2020’de Balık Burcu ve yükselen Balık

Jüpiter Oğlak’ta: Yeni Umutlar, Arkadaşlıklar

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

2 Aralık 2019’da iyimser Jüpiter, yıldız haritanızda arkadaşlar ve gruplarla ilgili 11. Eve girdi. Çok çalıştığınız yoğun bir yıldan sonra yeni insanlarla bir araya gelmek ve çevrenizi genişletmek önem kazanıyor. Bir süredir Satürn ve Plüton da burada ilerliyor ve sosyal çevreniz değişiyor, büyük ihtimal birçok kişi hayatınızdan çıktı ve yeni insanlar girdi, arkadaşlıklarda sınırları yeniden çizmeniz ve bazı kişilerden uzaklaşmanız gerekti. Jüpiter’in Oğlak’a geçmesiyle birlikte arkadaş listenizde son bir güncelleme yapmanız gerekecek. Artık pek de ortak noktanız kalmayan kişilerle görüşmekten vazgeçeceksiniz. Ancak yeni, farklı ve size farklı kapılar açabilecek kişiler de hayatınıza girecek.

Sorumluluklarınız hafifliyor ve sosyal hayatınız canlanıyor. Hayata ilişkin idealler, umutlar, geleceğe dair planlar, arkadaşlar, gruplar, dernekler ve sosyal çevrenizden yana olumlu koşullar var. Şansınız diğer insanlarla işbirliği yapmaktan, arkadaşlık kurmaktan ve gruplara katılmaktan yana.

Size faydası dokunacak ya da iyi anlaşacağınız birçok insanla tanışacak, yeni dostluklar kuracaksınız. Kendinizi geliştirmenize yardım eden, farklı düşünen, ufkunuzu açan kişilerle karşılaşacaksınız. Hiç olmadığınız kadar sosyal ve arkadaş canlısı olabilir, hatta kendinizi şaşırtabilirsiniz. Bu dönemde kurduğunuz arkadaşlıklar ilerde kalıcı dostluklara dönüşebilir. Grup, dernek vb. yerlere katılabilir, kendiniz bir grup kurabilir, farklı insanları bir araya getirebilir ya da işiniz dolayısıyla ekip çalışmalarında yer alabilirsiniz.

Belki de arkadaş grubunuzu peşinizden sürükleyecek, her zaman yaptığınız şeylerin ve monotonluğun dışına çıkaracak, farklı aktivitelere katılacak ve güzel vakit geçireceksiniz.

11.ev idealler, gelecek ve toplumsal konularla ilgili olduğundan bu konulara daha duyarlı olacaksınız. Çeşitli gruplara liderlik edebilir, sosyal çalışmalara katılabilir ve toplum yararına çalışmalar yapabilirsiniz. İdealleriniz üzerinde düşünüyor, geleceğe dair plan ve projelere odaklanıyorsunuz.

Sosyal medya aracılığı ile yeni insanlarla tanışabilir, online grup çalışmalarına katılabilir hatta kendiniz internet üzerinden koçluk, eğitim vermeye ya da satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Kadınlar için özellikle kız arkadaşlarla bir araya gelmek, duyguları paylaşmak ve birbirini destekleyen gruplar oluşturmak iyileştirici olabilir. Bu hayatınızın diğer yönlerini de olumlu etkileyecek.

Bu yıl size çok şey katacak yeni insanlarla tanışacak ve hayatınızda daha sonra da devam edecek dostluklar kuracaksınız. Diğer yandan Oğlak’ta, yıldız haritanızda 11. Evde sıra dışı bir astrolojik hareketlilik var. Satürn ve Plüton burada ilerliyor. Evet, bu yıl arkadaşlardan yana şanslısınız ancak artık ortak noktanız kalmayan veya toksik bazı kişilerden uzaklaşmanız ya da artık kendinizi ait hissetmediğiniz gruplardan ayrılmanız da olası.

