2020’de Akrep Burcu ve yükselen Akrep

Jüpiter Oğlak’ta: Yeni Arkadaşlar, İyi Komşular

2 Aralık 2019 – 19 Aralık 2020

Jüpiter 2 Aralık 2019’da yıldız haritanızda yakın çevre ve iletişimle ilgili 3. Eve girdi. Satürn ve Plüton da bir süredir burada ilerliyor. Düşünceleriniz ve iletişim şekliniz değişiyor. Zaten bir süredir içten içe bu konular üzerinde çalışıyorsunuz. Şimdi artık kendinizi daha fazla ifade etme ve görüşlerinizi dile getirme zamanı.

Yakın çevrenizde öne çıkabilir, komşularla iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Daha dışadönüksünüz, diğer insanlarla birlikte olmak ve sohbet etmekten keyif alıyorsunuz. Sosyal çevreniz, görüştüğünüz ve birlikte vakit geçirdiğiniz insanlar değişiyor. Yeni insanlarla tanışıyor, onlar sayesinde yeni şeyler öğreniyorsunuz. Jüpiter öğrenmekle ilgili 3. Evden geçerken bilgiye aç olacaksınız. İlginizi çeken etkinliklere katılın, kurslara gidin, kitap okuyun, video seyredin, araştırma yapın ya da yabancı dil öğrenin. Eğer yazar, öğrenci ya da öğretmenseniz, bu transit sizi özellikle olumlu etkiliyor.

Yeni şeyler öğrenmek ya da öğretmek için güzel bir dönemdesiniz. Birçok konuya ilgili duyabilir, çeşitli kurs ve eğitimlere katılabilirsiniz. Kendinizi iyi ifade ediyorsunuz. Muhtemelen çok konuşuyor, okuyor veya yazıyorsunuz. Belki de sosyal medya ve internetle haşır neşir olacaksınız. Sosyal medyada geçirdiğiniz vakte dikkat edin, bağımlı olmayın ve hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin.

İşiniz dolayısıyla seyahat etmeniz gerekebilir, kısa süreli yolculuklar söz konusu olabilir. Uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklete binebilir, kısa tatillere çıkabilirsiniz. Yakın çevrenize geziler hayatınızı güzelleştirecek. Varsa kardeşlerinizle aranızdaki problemler çözülecek, onlardan destek göreceksiniz. Kardeşinizin hayatında olumlu gelişmeler olabilir.

26 Aralık 2019’da Oğlak’ta Güneş Tutulması var. 2020 yılı başında eğitim, iletişim, yayıncılık ya da kardeşlerle ilgili önemli gelişmeler var. Eğer yazmakla uğraşıyorsanız, yazdıklarınızı yayınlamak için güzel fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Yakın çevrenizde işbirliği yapabileceğiniz insanlarla tanışabilir, yeni projelere başlayabilirsiniz.

Satürn Oğlak’ta: Zihinsel Çalışmalar, Derin Düşünceler

20 Aralık 2017 – 17 Aralık 2020

2020’de Satürn yıldız haritanızda fikirler, iletişim ve zihinsel çalışmalarla ilgili 3. Evde 3. yıla giriyor. Satürn 2018 ve 2019’da da buradaydı. Son 2 yılda zihninizden geçen düşüncelere biraz daha yakından baktınız. Farkında olsanız da olmasanız da her gün aklınızdan bin türlü düşünce geçiyor. Bunların ne kadarı sizin istediğiniz yönde? Zihninizi ne ile besliyorsunuz?

2018-20 arasında günlük iletişimleri ciddiye alıyor, zihninizin çalışma şeklini ve düşünce biçiminizi sağlam bir temele oturtuyorsunuz. Düşüncelerin ve kullandığınız kelimelerin hayatınızı ne kadar etkilediğini gittikçe daha çok fark ediyorsunuz.

Yakın çevrenizde ciddi, çalışkan kişilerle bir arada olabilirsiniz. Ayaküstü sohbetlerden sıkılıyor, gün içinde yaptığınız ufak tefek işleri zaman kaybı olarak görüyorsunuz. Zamanınızı verimli kullanmak istiyor, dinlemeyi ve kendinizi etkili bir şekilde ifade etmeyi öğreniyorsunuz.

