2020’de Aslan Burcu ve yükselen Aslan

Jüpiter Oğlak’ta: İş Fırsatları

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

Jüpiter 2 Aralık 2019’da yıldız haritanızda sağlık ve günlük işlerle ilgili 6. Eve geçiyor. Satürn ve Plüton da burada ilerliyor. (Plüton 2008’den, Satürn 2018’den beri 6. Evinizde.)

2020’de günlük hayatınız, rutinleriniz, günlük işleriniz ve sağlığınız tıkır tıkır işler bir duruma gelmeli. Bu dönemde uzun süredir iş hayatında yapmak istediğiniz değişimleri yapacaksınız. 2020’de iş hayatında yaşadığınız sorunlar çözülecek ve işler, projeler yerli yerine oturacak, beraber çalıştığınız insanlarla ilişkiler düzelecek.

26 Aralık 2019’daki Güneş Tutulması da Jüpiter’le kavuşumda olacak. İşleri delege etmek, yardımcı tutmak, günlük hayatınızı düzenlemek ve sağlığınızı optimum düzeye getirmek için size yardım edecek.

2020’de sağlık, çalışma hayatı, gündelik işler ve verimliliğe odaklanacak, birlikte çalıştığınız kişilerle iyi ilişkiler kuracak ve onlardan destek göreceksiniz. Geliriniz artabilir, karşınıza yeni iş fırsatları çıkabilir.

Sağlıklı ya da fit olmaya öncelik verebilir, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve sağlıklı yaşam konularına merak salabilirsiniz. Yoga, pilates, fitness vb. başlamanız mümkün. Varsa sağlık problemleriniz düzelecek.

Jüpiter en son 18 Aralık 2007-5 Ocak 2009 arasında Oğlak’taydı. Bu tarihlerde yaşadıklarınızı gözden geçirin, önümüzdeki yıl aynı temalarla karşılaşabilirsiniz.

Satürn Oğlak’ta: İşler, Güçler

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

Satürn, yıldız haritanızda sağlık, günlük rutin ve işlerle ilgili 6. Evde 3. yılına giriyor. Son 2 yılda iş yükünüz arttı, beraber çalıştığınız kişilerle sorunlar yaşadınız ve muhtemelen stres kaynaklı sağlık problemleriyle karşılaştınız. Satürn 29 yılda bir aynı yere geliyor, geçtiği evle ilgili konularda çaba göstermek, sabırlı ve disiplinli olmak gerekiyor. 6. Ev çalışmak, organize, pratik ve verimli olmakla ilgili. Gündelik işler, projeler, beslenme, egzersiz, sağlığa dikkat etmek ve fit olmak bu evin konusu. Satürn 2018-20 arasında bu konuları düzene sokmanızı istiyor. Artık hayatınızda tembelliğe, verimsizliğe ve sağlıksız alışkanlıklara yer yok.

Şimdi hayatınızda öncelikleri belirleme ve odaklanma zamanı. Aynı anda birçok şeyle uğraşıyor olabilirsiniz, fakat bir ya da iki şeye odaklanmak daha iyi olabilir. Satürn, iş ortamı, görevler ve sağlıkla ilgili konuları sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor.

Muhtemelen, günlük hayatınızda artan sorumluluklar, yapılması gereken işler var. Gününüzü iyi planlamanız ve zamanınızı iyi kullanmanız gerekiyor. Bu ev yardımcıları da gösteriyor. Zamanınızı alan bazı işleri belirlemek ve bunları devretmek verimliliğinizi artırabilir. Siz de asıl odaklanmanız gereken işlere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Enerjinizi çalan ya da ertelediğiniz işleri halledin, yardım alabileceğiniz konuları diğer insanlara devredin, dinlenmek ve iş-özel hayat dengesini kurmak için günlük programınızı hafifletin.

Günlük hayatınızı daha verimli ve sağlıklı bir hale getirmeye çalışırken evinizde de bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Eşyaları elden geçirmek, kullanmadıklarınızı elden çıkarmak, daha sade ve basit bir yaşam kurmak iyi fikir. Unutmayın, dağınıklık enerjinizi alır ve hayatınızı iyileştirmenizi zorlaştırır. Feng shui uzmanları evimizde kullanmadığımız ve/veya sevmediğimiz hiçbir şey olmaması gerektiğini söylüyor, sadeleşmedikçe ne kadar çaba göstersek de hayatımızda istediğimiz değişimleri yapmamız zor.