Satürn Oğlak’ta: Arkadaşlıklar Test Ediliyor

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

Arkadaş çevrenizde kimler var? 2018-20 arasında arkadaşlık bağlarınız hem test edilecek hem de güçlenecek. Satürn arkadaşlar, grup çalışmaları ve gelecek planları ile ilgili 11. Evde 3. yıla giriyor. Son 2 yılda muhtemelen arkadaş çevreniz daraldı.

Hem arkadaşlarınız hem de birlikte çalıştığınız insanlarla ilişkilerde sorumluluk almanız gerekti. Bu bazen problemleri ortaya koymayı, açık açık konuşmayı ve sınır çizmeyi gerektirebilir. Bu süreçte bazı arkadaşlarla aranız açılmış olabilir, bu sene arkadaş çevrenizdeki eleme devam ediyor ancak Jüpiter de burada olduğundan yeni insanlar da hayatınıza girecek.

Diğer yandan 11. Ev toplumsal konular ve aktivizmle de ilgili. Bazı konularda lider olmanız, toplum yararına çalışmanız, diğer insanları örgütlemeniz ve harekete geçirmeniz mümkün. Sizin gibi düşünen insanlarla bir araya gelebilir ve toplumu ileriye götürecek projelerde öncü olabilirsiniz. Çeşitli organizasyon, grup ve derneklerde yer alabilir, hatta siz bir dernek kurabilirsiniz.

Satürn, geleceğe dair hedefler/idealler ile arkadaşlarla olan ilişkileri sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor. Sosyal çevrenizdeki insanlar ve bu insanlarla ilişkiler önem kazanıyor. Uzmanlar en yakın 5 arkadaşımızın ortalaması bir hayat sürdüğümüzü söylüyor. Çevrenizde kimler var? Sizinle aynı değerlere sahip kişiler mi? Kendi kendine yeten insanlar mı yoksa sizin onları motive etmeniz ve yönlendirmeniz mi gerekiyor? Yüzeysel çevrelerden ve arkadaşlardan uzaklaşacak, zamanınızı kiminle, ne için geçirdiğiniz konusunda seçici davranacaksınız. Sizden yaşça büyük, ciddi kişilerle arkadaş olabilir, onlardan çok şey öğrenebilirsiniz.

Yeni gruplara girebilir,yeteneklerinizi ortaya koyabilir, sizinle aynı ideal ve hedefleri paylaşan insanlarla bir araya gelebilirsiniz. 11. Ev insancıl Kova burcunun doğal evi, Satürn burada iken ön planda olmanız değil, diğer insanlarla birlikte çalışmanız ve işbirliği yapmanız önem kazanıyor. İdeallerinizi sorguluyor, hayatla ilgili beklentilerinizi gözden geçiriyorsunuz. Gelecek planlarınız ve ne yöne gitmek istediğiniz netleşiyor.

Satürn-Plüton kavuşumu: Yol Açılıyor

Aralık 2019 – Şubat 2020

2008-24 yılları arasında Oğlak’ta ilerleyen Plüton, geleceğe ilişkin hedefler, planlar ve sosyal çevreyle ilgili önemli değişimlere işaret ediyor. 2018’de Satürn’ün Oğlak’a girmesiyle bu değişim elle tutulur gözle görülür bir hale geldi. Bazı insanlar hayatınızdan çıkabilir, güçlü bazı insanlarla tanışabilir, gruplar içerisinde etkili olabilir ve diğer insanları bir araya getirebilirsiniz. Arkadaşlar, tanıdıklar, sosyal çevre ya da grup ve dernekler ideallerinizin değişmesinde rol oynayacak. Yüzeysel arkadaşlıklar bitecek, yeni arkadaşlıklar kurulacak.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi).

Güçlü insanlarla bir araya gelebilir, uzun zamandır düşündüğünüz bazı projeleri hayata geçirebilir, idealleriniz yönünde adım atabilir ve önemli işbirlikleri yapabilirsiniz.