3.Ev komşuları, kardeşleri ve arkadaşları, günlük hayatınızda sıkça görüştüğünüz insanları gösteriyor. Satürn bu insanlarla ilişkilere daha derinden bakmanızı istiyor. Bu kişiler yapmak istediklerinizi destekliyor mu yoksa negatif düşünceler, dedikodu ya da kıskançlık ile sizi aşağı mı çekiyor? Yakın çevrenizde size model olabilecek, çalışkan ve başarılı insanlara ihtiyacınız var. Araştırmalar hayatımızın en yakınımızdaki 5 kişinin ortalamasına doğru gittiğini gösteriyor. Satürn 2020 yılının sonuna dek buradan geçerken çevrenizin değişeceğine işaret ediyor. En iyisi, kişisel gelişiminizi ve amaçlarınızı destekleyecek ortamlara girin ve yeni insanlarla tanışın.

İşle ilgili eğitimlere katılabilir ya da kendiniz seminer verebilirsiniz. Zihinsel uğraşlar önem kazanıyor, çeşitli kurslara gidecek, disiplinli bir şekilde çalışacaksınız. Bazı konularda araştırma yapabilir, yazabilirsiniz.

2018’den beri yakın çevrenizdeki bazı insanlardan uzaklaştınız, kardeş/yakın akraba ve komşularla olan bazı ilişkilerde sorunlarla karşılaştınız. Bazı ilişkilerin ise güçlendiğini gördünüz.

Muhtemelen son 2 yılda kendinizi daha otoriter bir şekilde ifade etmeye başladınız. Eğer daha ketum ve diğer insanların çekindiği bir Akrep’seniz, iletişiminizi yumuşatıyor ve etkili iletişim kurmayı öğreniyorsunuz.

Eğitim, yazma, konuşma, pazarlama, medya ile ilgili kendinizi geliştirmek için de iyi bir dönemdesiniz. Eğer böyle bir işte çalışıyorsanız, çeşitli kurslara katılacak ve yeteneklerinizi geliştireceksiniz. Akrep sezgileri güçlü ve insan doğasını çok iyi anlayan bir burç, insanlara ulaşmak için sabırlı bir şekilde çalışmanız, medya ve pazarlama yöntemlerini öğrenmeniz işinizi ve ilişkilerinizi farklı bir boyuta taşımanıza yarayabilir.

Satürn-Plüton kavuşumu: Zihin Hapishanesinden Çıkmak

Aralık 2019 – Şubat 2020

2008-24 arasında Oğlak burcunda ilerleyen Plüton, son 10 yıldır yıldız haritanızda iletişim, fikirler ve yakın çevreyle ilgili 3. Evden geçiyor. Düşünce biçimi ve iletişiminiz tamamen değişiyor. Kendinizi güçlü ve etkili bir şekilde ifade ediyorsunuz. 2018’de Satürn de Plüton’a eşlik etmeye başladı ve 2018-20 arasında içten içe yaşadığınız değişimler somut ve görünür hale geldi. Fikirleriniz netleşiyor, düşünceleriniz derinleşiyor. Yakın çevrenizde sorumluluk alabilir ve etkili olabilirsiniz. Çevrenizdeki insanları tanımak ve ilişkilerinizi geliştirmek için zaman ayırın.

20 Aralık 2019-5 Şubat 2020 arasında Plüton Satürn’le birleşecek ve bu süreç tepe noktasına gelecek. Bu nadir bir kavuşum (bir önceki 1982’deydi). Negatif düşünceler, korku ve endişeler tamamen kırılabilir ve tutsağı olduğunuz olumsuz inançlardan özgürleşebilirsiniz. Hayatınızı değiştirecek kitaplar, workshoplar, mentorlar, koçlarla çalışabilir, düşünce yapınızı dönüştürebilirsiniz. Ya da kendiniz eğitim, seminer hazırlayacak veya yazmaya başlayacaksınız.