İş hayatında artan sorumluluklar ve yaptığınız çalışmalar yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlayacak. Daha üretken, planlı ve düzenli olacaksınız. Vaktinizi ve enerjinizi boşa harcamayın. Günlük hayatınızı organize edin ve size en çok fayda sağlayacak işlere yoğunlaşın.

Kariyerinizle ilgili eğitim almak ve kendinizi geliştirmek için de uygun bir dönemdesiniz. Bu dönemde çalışmanız ve işinizde ustalaşmanız, ilerki yıllarda yükselmenize ve amaçlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacak.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve egzersiz yapmaya başlamak için de iyi bir dönem.

Satürn buradan geçerken beslenme sisteminizi değiştirebilir, yoga ya da pilates gibi bedeninizi güçlendirecek egzersizlere başlayabilirsiniz. Eski alışkanlıkları geride bırakmak ilk etapta zor olsa da daha güçlü bir canlılık ve yaşam enerjisi olarak size geri dönecek.

6. ev evcil hayvanları da gösteriyor, evcil bir hayvanın bakımını üstlenebilirsiniz.

Satürn-Plüton kavuşumu: Günlük Rutininiz Değişiyor (12 Ocak 2020)

Aralık 2019 – Şubat 2020

2008-2024 yılları arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, son 10 yılda günlük rutin, iş ortamı, çalışma şekli, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızda büyük değişimlere işaret ediyor. Olumsuz alışkanlıklardan kurtuluyor, sağlıklı ve verimli rutinler oluşturuyorsunuz. Bu süreçte belki de bir ya da birden çok iş değiştirdiniz. Muhtemelen sağlığınızla ilgili sebepler yaşam tarzınızı ve işinizi değiştirmenizi gerektirdi. Size uygun, mutlu olduğunuz işi bulmaya çalıştınız. 2018’de Satürn de Oğlak’a geçti ve 2018-20 arasında Oğlak’ta olacak. Eğer sevdiğiniz ve karakterinize uygun bir iş yapıyorsanız, çok çalışabilir, yeteneklerinizi geliştirebilir, sağlam adımlar atarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer işinizi değiştirmek istiyorsanız, bunun için harekete geçebilirsiniz ancak eğitim almanız ve deneyim kazanmanız da gerekebilir.

Yılsonunda iş hayatınız yoğunlaşıyor, 20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu nadir kavuşumla (bir önceki 1982’deydi) sağlığınız, iş ilişkileriniz ve günlük rutininizde yapmanız gereken değişimleri tam olarak anlayacaksınız. İş hayatında önemli değişimler olabilir. Bir süredir devam eden sağlık problemlerinin sebepleri ortaya çıkabilir ve bunları çözmek için yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz. İş hayatında kimin gerçekten dostunuz olduğunu kimin farklı motivasyonlarla size yaklaştığını açıkça göreceksiniz. Bu dönemde güçlü, otorite konumundaki insanlarla çalışmanız mümkün. Bu üzerinizde baskı ve stres yaratıyor ancak size çok şey katacak. Eğer bir süredir ihmal ettiğiniz sağlık problemleri varsa durum kritik hale gelebilir. 2 gezegen (Satürn, Plüton) de karma ile ilgili olduğundan, ortaya çıkan olayların kadersel olduğundan bahsedebiliriz.

2019 sonunda iş hayatında zor, kontrolcü, sizi kullanmaya çalışan ya da size zarar veren biriyle çalışmanızı bitirebilirsiniz. İş ortamında rekabet, çekişme ve bazı olumsuzluklar mümkün.

Uranüs Boğa’da: Kariyer Yolunuz Değişiyor

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

Uranüs 2019 yılı Mart ayında uzun bir süre için Boğa’ya yıldız haritanızda kariyer, iş hayatı ve uzun vadeli hedefleri gösteren 10. Eve girdi. 2020 yılında tamamen burada olacak ve 2026 Nisan ayına kadar Boğa’da kalacak.