Sosyal çevrenizde size dost görünen ancak arkanızdan iş çeviren kişiler açığa çıkabilir, bu insanların size zarar verdiğini fark edebilir ve ilişkinizi bitirebilirsiniz.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

2020 yılında hem Venüs hem de Mars geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

2020 yılında Venüs, 3 Nisan-7 Ağustos arasında 4 ay boyunca İkizler burcunda, yıldız haritanızda ev, aile ve duyguları gösteren 4. Evde olacak. Venüs İkizler burcunda iken evinizi güzelleştirecek, dekorasyonla ilgilenecek, ailenizle birlikte olmaktan mutlu olacaksınız. Anne-babanızdan destek görebilir, geçmişi, çocukluğunuzu hatırlayabilir ya da memleketinizi ziyaret edebilirsiniz.

Venüs yılın üçte birinde iç dünyanızla ilgili 4. Evden geçerken genellikle sizi olumlu etkileyecek. Diğer yandan 13 Mayıs – 25 Haziran arasında geri gidiyor, bu dönemde çocukluk travmalarını fark edebilirsiniz. Anne-babanızla ilgili sorunlar gündeme gelebilir, onlarla ilgilenmeniz gerekebilir. Ya da geçmiş kırgınlıklar su yüzüne çıkabilir.

Eski bir aşk canlanabilir, eğer yalnızsanız, eski sevgiliniz/eşinizle tekrar bir araya gelebilirsiniz.

Eğer biriyle birlikteyseniz, Venüs geri giderken hasıraltı ettiğiniz anlaşmazlıklar tekrar gündeme gelebilir ve bunlar üzerine konuşmanız gerekebilir.

Eğer yalnızsanız, Venüs geri giderken yeni biriyle tanışabilirsiniz ancak bir süre sonra beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir. Yaşananlar geçmiş duygusal travmaların farkına varmanıza sebep olacak.

2020 yılında parasal konular da gündemde olacak, zira Mars yılın 2. yarısında Koç burcuna yıldız haritanızda 2. Eve geçiyor. Mars normalde bir burcu 2 ayda geçiyor ancak 2 yılda bir geri hareket ediyor ve bir burçta normalden daha uzun süre kalıyor. Mars 28 Haziran 2020-7 Ocak 2021 arasında (6 ay) Koç’ta olacak, 10 Eylül-14 Kasım arasında geri gidecek.

Mars Koç’ta iken gelirinizi arttırmak için mücadele edebilir ve finansal işlerle, hesap, bütçe konularıyla ilgilenebilirsiniz. Dikkatli olmanız gerek çünkü harcamalarınız da artabilir, beklenmedik masraflar çıkabilir.

Eğer para ile ilgili kısıtlamalarınız varsa, şimdiden tutumlu olmakta fayda var.

Özellikle 10 Eylül-14 Kasım arasında masrafları kısmanız gerekebilir. Ödemelerle ilgili aksaklık ve gecikme olabilir.

Mars Koç’ta iken yeteneklerinizi geliştirebilir, işinize ya da finansal yatırımlara odaklanabilirsiniz. Çeşitli yatırım türlerini araştırabilir ve bu konularda harekete geçebilirsiniz.

Ancak Mars geri giderken yatırımların değeri dalgalanabilir, sabırlı olmakta fayda var. İş ortamında gerginlik söz konusu olabilir, fikir ayrılıkları ve tartışmalar yaşanabilir. Gereksiz tartışmalardan uzak durun.