Venüs & Mars Geri Gidiyor: İlişkiler Mercek Altında

(Venüs Retro: 13 Mayıs – 25 Haziran, Mars Retro: 10 Eylül – 14 Kasım)

2020 yılında hem Venüs hem de Mars geri gidiyor. Bu iki gezegenin geri hareketi ilişkiler açısından romantik ya da sinir bozucu olabilir, eski aşklar, ilişkiler gündeme gelebilir. Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelebilir ya da eski eşiniz ve yeni sevgilisiyle hiç ummadığınız bir yerde karşılaşabilirsiniz.

2020 yılında Venüs, 3 Nisan-7 Ağustos arasında 4 ay boyunca İkizler burcunda, yıldız haritanızda borç-alacak, kredi, ortak para ve varlıkları gösteren 8. Evde olacak. Venüs İkizler burcunda, sizi yakın ilişkiler ve içsel değişimle ilgili destekliyor.

Eğer yalnızsanız, cinsel çekim ve tutkuya dayanan bir ilişkiye girebilirsiniz ancak Venüs geri giderken dikkatli olun işler sarpa sarabilir.

Venüs 13 Mayıs – 25 Haziran arasında geri gidiyor, bu dönemde yeni bir ilişkiye başlamak pek iyi değil, beklenmedik sorunlar çıkabilir ve ilişki umduğunuz gibi gitmeyebilir.

Eğer biriyle birlikteyseniz, 13 Mayıs – 25 Haziran arasında değerlerinizin, ilişkilere ya da finansal konulara yaklaşımınızın farklı olması sorun yaratabilir. Biraz frene basmanız ve bu konuları konuşmanız gerek. Partnerinizle ya da ortağınızla paylaşmadığınız sırlar açığa çıkabilir ve kendinizi normalden daha hassas ve savunmasız hissedebilirsiniz. Ya siz ya da partneriniz, kendinizi açmak ve söylemekten korktuğunuz bazı konuları konuşmak isteyeceksiniz. Bu da partnerinizle yakınlaşmanıza ve ilişkinizin derinleşmesine sebep olacak.

Venüs geri giderken eski bir aşk canlanabilir, bir sebepten ayrılmış olduğunuz biriyle bir araya gelebilir, bir şans daha verebilirsiniz. Yine de 25 Haziran’da Venüs düzelene kadar net bir karara varmak zor. Eğer çok da güvenmediğiniz bir eski sevgili geri dönerse, uzak durun.

Venüs geri giderken sezgilerinize ve içgüdülerinize güvenmeniz zor olacak. Yanılabilirsiniz.

2020 yılında iş arkadaşlarıyla ilişkiler ve sağlık da gündeminizde, zira Mars yılın 2. yarısında Koç burcuna yıldız haritanızda 6. Eve geçiyor. Mars normalde bir burcu 2 ayda geçiyor ancak 2 yılda bir geri hareket ediyor ve bir burçta normalden daha uzun süre kalıyor. Mars 28 Haziran 2020-7 Ocak 2021 arasında (6 ay) Koç’ta olacak, 10 Eylül-14 Kasım arasında geri gidecek.

Çok çalışacak, enerjinizi işe aktaracak, günlük hayatınızda hareketli ve aktif olacaksınız. Uzun süreli bir proje gündeme gelebilir, işler yoğunlaşıyor. Hem kendinize hem de beraber çalıştığınız kişilere baskı yapabilir, fevri davranabilirsiniz.

Ancak 10 Eylül – 14 Kasım arasında, Mars geri giderken, işler sürüncemede kalabilir, günlük işleri yoluna koymak zor olabilir. İş ortamında gerginlik, iş arkadaşları ya da altınızda çalışanlarla ilgili problemler var. Projeler gecikebilir, teknik konular aksayabilir. Strese bağlı sağlık sorunları olabilir, kendinize özen göstermeniz ve alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerek. Eğer işinizde ya da çalıştığınız yerde mutlu değilseniz, iş arayışına girebilirsiniz.

Mars geri giderken verdiğiniz sözlere dikkat edin, projeleri yetiştirmek için kendinize zaman ayırın. Beklemediğiniz aksaklık ve gecikmeler olabilir. Çalışanlardan biri işten ayrılabilir ve her şeyi kendiniz yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Bu dönemde spor yaparken ya da eğer makinelerle veya fiziksel bir işte çalışıyorsanız dikkatli olun, bedeninizi zorlamayın. Eski bir sakatlık nüksedebilir ya da kendinizi incitebilirsiniz.