Uranüs herhangi bir burcu 84 yılda bir ziyaret ediyor, yani eğer iş hayatında radikal bir değişim istiyorsanız, bu bulunmaz bir fırsat. Eğer işinizden memnunsanız ve değiştirmek istemiyorsanız bile yeniliğe ve fırsatlara açık olun. İşle ilgili beklenmedik değişimler olabilir, eğer hazırlıklı olursanız yolun sonunda kendinizi daha iyi bir yerde bulabilirsiniz.

Uranüs yıldız haritanızda iş ve kariyerle ilgili alandan geçerken size en uygun işi bulabilirsiniz. İşinizde daha fazla heyecan ve özgürlük arıyorsunuz. Sizi rahatsız eden ve sınırlayan koşulları değiştirmek için harekete geçebilir, fazla düşünmeden karar verebilirsiniz. Kendinizi daha çok ifade edecek, daha asi ve başına buyruk olacaksınız. Kariyerde koşullar değişken ve ne olacağını tahmin etmek zor. Hayatınızda tamamen farklı bir yol çizmeye karar verebilirsiniz. Kendi kendinize koyduğunuz standartlardan, aile ya da çevrenin beklentilerinden ve sizi sınırlayan düşüncelerden özgürleşiyorsunuz.

Uranüs başına buyruk ve istikrarsızdır ancak şu anda sabırlı ve kararlı olmanız gereken bir alanda ilerliyor. Bu biraz sorun yaratabilir. İş hayatında daha fazla özgürlük arayabilir, otorite ile problem yaşayabilirsiniz. Sorumluluklar ve kısıtlamalar oldukça sıkıcı olacak.

Kendinize özgü yönlerinizi ve farklı taraflarınızı ortaya koymanız, bir yandan da özgürlük ve sorumluluk dengesini iyi kurmanız gerekiyor. Freelance ya da serbest çalışma saatleri olan ve yaratıcı yönünüzü ortaya koyabileceğiniz bir işe geçebilirsiniz. Hem iş hem de özel hayatınızda sizi kısıtlamayacak durumlar içine girmeyi tercih edeceksiniz. Uranüs özellikle de özgürlüğünüz söz konusu olduğunda para ve başarının o kadar da önemli olmadığını hatırlatıyor.

Eğer kendi işinizi yapmak istiyorsanız, harekete geçebilirsiniz ancak Uranüs 10. Evde ilerlerken yolunuz inişli çıkışlı olabilir. Teknoloji ya da astrolojiyle ilgili bir alanda çalışabilir ya da işinizde teknolojiyi daha fazla kullanabilirsiniz. Değişime açık olun ve sezgilerinizi takip edin.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

Hem Venüs hem de Mars 2020 yılında geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

2020 yılında Venüs, 3 Nisan-7 Ağustos arasında 4 ay boyunca İkizler burcunda, yıldız haritanızda arkadaşlar ve sosyal çevreyi gösteren 11. Evde olacak. Venüs İkizler burcunda, sizi sosyal hayat ve grup çalışmalarıyla ilgili destekliyor.

Eğer yalnızsanız, sosyal çevrenizden biri dikkatinizi çekebilir ve yeni bir ilişki başlayabilir. Ya da bir arkadaşlık aşka dönüşebilir. Grup, dernek vb. bir yere katılabilir ve ilginizi çeken insanlarla tanışabilirsiniz.

Eğer biriyle birlikteyseniz, partnerinizle sosyalleşecek, arkadaşlarınızla bir araya gelecek ve güzel vakit geçireceksiniz.

Ancak Venüs 13 Mayıs – 25 Haziran arasında geri gidiyor, ilişkileri gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu dönemde eski sevgililer, eski aşklar gündeme gelebilir. Yeni bir ilişkiye başlamak pek iyi değil, beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir.

Eğer uzun süreli bir birlikteliğiniz varsa, 13 Mayıs – 25 Haziran arasında partnerinizle gelecek planlarınız konusunda anlaşmakta zorlanabilirsiniz. Biriniz evlenmek isterken diğeri buna yanaşmıyor. Ya da biriniz çocuk sahibi olmak isterken diğeri başka bir şehre taşınmak istiyor olabilir. Belki de işle ilgili planlarınız birbiriyle çatışacak.