Satürn Kova’da: Bilinçaltı Temizliği

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda bilinçaltı, bitişler ve korkularla ilgili 12. Eve geçiyor. Bu transit 1994 yılında başlayan döngünün sonuna geldiğinizi gösteriyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak. 6 Mart 2023’te Satürn Balık burcuna geçecek ve hayatınızda 29 yıllık yeni bir dönem başlayacak.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Satürn burada, hayatınızda bir dönemin kapanmakta olduğunu gösteriyor. Kontrolünüzde olmayan gelişmeler var, akışa uymak en iyisi. Adını koyamadığınız korku ve endişeler kendinize güveninizi zayıflatabilir. Hayatınızda bazı şeyler bitiyor, değişiklik yapmanız gerektiğini hissediyor fakat ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Düşünce ve duygularınızı gözlemleyebilir, dış dünyadan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Kendi içinize dönebilir, bugüne dek yaptıklarınızı/yapmadıklarınızı sorgulayabilir, korkularınızla yüzleşebilirsiniz. Yeni projelere başlamak yerine yarım kalan işleri tamamlayın, iç dünyanızla ilgilenin. Bugüne dek yaptıklarınızı/yapmadıklarınızı değerlendirin. Korku ve endişelerinizin çoğu bilinçdışından geliyor ve gerçekleşmeyecek. Bir döngünün sonuna geldiniz. Önümüzdeki dönemde yeni bir döngü başlıyor olacak.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

Gelecek planlarınızın netleştiği 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 2000 yılı Mayıs ayında Boğa’da birleşmişlerdi.

Jüpiter-Satürn kavuşumu yıldız haritanızda bilinçaltı, hayaller ve spritüel konularla ilgili 12. Evde gerçekleşiyor. Bu ev bitişler ve sonları da gösteriyor.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

2021 yılı size duygusal ve ruhsal iyileşme getirecek. Hayatınızda sizi ne aşağıya çekiyor? Neyi bırakmanız, kimi affetmeniz gerekiyor? Bitirmeniz gereken ancak halen tutunduğunuz iş, ilişki, arkadaşlık ve alışkanlıklar neler?

2021’de biraz içe dönmeniz, kendinizle hesaplaşmanız ve bitmemiş işlerle ilgilenmeniz gerekiyor. Bol bol dinlenin, okuyun, yazın ve kendinize vakit ayırın. Günlük hayatın koşuşturmasından ve hırslardan uzaklaşın.

Bilinçaltı ile ilgili çalışmalara katılabilir, terapiye başlayabilir ya da sanatla ilgilenebilirsiniz. Duygularınızı ifade edebileceğiniz ya da hayal gücünüzü yansıtabileceğiniz sanatsal çalışmalar da size çok iyi gelecek.

Diğer yandan bu dönemde kaçışlar ve bağımlılıklar da gündeme gelebilir. Sürekli uyuyabilir, tv/dizi seyredebilir ya da eğer eğiliminiz varsa alkol vs. kullanabilir, depresyona eğilimli bir hale gelebilirsiniz. Olumsuz alışkanlıkları değiştirmek ve hayatınızdan çıkarmak için iyi bir dönemdesiniz.

Bu dönemde eğitim almak, tez hazırlamak, yazmak istediğiniz romana ya da üzerinde çalışmak istediğiniz bir konuya odaklanmak da iyi olabilir.

2021 büyük bir içsel değişim ve yenilenme dönemi olacak. Diğer yandan bahar ve yaz aylarında kabuğunuzdan çıkabilirsiniz. 14 Mayıs- 28 Temmuz 2021 arasında Jüpiter Balık burcuna geçecek ve fırsatlarla karşılaşacak, hayata olumlu bakacaksınız. Kendinize güveniniz yerine gelecek. 28 Temmuz 2021’de Jüpiter Kova’ya geri dönse de 2021 sonunda tekrar Balık’a geçecek.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları: Kalbinin Sesini Dinle

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar sizi aşk ve arkadaşlarla ilgili etkiliyor. Duygularınızı kontrol etmek ve dramadan uzak durmak gerekiyor.

2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha olacak. Geleceğiniz için sorumluluk alacak ve yapılması gerekenleri yapacaksınız.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Bu tutulma ikili ilişkilerde önemli bir dönüm noktasını gösteriyor. İlişkiniz ciddiye binebilir, beraber yaşamaya ya da evlenmeye karar verebilirsiniz. Eğer yürümeyen bir ilişki içindeyseniz, ayrılmanız da olası. Tutulma Satürn ve Plüton’un karşısında olacak, yoğun duygular ortaya çıkıyor. Çocuklarla ilgili gelişmeler ya da hamilelik gündeme gelebilir.

