ev hukuk, felsefe ve dinle ilgili olduğundan Uranüs buradan geçerken inanç ve görüşleriniz değişebilir, hukuki meselelerle ilgili olarak dikkatli olmanız gerekebilir.