Mars Koç burcunda iken (2020’nin 2. yarısı) işinizde detaylara dikkat edin, iş ortamında ısrarcı ve tartışmacı olmanız mümkün. İş arkadaşlarınızın fevri tavırları ya da sizin için çalışan kişilerin beklenmedik hareketleri olabilir. Muhalefetle karşılaşabilirsiniz ve iş hayatında ipler kopma noktasına gelebilir.

Satürn Kova’da: Hayatınızda Yeni Bir Temel Atıyorsunuz

22 Mart – 2 Temmuz 2020, 17 Aralık 2020 – 6 Mart 2023

22 Mart-2 Temmuz arasında ciddi, başarı odaklı Satürn Oğlak’tan çıkıyor ve yıldız haritanızda ev, aile ve iç dünya ile ilgili 4. Eve geçiyor. 17 Aralık’ta Satürn tekrar Kova’ya geçecek ve 6 Mart 2023’e dek burada kalacak.

22 Mart-2 Temmuz arasında 2021-22 yıllarında yaşayacağımız Satürn Kova döneminin ön hazırlığını yapacağız. Satürn burada, iç dünyanızda büyük bir değişimin eşiğinde olduğunuzu gösteriyor. Bilinçaltındaki korkular, bastırdığınız duygular yüzeye çıkıyor, duygularınıza ve iç dünyanıza yönelme, kulak verme gereği var. Sizi engelleyen inanç ve korkularla yüzleşiyorsunuz. Taşınabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir, evinizde yaşlı bir kişiye bakmak, ebeveynlerinizin sorunları ile ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.

Ev ve aileyle ilgili sorumluluklarınız artıyor. Evinizi yeniden düzenleyebilir, tadilat yapabilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişiklikler düşündüğünüzden daha çok zaman alabilir.

İç dünyanızda, evde ya da ailenizde katlandığınız, görmezden geldiğiniz, kendinize güveninizi aşağıya çeken problemleri çözme sürecindesiniz. Duygusal güvensizlikler yüzeye çıktığından, cesaretiniz kırılabilir, dış dünyadan geri çekilmek, sorumluluklardan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Kariyerinizle ilgili sorunlar ve gecikmeler olabilir. Evinizde ve iç dünyanızda temizlik yapıyor, yenileniyorsunuz. Bu sürecin sonunda kendinizi daha iyi tanımış, kendinize güveninizi aşağıya çeken problemleri çözmüş, fiziksel ve psikolojik olarak hayatınızda yeni bir temel oluşturmuş olacaksınız.

Satürn yaklaşık 30 yılda bir, bir burcu ziyaret ediyor, en son 6 Şubat 1991-29 Ocak 1994 arasında Kova’daydı. Eğer hatırlayabiliyorsanız, bu dönemde yaşadıklarınız 2020 bahar ayları ve 2021-22 için size ipucu verebilir.

Jüpiter-Satürn kavuşumu (21 Aralık 2020)

Düşünce ve iletişiminizin netleştiği 2020’nin sonunda sahne değişiyor. 19 Aralık’ta şanslı Jüpiter özgür ruhlu Kova’ya geçiyor ve 17 Aralık’tan beri Kova’da olan Satürn’e katılıyor. Satürn 6 Mart 2023’e, Jüpiter ise 29 Aralık 2021’e dek burada olacak.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn 0°29’ Kova burcunda birleşiyor. Bu 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşum ve yeni bir dönemin başlangıcını gösteriyor. Jüpiter ve Satürn en son 2000 yılı Mayıs ayında Boğa’da birleşmişlerdi.

Jüpiter-Satürn kavuşumu yıldız haritanızda ev, aile ve duygularla ilgili 4. Evde gerçekleşiyor. Taşınmak, ev almak, ait olduğunuz yeri bulmak ve “yerleşmek” söz konusu.