21 Haziran’da Yengeç burcunda Güneş Tutulması var. Ön plana çıkacak, kendinizi gösterecek, yeteneklerinizi sergileyecek ve dikkat çekeceksiniz. Çocuklar ya da aşkla ilgili olumlu gelişmeler var. Yaratıcı çalışmalar, sanatla ilgili konular, yeni bir hobiye başlamak, eğlence, tatil söz konusu olabilir.

5 Temmuz’da ise Oğlak burcunda Ay Tutulması var. Yıldız haritanızda sosyal çevre, arkadaşlarla ilgili 11. Evde. Bu tutulma hayatınıza geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getiriyor. Yeni bir gruba ya da derneğe üye olabilir, grup içerisinde öne çıkabilir, ideallerinizi canlandıran yeni bir oluşumun içerisinde yer alabilirsiniz. Gelecek planlarınız netleşecek ve sonunda ait olduğunuz yeri bulacaksınız.

İkizler/Yay Tutulmaları: İş Hayatı ve Evle ilgili Değişimler

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık                                                                                  

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçecek ve 4 Aralık 2021’e dek sizi hem iş hem de ev ve aileyle ilgili etkileyecek.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. İş hayatında stresli bir dönem olabilir. Üstlerinizden biri işten ayrılabilir ya da çalıştığınız şirkette bazı değişimler olabilir. Gelişmeler sizi huzursuz edebilir, ne yöne gideceğinizi bilemeyebilirsiniz. Karar vermek için suların durulmasını bekleyin.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. Taşınabilir, evinizde tadilat yaptırabilir, evlenebilir ya da sevgilinizle birlikte yaşamaya başlayabilirsiniz.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. İşle ilgili olumlu gelişmeler ve başlangıçlar var. Yeni bir iş ya da pozisyona geçecek, gelirinizi arttıracaksınız.

Uranüs Boğa’da: Fikirler değişiyor

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

2018-19 yıllarında Uranüs Koç ve Boğa arasında gidip geldi ancak bu yıl temelli Boğa’ya, yıldız haritanızda iletişim, yakın çevre ve komşularla ilgili 3. Eve yerleşiyor. Uranüs, yakın çevrenizde hareketliliğe işaret ediyor ve 2026 yılı Nisan ayına dek burada olacak.

Günlük iletişimler, kısa yolculuklar hayatınıza canlılık getiriyor. İletişim, eğitim ya da yakın çevre ile ilgili ne olacağı belli olmayan, değişken durumlar var.

Çevrenizdeki bazı insanlardan uzaklaşırken farklı, ilham verici, yenilikçi ve özgür ruhlu insanlarla bir araya geleceksiniz. Bu kişiler sizinle aynı yerde oturan, çalışan, belki komşularınız ya da her gün bir şekilde bir araya geldiğiniz insanlar.

Düşünce biçiminiz ve iletişiminiz değişecek. Fikirlerinizi daha açık, özgür ve özgün bir şekilde ifade etmeye başlayacaksınız. Eğer normalde düşündüğünüz şeyi açıkça söylemiyorsanız bu geride kalıyor, sözünü sakınmayan, hakkını savunan, sesini çıkaran birine dönüşüyorsunuz.

Teknolojiyi daha fazla kullanabilir, sosyal medya ve internetle haşır neşir olabilirsiniz. Dikkatiniz çabuk dağılabilir, hemen sıkılabilirsiniz. Kardeş, komşu ve yakın akrabalarla ilgili beklenmedik gelişmeler, ayrılık ve kopukluklar yaşanabilir.

Bu dönemde hayatınızda yazmak, öğrenmek, öğretmek, medya ve yayıncılık öne çıkıyor. Farklı konularla ilgilenecek, bu konular hakkında eğitim alacak ya da araştırma yapacaksınız. Online eğitimlere, çeşitli workshop ya da seminerlere katılabilirsiniz. Belki de siz bir eğitim programı oluşturacak ve online veya yüz yüze eğitim vermeye başlayacaksınız.