Venüs geri giderken, eski dostlar, arkadaşlarla bir araya gelebilir, keyifli zaman geçirebilir, eski günleri anabilirsiniz. Lise arkadaşları, üniversite gruplarıyla bir araya gelmeniz olası.

Bir arkadaşınızla aranız bozulabilir ya da uzun süredir görmediğiniz bir arkadaşınızla görüşebilirsiniz. Arkadaşlardan ve sosyal hayattan biraz uzaklaşmak isteyeceksiniz.

2020 yılında eğitim ve seyahat de gündeminizde olacak, zira Mars yılın 2. yarısında Koç burcuna yıldız haritanızda 9. Eve geçiyor. Mars normalde bir burcu 2 ayda geçiyor ancak 2 yılda bir geri hareket ediyor ve bir burçta normalden daha uzun süre kalıyor. Mars 28 Haziran 2020-7 Ocak 2021 arasında (6 ay) Koç’ta olacak, 10 Eylül-14 Kasım arasında geri gidecek.

Üniversiteye geri dönebilir ya da başka bir alanda eğitim alıp uzmanlaşabilirsiniz. Mars burada yeni girişimlerde bulunmak ve risk almak için size cesaret veriyor. Şehir dışı ya da yurtdışı seyahatler yoğun olabilir ya da yasal meselelerle uğraşabilirsiniz. Rutinin dışına çıkıp kendinizi geliştireceğiniz bir dönem.

Ancak 10 Eylül – 14 Kasım arasında, Mars geri giderken, işler biraz sürüncemeye girebilir. Bazı planları ertelemek ve bugüne dek yaptıklarınızı değerlendirmek gerek. Bu dönemde gereksiz riskler almayın, yapabileceğinizden fazlası için söz vermeyin. Yeni girişimleri 14 Kasım sonrasına erteleyin, eksikleri tamamlayın. Eğitim hayatında gecikme ve aksaklıklar, yasal problemler, yurtdışı seyahatlerde terslikler olası.

Mars Koç burcunda iken (2020’nin 2. yarısı) söylediklerinize dikkat edin, fazla açık sözlü ya da tartışmacı olabilirsiniz. Görüşlerinizi ve inançlarınızı güçlü bir şekilde ifade edebilir, onlar doğrultusunda harekete geçebilirsiniz. Eşinizin ailesiyle gerginlikler, hayata bakış açınızı değiştiren olaylar olabilir.

Satürn Kova’da: İkili İlişkiler, Ortaklıklar

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklıkla ilgili 7. Eve geçiyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Satürn burada, partneriniz, yakın dostlarınız ya da iş ortaklarınızla ilişkilerinizi sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini gösteriyor.

Yüzeysel ilişkilerden uzaklaşacak, eğer yalnızsanız, ciddi ve kalıcı bir ilişkiye girmek isteyeceksiniz. İlişkiler hakkında daha fazla düşünecek ve ne istediğinizi sorgulayacaksınız.

Eğer bir beraberliğiniz varsa, sorumluluklar öne çıkacak ya da ilişkiniz ciddileşecek ve bir karar vermeniz gerekecek. Partnerinizle ilgili problemler, sorumluluklar ve talepler olabilir. Bu dönemde sağlam ilişkiler güçlenebilir, sağlam olmayanlarsa bitebilir. Diğer insanların beklentileri ile kendi beklentileriniz, sizden istenenler ile sizin verebilecekleriniz arasında denge kurun. İlişkilere odaklanın, beklentileri netleştirin, sorumlulukları yerine getirin.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

Oldukça yoğun ve iş odaklı bir yıl olan 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 28 Mayıs 2000’de Boğa’da birleşmişlerdi.

Jüpiter-Satürn kavuşumu yıldız haritanızda ilişkilerle ilgili 7. Evde gerçekleşiyor. Hem güvenilir hem de heyecan verici insanlarla bir araya geliyorsunuz.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

Eğer yürümeyen bir ilişki içindeyseniz, fazla düşünmeden bu ilişkiyi bitirebilirsiniz. Karşınıza çıkan insanları doğru değerlendirebilir, yeni ilişkiler kurabilirsiniz. Jüpiter bu yıl kısmetli olduğunuzu gösteriyor. Satürn ise ayaklarınızı yere sağlam basmanıza ve doğru seçimler yapmanıza yardım edecek.