Maceracı Jüpiter ile hesapçı Satürn birbirinin zıddı olsa da ikisinin birleşimi hayallerimizi gerçeğe dönüştürebilecek sağlam bir yapı kurmaya, sağlam bir temel atmaya işaret ediyor. Jüpiter fırsatları görmemizi, Satürn ise tedbirli ve dikkatli olmamızı sağlıyor.

2021 yılında köklerinize dönebilir, ailenizle ve uzun zamandır görüşmediğiniz akrabalarınızla görüşebilirsiniz. Uzun süren bir küslük bitebilir, aranız düzelebilir.

İstediğiniz evi satın alacak, daha büyük bir eve taşınacak ya da evinizde tadilat yapacak ve istediğiniz hale getireceksiniz. Evinize ve ailenize odaklanacak, köklenecek ve evinizi sevdiğiniz, huzur bulduğunuz bir yer haline getireceksiniz.

Son 3 yılda çok gezdiniz, çok şey öğrendiniz, şimdi biraz durulma ve içe yönelme zamanı. Çocuk sahibi olabilirsiniz ya da ailevi sorumluluklar artabilir ancak yakınlarınızdan destek görüyorsunuz.

Yengeç/Oğlak Tutulmaları: Hayata Yeni Bir Pencereden Bakmak

10 Ocak, 21 Haziran, 5 Temmuz

Temmuz 2018’den beri Yengeç ve Oğlak’taki tutulmalar sizi eğitim, seyahat, medya, yayıncılık ve iletişimle ilgili etkiliyor. 2019 yılında bu eksende 4 tutulma vardı. Düşünce ve inançlarınızı sorguladınız, kendini ifade etme ve iletişim şeklinizi değiştirdiniz. 2020 yılında Yengeç/Oğlak aksında 3 tutulma daha olacak.

10 Ocak’ta Yengeç burcunda Ay Tutulması var. Tutulma 9. Evde Satürn ve Plüton’un karşısında, hayata bakış açınız radikal bir şekilde değişiyor. İnançlarınız sarsılabilir, medya, yayıncılık, eğitim, yurtdışı ya da yasal meselelerle ilgili gelişmeler olabilir.

21 Haziran’da Yengeç burcunda Güneş Tutulması var. Yurtdışına gidebilir, güzel vakit geçirebilirsiniz. Yabancılar, yurtdışı, yayıncılık ya da eğitimle ilgili başlangıçlar var.

5 Temmuz’da ise Oğlak burcunda Ay Tutulması var. Yıldız haritanızda yakın çevre, kardeş, akraba ve komşularla ilgili 3. Evde. Bu tutulma hayatınıza geçtiğimiz yıl Oğlak’ta gerçekleşen 3 tutulmanın (6 Ocak, 16 Temmuz ve 26 Aralık 2019) devamı niteliğinde değişimler getiriyor. Kardeşlerinizle ilgili önemli gelişmeler olabilir. Hayatınızı olumlu yönde etkileyecek bir kursa, seminere, workshopa katılabilirsiniz. Fikirleriniz netleşiyor, iletişiminiz gelişiyor.

İkizler/Yay Tutulmaları: Para, Para, Para

5 Haziran, 30 Kasım, 14 Aralık

5 Haziran’da tutulmalar İkizler/Yay aksına geçiyor ve 4 Aralık 2021’e dek para ile ilgili etkiliyor. Önümüzdeki yıl hayatınızda para, özdeğer ve yakın ilişkilerle ilgili değişimler var. Hayatınızda bir dönem kapanıyor, yeni bir dönem başlayacak.

5 Haziran’da Yay’da Ay Tutulması var. Alacaklar gecikebilir ve ödemeleri yapmakta zorlanabilirsiniz. Bir gelir kaynağından vazgeçmeniz ya da işte ayrılmanız mümkün. Para ile ilgili stresler var. Yatırımların değeri dalgalanabilir, maddi kayba uğrayabilirsiniz.

30 Kasım’da ise İkizler’de Ay Tutulması var. Bonus, tazminat gibi yüklü bir ödeme alabilir, istediğiniz koşullarda kredi ya da borç bulabilirsiniz.

14 Aralık’ta Yay’da Güneş Tutulması var. Terfi, gelir artışı ya da iyi bir iş teklifi gündeme geliyor. Kazancınız artıyor. Kendi değerinizi fark ediyorsunuz, yetenekleriniz takdir ediliyor. Önemli bir satın alma söz konusu olabilir.

Uranüs Boğa’da: İkili İlişkilerde Devrim

6 Mart 2019 – 26 Nisan 2026

2018-19 yıllarında Uranüs Koç ve Boğa arasında gidip geldi ancak bu yıl temelli (2026’ya dek) Boğa’ya, yıldız haritanızda ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklıkla ilgili 7. Eve yerleşiyor. Uranüs burada ilişkilerinize dramatik değişimler, heyecan ve özgürlük getiriyor. İlginç karşılaşmalara hazır olun.

Özgürlük ve ilerlemeyi sembolize eden Uranüs, herhangi bir burcu 84 yılda bir ziyaret ediyor. Yani, bu hayatınızda sadece bir kere yaşayacağınız bir transit.

Beklenmedik gelişmeler, karşıtlık ve mücadeleler olabilir. İlerleme ve özgürlüğü temsil eden Uranüs mevcut durumunuzu değiştirecek, ikili ilişkilerde kendinizi daha açık ve özgürce ortaya koyacaksınız. Artık ilişkilerde “mış gibi” yapamayacaksınız. Ne hissediyorsanız, ne istiyorsanız söylemek ve yapmak isteyeceksiniz. Bu noktada belki ilişkinin bitmesi de umurunuzda olmayacak. Artık sizi kısıtlayan ve kim olduğunuzu ifade etmenize izin vermeyen ilişkiler içerisinde kalmanız zor. Baskıcı ve kontrolcü insanlardan, düzeninizi bozmamak için sürdürdüğünüz ilişki ve dostluklardan uzaklaşıyorsunuz. İçinde samimiyet olmayan ilişkiler büyük risk altında.

Sağlam olmayan ve aslında mutlu olmadığınız ancak bir şekilde devam eden birliktelik/ortaklıklar kopma noktasına gelebilir. Heyecan verici, sıra dışı, farklı ancak sağı solu belli olmayan insanlarla birlikte olabilirsiniz. Hayatınıza çektiğiniz insanların özgürlüğüne fazlasıyla düşkün olma olasılığı var. Partnerinizin/ortağınızın beklenmedik tavırları sizi huzursuz edebilir. İlişkinizde gerginlik yaşayabilir, ani tepkilerle karşılaşabilirsiniz.

İlişkilerde alışılmadık deneyimler, elde olmayan ayrılıklar, ani başlayan ya da biten ilişkiler gündeme gelebilir. Eğer hali hazırda mutlu bir birliktelik içindeyseniz, partnerinizle seyahate çıkabilir, yeni deneyimler yaşayabilir, özgür hissedebilirsiniz. Birbirine uygun çiftler ilişkilerini yenileyecek. Ancak eğer ilişkinizde kendinizi özgürce ifade edemiyorsanız, devam etmek istemeyeceksiniz. Kısa süreli ya da kesin bir ayrılık söz konusu olabilir. Belki de bir ayrılık sürecinin ardından tekrar bir araya geleceksiniz.

İş ilişkileri ve ortaklıklar da değişecek. Daha fazla özgürlük isteyecek ve daha açık davranacaksınız. Profesyonellikten uzaklaşabilir, daha önce söylemediğiniz şeyleri söyleyebilirsiniz.

Daha önce tuhaf ya da sıra dışı bulduğunuz insanlar şimdi size çekici gelebilir, kültür, eğitim, yaş ya da yaşam tarzı olarak sizden farklı kişilerle bir araya gelebilirsiniz. Uranüs ani olayları gösterdiğinden beklenmedik bir zamanda ciddi bir ilişkiye girmek ya da böyle bir ilişkiden çıkmak söz konusu olabilir. Uzun süredir birlikte olan çiftler evlerini ayırabilir ya da hayatlarında radikal değişiklikler yapabilirler, örneğin evlerini satıp dünya seyahatine çıkabilir ya da yurtdışına taşınabilirler.