Evlenebilir, yakın dostluklar, iş ortaklıkları kurabilirsiniz. Partnerinizle seyahat edebilir ya da farklı şehirlerde ilişki yürütebilirsiniz.

Evlendiğiniz kişi başarılı biri olabilir, ilişkiniz size çok şey katacak.

Bir arkadaşlık birlikteliğe dönüşebilir ya da arkadaşlar ve gruplar vasıtasıyla biri ile tanışabilir, yeni bir ilişkiye başlayabilirsiniz.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar sizi günlük hayatınızı düzene sokmak ve bilinçaltı ile ilgili olarak etkiliyor. Günlük işlerinizi daha iyi organize ediyor, sağlığınıza özen gösteriyor ve alışkanlıklarınızı değiştiriyorsunuz. Duygusal farkındalığınız artıyor, geride bırakmanız gereken şeyleri bitirmek, bazı sayfaları kapatmak söz konusu. 2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha var.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Tutulma 12. Evde Satürn ve Plüton’un karşısında, güçlü duygular açığa çıkabilir, içe dönme ihtiyacı hissedecek ve bilinçaltında önemli bir çözülme yaşayacaksınız. Kontrolünüz dışında gelişmeler olabilir. Bazı sırlar ya da gizli konuları öğrenebilirsiniz. Uzun süredir uğraştığınız fakat bir türlü yoluna girmeyen bir şeyden vazgeçebilirsiniz. Bu tutulma sizin için geçmişi geride bırakmak, affetmek ve hafiflemekle ilgili. Bilinçaltına yönelik çalışmalardan, enerji çalışmalarından ya da psikoterapiden fayda sağlayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın, sadeleşin ve akışa bırakın.

21 Haziran’da Yengeç burcunda Güneş Tutulması var. Biraz yalnız kalmak, dinlenmek ve iç sesinizi dinlemek iyi fikir. Duygusal iyileşme ve yenilenme söz konusu olacak. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilir, bu şekilde duygularınızı ifade edebilirsiniz.

5 Temmuz’da ise Oğlak burcunda Ay Tutulması var. Yıldız haritanızda iş hayatı ve sağlıkla ilgili 6. Evde. Bu tutulma hayatınıza geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getirecek. 2019 başından beri iş hayatında yaşadığınız kaos çözülecek, işler yoluna girecek. Büyük bir projeyi sonuçlandırabilirsiniz. İşte ya da evde yeni elemanlar alabilir ve işlerin bir kısmını onlara devredebilirsiniz. Sağlığınızla ilgilenecek, alanında uzman kişilere danışarak beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz.

İkizler/Yay Tutulmaları

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçiyor ve 4 Aralık 2021’e dek sizi romantik ilişkiler, çocuklar, eğlence, sosyal hayat ve arkadaşlarla ilgili olarak etkiliyor. Bu sene bu alanda 3 tutulma var, kendinizi daha özgürce ifade etmeye başlayacaksınız. Aşık olabilir, yeni gruplara girebilir, yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. Yaratıcı, sanatsal yetenekleriniz ortaya çıkıyor. Uzun zamandır üzerinde çalıştığınız bir konuda harekete geçebilir, “sahneye” çıkabilirsiniz. Bu tutulma aşkta gergin günleri ve yoğun duyguları gösteriyor. Size uygun olmayan birine kendinizi kaptırmanız olası. Eğer biriyle birlikteyseniz, işler sarpa sarabilir, kafanız karışabilir.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. Grup çalışmaları, arkadaşlıklar önem kazanıyor. Arkadaşlarla ilgili gelişmeler var. Bir arkadaşınızla ipler kopma noktasına gelebilir. Sosyal hayatınızda hareketli bir dönem olabilir.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. Aşık olabilir, yeni bir ilişkiye başlayabilir ya da çocuk sahibi olmaya karar verebilirsiniz. Aşktan yana şanslısınız. Çocuklarla ilgili güzel gelişmeler var. Yeni bir hobiye başlayacak, eğer sanatla uğraşıyorsanız, kendinizi gösterecek, dikkat çekeceksiniz.